1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. YENİDEN YENİ CHP
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİDEN YENİ CHP

A+A-

15. Temmuz darbe girişimine karşı halkın,  canıyla, kanıyla demokrasiyi sahiplenmesi, hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını ortaya çıkarmıştı. Halkın bu kararlılığı,  bütün toplumun, özellikle siyasi partilerin önüne, ertelenemez sorumluluklar yükledi. İktidar partisi,  önüne konulan sorumluğu, eski alışkanlıklarıyla,  tek başına yerine getiremeyeceğini anladığı için,  kendisini değiştirmeye çalışarak,  ileriye ve geriye hamleler yaparak, bozarak, düzelterek yeni uygulamalara yöneldi.  Ana muhalefet partisi de 15. Temmuz öncesinin yaklaşımlarının değişmesi gerektiğini anladığı için, halkın kararlılığına uygun yeni hamlelere yönelmeye çalışmaktadır. CHP’ nin alternatif olamaması, tek başına iktidara gelememesi, yaşanan dinamizmin içerisinde olamamakla, değişimi, dönüşümü, yeniden yapılanmayı içselleştirip, sahiplenememekle ilgilidir.  CHP’ nin de kurucusu olan, Cumhuriyetin kurucuları, çöken, parçalanan imparatorluktan, modern toplum düzenine kavuşmayı sağlayabilmişlerdi.  Modern toplum düzeninin gelişip, dünya ülkeleri arasında en iyi yere ulaşmasını sağlamak için sürekli değişimi, gelişimi hedefleyip düzenlemeler, uygulamalar yapmışlardı.  Eksiklerin, yanlışların düzeltilip aşılması dinamizmin içerisinde kalınarak, sürekli değişim ve gelişim gözetilerek sağlanmaya çalışılmıştı.  Kadın hakları,  eğitim, ulaşım,  kalkınma,  vb. değişim, gelişim hamleleri,  evrensel normlara uyumu sağlamak için imkansızlıklar içerisinde uygulanılmaya çalışılmıştı.  İkinci dünya savaşından sonra dünyanın değişen konumunda en uygun yeri alabilmek için kendilerini aşıp, yeniden üreterek, çok partili sisteme geçişi başarmışlardı.   Halkın iradesiyle iktidar gelebilmek için  “ haklar beyannamesi’nin üretilmesi, halkın dinamizminin içerisinde, değiştirici, dönüştürücü, geliştirici, yapabilir kılıcı siyasi eğilimleri nedeniyleydi.  1960 Darbesinden sonra, devletin ve kurumlarının merkezde olduğu sistemin oluşturulması, darbelerle, müdahalelerle, uyarılarla şekillendirilip sürdürülen vesayet sisteminin aşılamaması,  CHP’ nin alternatif olamamasının, tek başına iktidara gelememesinin temel nedenidir. 12. Mart. 1971 darbesini,  halka yapılan darbe olarak tanımlayan, halkla bütünleşmeyi sağlayacak hamlelere CHP/Ecevit hareketinin alternatif hale gelmesi, birinci parti konumuna ulaşması, vesayet sisteminin aşılmasına yönelik en önemli gösterge niteliğindedir.
CHP ‘ DE OLUŞMAYA BAŞLAYAN YENİ GÖRÜNÜM
Devletin ve kadrolarının merkezde olduğu, darbelerle şekillenen vesayet sisteminin aşılamasını merkeze alamayan politikalar CHP’nin, halkın dinamizminin içerisinde olamamasına,  alternatiflik sağlayamamasına,  tek başına iktidara gelememesine neden olmuştur. Bu yaklaşım, CHP siyasetini, eski başarılarına yaslanan, nostaljik, statik, şekilci, edilgen siyasi anlayışa dönüştürmüştür.  CHP’nin seçim sonuç analizlerini halkla, üyeleriyle birlikte yapamaması, halkta karşılığı olmayan politikalarıyla yüzleşememesi, iktidara gelmek hedefine yönelik yapılanmayı başaramaması, değiştiremediği bu siyasi konumu nedeniyledir.  Geçtiğimiz iki yılda, dört seçim yapılmış, seçim sonuçları, değişen Türkiye’ nin ihtiyaçlarını, önceliklerini yeterince ortaya çıkarmıştır. Türkiye’ deki değişen hayatın ihtiyaçları, seçim sonuçlarının ortaya koyduğu gerçeklik, ana muhalefet partisindeki eski alışkanlıklarla sürdürülen yönetim sisteminin aşılmasını, alternatif yapılanmanın gerçekleşmesini sağlamaya yetmemiştir. CHP’nin, 15 Temmuz darbe girişimine karşı halkın içesinde yer alması,  mücadele etmesi, uzlaşmaya, birlikte yaşamaya, demokratik Türkiye’ nin inşasına sahip çıkması yeni umutları yeşertmeye başladı. 15 Temmuz sonrası CHP, birlikte Türkiye’ yiz, farklılıklarımızla demokrasiyi sahipleniyoruz, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sini birlikte inşa edeceğiz kararlılığının içerisinde yer aldı. CHP kabul gören, gelecek vadeden bu konumunu, demokratik yapılanmasını tamamlamaya, alternatiflik sağlamaya,  tek başına iktidara gelme hedefine taşıyabilmelidir. CHP oluşan bu olumlu durumuyla, dikkat çeken yeni görünümüyle yapısal dönüşümünü tamamlayıp, kendisini yeniden üretebilmelidir.  
Sağlıklı, mutlu ve daha iyi bir gelecek dileklerimle, kurban bayramınızı kutlarım.
 

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.