1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Yenidoğan’da bir zamanlar çok ünlü bir manastır vardı
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Yenidoğan’da bir zamanlar çok ünlü bir manastır vardı

A+A-
İzmit’in en eski mahallelerinden Yenidoğan Mahallesi, tarihiyle de çok ünlüdür. İzmit’in en eski mahallelerinden olan Yenidoğan Mahallesi, geçmişte “Manastır Mahallesi” olarak anılıyordu. Bu mahalleye adını veren manastır, bir Rum Ortodoks Manastırıydı. Aziz Pandelemion Manastırı, 1921 yılında milliyetçi duygularının esiri olan Nurettin Paşa tarafından top atışıyla yıktırıldı. Şimdi o mahallenin en büyük caddesinde Nurettin Paşa’nın adı yaşamaktadır. . Nurettin Paşa, Türk Kurtuluş Savaşı'nın önemli komutanlarındandır. Kurtuluş Savaşı'nı gerçekleştiren kadro içinde sakallı tek kişi olduğundan bu lakapla anılmıştır.

Aziz Pandelemion Rum Manastırı, 1558 yılında Osmanlı Sultanının özel izniyle yaptırılmış, çevresi uzun yıllar mesire alanı olarak kullanılmıştı. Halid adlı bir ressam 1886 yılında yağlı boya tablosunu yaptığı manastırı bugüne kadar yaşatmış oldu. Manastırın yerinde şu anda sadece kalıntıları bulunuyor. 

1588 yılında Lubenau, 1712 tarihinde P.Lucas, 1740’de İngiliz Pococke, 1894’de Fransız Cuinet gibi gezginlerin yanı sıra 1911 yılında kente gelen A.D. Mortdmann, Pandelemion Manastırında bulunan kilise ve azizin mezarının ziyaret edilen kutsal bir yer oluğunu bildirmektedir. Aziz Pandelemion’un hayatı hakkında A.D. Mortdmann’ın yanı sıra İstanbul’da yayınlanan Bithynika isimli kitap da bigi vermektedir. Aziz Pandelemion, Maximinus zamanında Nikomedia’da yaşamıştır. Babası Eustorgius putperest, annesi Eubule Hıristiyan bir aileden gelmiştir. Tıp ilmi üzerindeki bilgilerini ünlü hekim Eustorgius’tan, Hıristiyan tıp bilimini ise Nikomedia kilisesinde papaz olan Hermolaos’tan öğrenmiştir. İyileştirici birçok mucizeleri olan aziz, Hıristiyanlığı kabul ettiği ve inancından dönmediği için birçok işkencelere maruz kaldığı ve orada gömüldüğü kutsal kitaplarda gösterilmiştir. Azizlerin kemikleri, diğer azizler gibi Haçlı seferi sırasında Franklar tarafından çalınmıştır. Aleggio mezar bakıcısının da aynı hikayeyi anlattığını ve mezarın Büyük Konstantin döneminde yapıldığına işaret ettiğini söylemektedir. 1745 yılında manastırı ziyaret eden Peyssonel, kendisine gösterilen azizin mezarının boş olduğunu belirtiyor.

Bugün manastırın beş metre yüksekliğe kadar ayakta kalan istinat duvarlarında malzeme olarak blok taş, tuğla ve harç kullanılmıştır. 25-30 metre kadar uzunlukta olan istinat duvarını payeler desteklemektedir. Her paye arası 2,5 metre olup payelerin genişliği 1 metredir. Duvarda aşağıdan itibaren, bir sıra blok taş kullanılmıştır. Bu sıradan sonra 4 sıra, daha az kalınlıkta ve değişik ölçülerde kesme taşlardan yapılmıştır. Kesme taş arasındaki harcın kalınlığı 8-10 cm arasında değişmektedir. Bu taş sıralarının yüksekliği 86 cm’yi bulmaktadır. Taşlar gri ve beyaz renktedir. Bu 4 taş sırasını 5 tuğla kalın sırası takip etmektedir. Tuğlalar 32 cm. uzunlukta 4-5 cm kalınlıktadır. Tuğlalar arasındaki harcın kalınlığı 7 cm’dir. Daha sonra duvar tekrar 4 sıra kesme taş ve tuğla şeklinde devam etmektedir.
Bu yazı toplam 3435 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.