1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Yepyeni Bir Sayfa
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yepyeni Bir Sayfa

A+A-

Mayıs ayı geldi bile.. Daha dün gibi 2015 yılına veda edişimiz oysa ki. Hayatın çarçabuk, apansız , hızlı mı hızlı geçtiği şu günlerin kıymetini bilmek, anlamak lazım aslında. Bunun için de kendimizi , hayatımızı, neler yaşadığımızı anlamamız, özümsememiz ve biraz da kendimizi bilmemiz lazım bence. Herkesin birbiri ile savaştığını ama asıl bu savaşın kendimiz ile ilgili olduğunu düşündük mü hiç? Ya da türlü türlü nedenlerden dolayı affedemediğimiz ya da affetmediğimiz onca insanın  yerine sadece kendimizi affetmemiz gerektiğini ve bunun oldukça  yeterli olduğunu  düşündük mü? Kızgınlığın, öfkenin, dedikodunun, hırsın ve kıskançlığın yalnızca bu durumları daha da büyüttüğünü farkettiniz mi hiç ? Yeni bir başlangıç yapın bence.. Bahar gibi, taptaze, ılık hava gibi ferahlık veren, güneş gibi parlak ve aydınlık, yepyeni bir başlangıç, bir yenilik, bir umut, bir adım olsun bu.. Sadece ve sadece sizin için , sizin bildiğiniz güzel mi güzel bir farklılık, değişim olsun. Sadece aynaya baktığınızda gördüğünüzün yerine bu sefer gözle  görmeden sadece kalpten gelecek bir iyilik, bir güzellikle dolsun bu yenilik.. Göz yerine kalple görmeyi,  beyin yerine ruh ile duymayı, hissetmeyi ve anlamayı  seçeceğimiz  bir yenilik olsun. Kabul etmekte zorlandığımız ne varsa kabul edeceğimiz , bunu yaparken de hiç bir zorlama ya da baskı hissetmeyeceğimiz bir türden  olsun bu yenilik ve hatta iyilik. Sadece ama sadece kendiniz,  sonrasında ve doğrudan olarak da başkaları için olsun bir de. Hayatın türlü türlü , zor, çetin ve hatta oldukça virajlı yollarını, dağlarını, bayırlarını daha bir anlayarak, daha bir idrak ederek geçeceğiniz ve çevireceğiniz  yepyeni bir sayfa olsun bu.  Hadi ne duruyorsunuz? Başlayın..

• Önce kendi anneciğimin, sonrasında kayınvalidemin, anneannelerimin ve bababannelerimin Anneler Günü’nü en ama  en içten dileklerimle kutlarım. Hiç bir evlat, hiçbir insan kolayca ve  bir anda  büyümüyor.. Her biri emek, her biri sevgi demek aslında geçen yılların diğer bir adı da. Sevginin, çabanın ne anlama geldiğini bizlere gösteren  annelerimize şükranlarımı, minnetlerimi sunarım.


Güzel Bir Hikaye - Affetmezseniz Sevemezsiniz 

Bir gün trenle seyahat eden birisi tesadüfen son derece huzursuz olan genç bir adamın yanına oturmuş. Bir sure sonra, genç adam, uzak bir hapishaneden henüz çıkmış bir mahkûm olduğunu açıklamış. Mahkûmiyeti ailesine o kadar utanç vermiş ki, ne ziyaretine gelmişler, ne de bir mektup yollamışlar. Ama fakir oldukları için seyahat edemediklerini, cahil oldukları için mektup yazamadıklarını umuyor; her şeye rağmen kendisini affetmiş olmalarını hayal ediyormuş.
Ailesinin işini kolaylaştırmak için, kendilerine mektup yazıp tren kasabanın eteklerindeki çiftliklerinden geçerken bir işaret koymalarını söylemiş. Ailesi kendisini affetmişse, raylara yakın bir elma ağacına beyaz bir kurdele bağlayacaklarmış. Eğer kendisinin geri dönmesini istemiyorlarsa, hiç bir şey yapmayacaklar, o da trende kalıp Batıya gidecek, belki de bir serseri olacakmış. Tren, kasabasına yaklaşırken heyecanı o kadar artmış ki, pencereden dışarı bakmaya cesaret edemiyormuş. Kompartıman arkadaşı kendisiyle yer değiştirip onun yerine elma ağacına bakacağını söylemiş. Bir dakika sonra elini genç mahkûmun koluna koymuş,
“Şuraya bak” demiş.
Göz pınarlarında biriken yaşlarla gözleri parlıyormuş.
“Her şey yolunda, bütün ağaç bembeyaz kurdelelerle bezenmiş”.
O anda bir ömrü zehirleyen tüm acılar, adeta, birden dağılmış, kaybolmuş.
“Affetmezseniz sevemezsiniz. Sevgisiz hayat da anlamsızdır”


Dünyayı  Baktığınız Açıdan Görürsünüz 

Tartışmalar bana bir psikoloji profesörünün şu hikayesini hatırlatır. Profesör bir test sorusu olarak bir karıncanın çevresindeki hayvanları nasıl ayırabileceğini düşünmelerini istemiştir.
İşte sonuç: Karınca hayvanlar alemini 2 sınıfa ayırmaktadır.
a) Aslan,kaplan ve çıngıraklı yılan gibi şefkatli ve iyi huylu hayvanlar
b) Tavuklar,ördekler ve kazlar gibi yırtıcı hayvanlar
Her şey sizin görüşünüze bağlıdır.
Jimmy Powers

Bu yazı toplam 1791 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.