1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yerel gazete olmak budur…
Yerel gazete olmak budur…

Yerel gazete olmak budur…

Geçen Pazar günü Yazı İşleri'ne bir vatandaş gelmiş… Saçı sakalı birbirine karışmış, giyimiyle gariban olduğu belli adam gözünde yaşlarla derdini anlatmış: “Ben hurda toplayarak, konteynerle

A+A-

Geçen Pazar günü Yazı İşleri'ne bir vatandaş gelmiş… Saçı sakalı birbirine karışmış, giyimiyle gariban olduğu belli adam gözünde yaşlarla derdini anlatmış:

“Ben hurda toplayarak, konteynerlerden geri kazanılabilir çöpleri toplayarak, at arabası ile kenti dolaşıp, 6 çocuğuna bakan bir adamım. Hastayım, ameliyat olacağım. Bu ameliyatın masrafını karşılayabilmek için bir arkadaşımdan 1600 TL borç almıştım. Parayı koyduğum çantayı Mehmet Ali Paşa civarında düşürdüm. Bulan olduysa Alah rızası için bana ulaştırmasını istiyorum”

Adı Murat Atik olan 54 yaşındaki bu gariban adam, bayanların kullandığı türden küçük bir para çantası içine koyup, üzerine yerleştirdiği 1600 TL nakit paranın kaç tane 200 TL, kaç tane 100 TL, kaç tane 50 TL'lik banknottan oluştuğunu da anlatmış.

Murat Atik için 1600 TL para çok büyük para. Parayı kaybettiğini fark edip ne yapacağını şaşırmış durumdayken “Git gazeteye söyle. Belki işe yarar” diyenleri dinlemiş, bildiği tek gazeteye gelmiş.

Murat Atik'in trajedisi, Pazartesi günü gazetenin 1 nci sayfasında haber oldu. Telefon numarası da yazılmıştı. Hurdacı Atik'in kaybettiği 1600 TL parayı 78 yaşındaki Cemal İşçi isimli vatandaş bulmuş. Gazeteyi okumuş, gariban hurdacıyı aramış. Gazetede buluşmak üzere randevulaşmışlar.

Salı günü, yine gazetede, yazı işleri binasında, Cemal İşçi, Murat Atik'e parasını teslim etti. Pazar günü parasını kaybettiği için perişan hâlde olan, çocuk gibi ağlayan Murat Atik'in gözlerinin içi gülüyordu.

Baro, sendika seçimlerine müdahil olup insanların aklını karıştırmak yerel gazete olmak değildir.

Belediye başkanına her fırsatta yağ çekmek ya da tam tersine belediye başkanını her fırsatta hırpalamak da yerel gazete olmak değildir.

Bence yerel gazete olmak gariban hurdacının başı sıkıştığında sana gelmesidir.

78 yaşındaki emeklinin son 30 yıl boyunca evine giren tek gazete olmaktır…

THY ile gurur duyuyorum

Türkiye'nin bugüne kadar dünyada, uluslararası alanda “Marka” olabilmeyi başarmış kurumu yoktu.

Ama Türk Hava Yolları, bu alanda çok büyük adımlar attı. Aslında AKP iktidarının devlete ait şirketlerin, tesislerin neredeyse tamamını satarken, THY'yi hâlâ ağırlıklı olarak bir kamu kurumu olarak koruyor olması da ilginç. Hükümet THY'yi satmadı ama Türkiye'de özel havayolu taşımacılığının önünü açtı. THY, en azından iç hatlarda rakipsizdi. Ama daha sonra çok sayıda yeni özel havayolu şirketi kuruldu.

THY buna rağmen, Türkiye'de iç hatlarda hizmet kalitesi ve güvenilirliği ile liderliğini korudu. Daha sonra dünyaya açıldı. Bugün dünyanın hemen bütün önemli kentlerine THY ile gitmek olası. THY tüm dünyada bilinen bir marka oldu.

THY yönetimi tanıtıma büyük önem verdi. Yabancı televizyonlara reklamlar verildi. Daha sonra Barcelona ve Manchester United takımlarının sponsoru oldu. Son olarak da Euroleague olarak adlandırılan Avrupa Basketbol Ligi'nin sponsorluğunu üstlendi.

Bugün Almanya'dan, İngiltere'den yayınlanan çok önemli maçlar sırasında saha kenarlarında hep THY'nin reklamını görüyoruz.

THY gerçekten uçuyor. Hem de yüksekten uçuyor. Benim ülkemin artık böyle uluslararası bir markası var ve ben bundan gurur duyuyorum.

Başbakan projeyi ne zaman açıklayacak?

Halkoylamasında kazanılan zaferi kutlama merasimleri sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100 ncü yıldönümüne rastlayan 2023 yılına yetiştirilecek, İstanbul için çok özel ve çok büyük bir proje istediğini söylemişti.

Ulusal medyada çeşitli tahminler, uçuk projeler haber yapıldı. Ama hem Başbakan, hem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, bahsedilen projenin bunlar olmadığını söylediler.

Rivayete göre Başbakan Erdoğan'ın İstanbul için istediği 100 ncü Yıl Projesi için kendisi bazı taslaklar çizmiş. Şimdi uzmanlar, Başbakan'ın çizdiği bu krokiler üzerinden hareket ederek böyle bir projenin nerede yapılabileceğini, kaça mal olacağını tartışıyorlarmış.

Ben de Başbakan'dan İstanbul için Türkiye için gerçekten çok büyük, çok görkemli, çok fonksiyonu olan bir proje bekliyorum. Çünkü Erdoğan bu konudaki beklentileri kendisi yükseltti. Ama sözün ağızdan çıkışının üzerinden hayli zaman geçti.

Başbakan merakla beklenen bu projesini ne zaman açıklayacak doğrusu merak ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.