1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Yerel gündem hareketlenince
Yerel gündem hareketlenince

Yerel gündem hareketlenince

MEKTUP- İSMET ÇİĞİT Birkaç hafta önce bu sütunlarda, yerel gündemin durgunluğundan, boşluğundan şikâyet etmiştim. 2013 yılının son baharından itibaren “Yerel Seçim” heyecanı başlamış, önce partiler içindeki

A+A-

MEKTUP- İSMET ÇİĞİT

Birkaç hafta önce bu sütunlarda, yerel gündemin durgunluğundan, boşluğundan şikâyet etmiştim. 2013 yılının son baharından itibaren “Yerel Seçim” heyecanı başlamış, önce partiler içindeki adaylık yarışları, ardından adayların belli olması ve partiler arasındaki mücadele, 30 Mart yerel seçimlerine kadar yerel medyaya çok yoğun günler yaşatmıştı.

30 Mart seçimlerinden sonra da bir ay kadar “Yerel haber” potansiyeli hayli yüksekti. Yerel medya uzun süre haber, manşet, makale konusu bulmakta sıkıntı yaşamadı.

Ancak Mayıs başından itibaren kentte tansiyon düştü. Özellikle Haziran ortasında okullar da tatile girince, boşalan İzmit’te yerel medya için neredeyse haber konusu kalmamıştı.

Ancak, geçtiğimiz günlerde birden bire yerel haber potansiyeli yeniden bir hayli yükseldi.

Haziran ayı sonunda bir gece Sarraf Tüysüzler Kuyumcusu’nun boşaltılması, ertesi sabah İstiklal Caddesi’ndeki görkemli kuyumcu mağazasının kapanması ve sahiplerinin kenti terk etmesi, bu şehre, İzmit’e özel son yılların en önemli ve flaş haber konusunu yarattı.

İki hafta önce, İzmit’te çok tanınan, sevilen iki değerli esnafın zıpkınla balık avlamak için gittikleri Sarısu sahilinde, Karadeniz’de kaybolmaları, kenti üzen çok önemli bir yerel haber olarak ortaya çıktı.

10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik yerel siyaset de hareketlendi.

Bu arada, bizim şehrimizde adeta toprağa gömülen futbol konusunda bir canlılık başladı. Körfez FK’nın yeni oluşturulan Kocaeli Birlik A.Ş.’ye devredilmesi, Amatör kümeye kadar düşen Kocaelispor’un Bahri Yavuz başkanlığındaki heyecanlı ve umut veren bir yönetim kurulu ile birlikte yeniden hareketlenmesi, yerel medyanın spor sayfalarını da canlandırdı.

Gazeteci, masa başında haber yaratan değil; ortaya çıkan haberleri okurlarına en doğru, en ayrıntılı ve en yansız şekilde aktaran kişi olmalıdır.

Yerel gündemin boş olduğu günlerde de gazeteler yayınlanır. Üstelik o gazetelerin de her santimetre karesini doldurmak gerekir. Zordur… Kimi zaman gazeteleri, gazetecileri saçma sapan haberlere yöneltir.

Yerel gündem hareketlenince, ortaya çıkan haberi sansasyon hevesine kapılmadan, haber içinde yer alan insan unsurunun haklarına ve onuruna saygı göstererek, ayrıntılı ama tamamı doğru bilgilerle okura aktarmak önem taşır.

ÖZGÜR KOCAELİ, bu kentin en eski, en köklü ve en saygın yerel basın kuruluşu olarak; yerel haber gündeminin boş olduğu günlerde nasıl hiç palavra, zorlama haberciliğe yönelmediyse;  haber gündeminin yoğunlaştığı günlerde de ortaya çıkan haberi en ayrıntılı, en doğru şekilde okurlarına aktarırken, kimseye karşı kin, garez içinde olmadı, kimseyi yıpratmak yok etmek, ele fırsat geçmişken bitirmek gibi bir çabanın içine girmedi.

Ortaya çıkan haberleri, en doğru, en gerçekçi haliyle ve olabildiğince ayrıntıları ile ne üzerine bir şeyler ekleyerek, ne haber içindeki bilinen kimi gerçekleri gizleyerek okura aktarmak gibi bir çabamız olmadı. İnsanları şu veya bu şekilde etkileyebilecek her bilgiyi, doğrulattıktan sonra kullanmayı tercih etti.

Yerel haberlerin öne çıktığı günlerde, kent halkının da yerel medyaya olan ilgisi hemen artar. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Bu kentin insanları yerel haber gündemi hareketlendiğinde, haber edinme ihtiyacını sadece bu gazeteden ÖZGÜR KOCAELİ’den karşılamayı tercih ediyor. Günümüzde bu şehirde pek çok yerel gazete yayınlanıyor. Bunların bazıları  “Biz tirajda ÖZGÜR KOCAELİ’yi yakaladık. Farkı çok azalttık” diye hava basıyormuş. Hepsi “Aç tavuk kendini darı ambarında görür” misali yalandır. Son günlerde bu kentte tirajı çok belirgin bir trend içinde yeniden yükselen yegâne gazete bu gazetedir. Bu kentteki hiçbir yerel gazetenin tirajı ÖZGÜR KOCAELİ’nin tirajına yaklaşmaz, hatta en büyük ulusal gazetelerin İzmit’teki satış rakamları da ÖZGÜR KOCAELİ’nin altındadır. Hala bu gazetenin İzmit’teki gerçek satış rakamının yarısı kadar bile bayiden satın alınan başka bir yerel gazete yoktur. Emin olun, hiçbir zaman da olmayacaktır.

Bu gazete, bu kent halkıyla, özellikle de İzmit halkıyla bütünleşmiştir. Karşılıklı güven vardır. Karşılıklı samimiyet vardır. İzmit halkı ile ÖZGÜR KOCAELİ arkadaştır, dosttur. İnsanlar bu gazeteyi, fazladan haber okumak için değil, haberin doğrusunu öğrenmek için alıp okurlar.

Her fırsatta yazıyor, söylüyorum. Ben şahsen, gazetenin internet sayfası ile hiç ilgilenmiyorum. İnternet sayfasında çıkan haberler, benim süzgecimden geçmiyor. Hiç karışmıyorum. Genç arkadaşlar, son dönemlerde ÖZGÜR KOCAELİ’nin internet sayfası üzerinde radikal atılımlar yaptılar. Bu konudaki çabalar, arayışlar ve çalışmalar da büyük bir heyecanla devam ediyor.

ÖZGÜR KOCAELİ, bu kentte internet gazeteciliğinin de öncüsüdür. 1990’lı yıllarda bu kentin dünyaya açılan yegane internet sayfası, bu gazeteye aitti. Sonraları, benim bu konudaki ilgisizliğim ve bilgisizliğimin de etkisiyle, internette bizi geçenler oldu. Şimdi ÖZGÜR KOCAELİ internet gazeteciliğinde de hızla yükseliyor. Yerel haberler eskisine göre çok daha hızlı, kimi olaylarda herkesten daha hızlı biçimde bu gazetenin internet sitesinden duyuruluyor. İnternet sayfasına günün 24 saati yeni, taze haberler konulabiliyor.

ÖZGÜR KOCAELİ gazetecilik konusunda kendi koyduğu temel ilkelerden hiç uzaklaşmadı, uzaklaşmayacak. Ama çağa ayak uydurmak yolunda çok önemli hamleler yapacak. Bu konuda genç bir ekip, çok yoğun bir çalışmanın, arayışların içindedir.

Çok uzun olmayan bir gelecekte, elinize en azından şekil açısından, görsellik açısından çok farklı, tamamen çağa ayak uydurmuş bir ÖZGÜR KOCAELİ alacağınızı söyleyebilirim.

Bugün bu kentte ÖZGÜR KOCAELİ görsellik açısından yerel medyada belki de en gerideki gazetedir diyebiliriz. Gazetecilik ilkeleri, içerik, üslup, güvenilirlik gibi konularda tartışmasız ve uzak ara liderdir. Görsel açıdan, teknik hazırlık ve baskı açısından çok geride olmasına rağmen, kent halkının gönlünde, satış rakamlarında çok uzak ara ileridedir.

Bu gazetenin görsel yapısını tamamen değiştirecek büyük hamlelerin alt yapısı üzerinde çok ciddi çalışmaların yapıldığını okurlara müjdeleyebilirim.

Doğru haberi, ayrıntılı haberi, yansız, önyargısız kimseyi düşman görmeyen, kimseyi kayırmak mecburiyeti içinde olmayan gazetecilik anlayışını yakın gelecekte en ileri teknikle hazırlanmış, en son sistemle basılmış ÖZGÜR KOCAELİ’de bulabileceğinizi de şimdiden müjdelemek istiyorum.

Bu kentte haber varsa, bu kent halkı habere bu gazeteden ulaşmayı tercih ediyor. Bu gerçeği, rakamlar çok somut biçimde ortaya koyuyor. Bu gazetenin çizgisi, tevazusu, habercilik konusundaki ilkeleri en azından benim imzam burada olduğu sürece değişmeyecektir. Zaten bu durumdan kimse rahatsız da değildir. Ama görsellik açısından daha kaliteli, daha nitelikli gazeteler sunmak, bizim adımıza bu kente gecikmiş büyük bir borçtu. Öyle sanıyorum ki, bu borcu da çok uzak olmayan gelecekte ödeyecek, bu kentteki uzak ara liderliğimizi erişilmez boyutlara taşıyacağız.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.