1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. YEREL İKTİDAR MÜCADELESİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

YEREL İKTİDAR MÜCADELESİ

A+A-

İktidar partisinin yerel veya genel iktidar mücadelesindeki en önemli rakibi ana muhalefet partisidir. Türkiye’nin ana akım siyasetlerini temsil eden partilerinin iktidar mücadelesi, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumu en iyi anlayan, sorunlarının çözümünü hedefleyen, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sağlayabilecek yaklaşımlar üzerinden değerlendirilmelidir. İktidar partisini beşinci döneme taşıyan, tek başına iktidarda tutan başarı, vesayet sisteminin çözülmesini sağlayabilecek siyasi temsili sağlayabilmesidir. Türkiye’nin demokratik dönüşümünde en temel sorun olan vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesinde yapılan yanlışların, hataların, eksiklerin kabul edilebilir bulunması, alternatif siyasetin ortaya çıkarılamamasıyla ilgilidir. Bu dönemde ana muhalefet partisinin etkisizleşmesi, yanlışları, hataları, eksikleri giderebileceğini hissettirememesi, alternatiflik biriktirememesi, Türkiye’nin en temel sorunu olan vesayet sisteminin aşılmasını sağlayacak siyasi yaklaşımı temsil edememesindendir.

 

YENİ TÜRKİYE

Devletin merkezde olduğu, darbelerle şekillenen, nispi demokratik vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın ihtiyaçlarını karşılayabilecek siyaseti temsil, AK PARTİ’nin iktidar olmasını sağlamış, sürdürdüğü mücadeleyle de hakim siyaset konumuna ulaştırmıştı. İktidar parti siyaseti olarak bilinen bu siyasi yaklaşım, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın yerel, genel, özel, kamusal her alanda kazanımlarını çoğaltmış, Türkiye’nin yeni Türkiye olarak tanımlanan döneminin başlamasını sağlamıştı. Yeni Türkiye dönemi, vesayet sisteminin çözülmesiyle, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın kazanımlarının kabul edilebilirliğe ulaşmasıyla sağlanan, demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’sidir.

 

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM DÖNEMİNİN SİYASETİ

Yeni Türkiye’nin, demokratik dönüşüm döneminin siyaseti, çözülen vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanması sağlayabilecek siyasettir. Yeni Türkiye’nin, demokratik dönüşüm döneminin sorunları, orta üstü gelişmişlik döneminin sorunlarıdır ve evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla çözülebilecektir. Yeni Türkiye’nin dinamikleri gelişmiş dünya ülkeleri dinamikleriyle anlamlandırılabilecek ve yapabilirliğe taşınabilecek dinamiklerdir. Demokratik dönüşüm döneminde halkın, hayata tutunma, kendisini en verimli gerçekleştirme yaklaşımı gelişmiş demokratik ülkelerinin standardı olan gelişmiş dünya insanı yaklaşımıdır. Yeni Türkiye’nin, demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin siyasetinin temsil edilememesi, yapabilirliğe taşınamaması, ortaya çıkan gerçekliklerin yeterince içselleştirememesinden kaynaklanmaktadır.

 

DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİN İNŞASI

Türkiye’nin, demokratik dönüşüm döneminin siyasetini temsil edecek anlayış, dönemin koşullarının içselleştirilmesiyle ulaşılacak, demokratik dönüştürücü siyasettir. Demokratik dönüşüm döneminin, demokratik dönüştürücü siyaseti, gücü, etkinliği ne olursa olsun her hangi bir siyasi yaklaşımla ulaşılabilecek kapsayıcılığı aşmaktadır. Toplumun büyük, baskın kabul edilebilirliğini sağlayacak, genel geçerliliği tartışmasız olacak, evrensel demokrasinin kural, kurul, kurumlarıyla sürdürülebilecek, en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlayabilmesini, temsil eden demokratik dönüştürücü siyasete ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni Türkiye’nin, demokratik dönüşüm döneminin siyasetinin temsilini ne iktidar partisi, ne de ana muhalefet partisi yeterince temsil edemediği için eski siyasi alışkanlıklarla sürdürülen, belirleyici kadro hareketi olarak tanımlanabilecek, lidere ve merkeze bağlı siyasi yaklaşımların ortaya çıkardığı sorunlarla uğraşmaktayız. Yaklaşan yerel seçimlerde halk, sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını temsil eden siyaseti, yerel adaylar üzerinden gözetmeye çalışacaktır. Halkın iradesinin temsili ve yapabilirliği yerel adaylar üzerinden destekler verilerek, uyarılarda bulunularak yansıtılabilecektir.

Bu yazı toplam 830 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.