1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yerel siyasette ufuk turu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel siyasette ufuk turu

A+A-

Ulusal siyasetteki olağanüstü hareketliliğe, çalkantılara ve tartışmalara kendimizi kaptırdık, gidiyoruz. Ama bir de yerel siyaset var. Yerel siyasette ne oluyor, ne bitiyor, şöyle kabaca bir bakalım istedim.

Son seçimleri 1 Kasım’da yaptık. O tarihten buyana,  Kocaeli siyasetinde taşların yerinden oynadığını söyleyemeyiz.1 Kasım seçimlerinde Kocaeli’den milletvekili çıkartan üç partinin il başkanları yerlerini koruyorlar. HDP’de değişim oldu. Ama 1 Kasım’da bu kentte iyice zayıflayan HDP’nin artık yerel siyasette pek ismi okunmuyor. Saadet Partisi kongreler sürecinde. Ama orada da önemli bir değişiklik, önemli bir hamleden söz edemeyiz. Diğer küçük partilerde yeni umutlarla yeni yönetimler göreve geliyor. Ancak, sonuca kentteki siyasi nabza etki edecek bir gelişme yok.

1 Kasım seçimlerinde, bu kentte hem CHP, hem MHP ağır darbe almış, AK Parti karşısında ezilmişlerdi. İddia ediyorum. Önümüzdeki Pazar günü seçim olsa, iki parti 1 Kasım’dan daha kötü sonuç alır. AK Parti 1 Kasım’a göre daha da yükselir mi?. Bence bu sorunun yanıtı da hayır olacaktır. AK Parti içinde de ciddi sıkıntılar, rahatsızlıklar olduğunu biliyorum.

MİLLETVEKİLLERİNİN DURUMU

Malum, ilimizin 11 milletvekili var.7’si iktidar partisinden.. 3 CHP’li, 1 MHP’li milletvekilimiz bulunuyor. Zaten oy veren seçmenleri dahil kimsenin bir umudu yoktu ama,  bu kadar silik kalacağını da doğrusu kimse beklemiyordu. İlimizin 11 milletvekili içinde en zayıf halka kuşkusuz Saffet Sancaklı oldu. Meclis’te yok. Kentte yok.. Siyasetin, milletvekilliğinin Saffet Sancaklı’ya göre olmadığı açıkça görüldü.

CHP’li üç milletvekilinin, en azından çalışma, seçmenlerle iç içe olma gayretini takdir ediyorum.  Haydar Akar, Fatma Hürriyet ve Tahsin Tarhan, en azından ortalıkta çok gözüküyorlar. Her yere yetişmeye çalışıyorlar. Çok fazla yansıması olmuyor, ama Meclis’te de kent sorunlarını gündeme getiriyorlar.

AK Parti’de en çalışkan milletvekillerinin M.Akif Yılmaz ile, Sami Çakır olduğunu söylemek, yanlış gözlem olmasa gerektir. Yılmaz ve Çakır, ilk günkü heyecanlarını koruyor ve bir sonraki seçim dönemi için kendilerini kanıtlamaya çalışıyorlar. İki milletvekili en azından her hafta sonu, Meclis’in kapalı olduğu her gün seçim bölgelerinde halkın içinde yer alıyorlar. Bakan Fikri Işık’ın çalışkanlığı zaten malum.. Aygün ve Şeker, biraz  milletvekilliğini kanıksamış ve işlerini rutine almış gibi görünüyorlar.

HEDEF 2019: IŞIK-DOĞAN ÇEKİŞMESİ

Tabii, yerel siyasette hedef, 2019’daki seçimler olacak. Türkiye, belki 2019’a kadar referandum, erken genel seçim yaşayacak. Ama bu kentte siyaset yapan herkesin gözü, 2019 yılı mart ayındaki yerel seçimlerdedir.

En çok merak edilen konu da, kuşkusuz Büyükşehir Belediye Başkanı adaylıklarıdır. İbrahim Karaosmanoğlu, 3 dönemi tamamlıyor. Parti tüzüğünün gereği olmasa bile, zaten 4 ncü dönem için adaylığı düşünmezdi. 2019 yılı mart ayındaki yerel seçime kadar arada bir genel seçim olursa; 2002’de Sefa Sirmen’in yaptığı gibi Karaosmanoğlu  görevinden istifa edip, milletvekilliğine geçer mi?. Bu ayrı bir sorudur.

Ama her şekilde, 2019 Mart’ında AK Parti yeni bir Büyükşehir adayı ile halkın önüne çıkacak. Bütün partililer de konuşuyorlar. Büyükşehir adaylığını en çok istiyor gözüken iki isim Bakan Fikri Işık ile, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan gibi gözüküyor. Fikri Işık, Nevzat Doğan’ın iki dönem İzmit’te aday olması ve seçim kazanmasında büyük paya sahipti. Ama bir süredir bu ikilinin arasının eskisi gibi olmadığı da biliniyor. Dikkat edin. Çok fazla yan yana gelmiyorlar. AK Parti içindeki pek çok kişiyle yaptığımız sohbetlerde şu değerlendirme ortaya çıktı:

“- Büyükşehir adaylığı için hem Fikri Işık, hem Nevzat Doğan çok istekli. Ama bizim partimizde çok istekli olmak, parti içinde yarışa girmek genellikle beklenen sonuçları getirmez. Işık ile Doğan arasındaki büyük çekişme yüzünden, hiç beklenmedik bir üçüncü isim çıkıp, aday olabilir.”

Yine AK Parti içinden dostların ağzından dökülen üçüncü isim ise genellikle Bursa Valisi Münir Karaloğlu oluyor. Daha çok erken, ama Münir Karaloğlu’nun Valilik’ten hevesini alıp, siyasete girmesi halinde, Kocaeli’den Büyükşehir adayı gösterileceğine inananların sayısı artıyor.

İlimizdeki 12 ilçe belediye Başkanının tamamı AK Partili. 2019 yerel seçimleri öncesinde, Büyükşehir adaylığı için bunların içinden Nevzat Doğan dışındaki bir isim öne çıkabilmiş değil. Daha zaman çok. Ama gidişat gösteriyor ki, Mat 2019’a gelindiğinde, ilimizdeki ilçe belediye başkanlarının hemen hepsi, bırakın Büyükşehir’e sıçramayı düşünmeyi, bulundukları yeri korumanın gayreti içinde olacaklar. Çünkü, mevcut ilçe belediye başkanlarının büyük bölümünden de rahatsızlıklar olduğu,  değiştirilebilecekleri konuşuluyor.

CHP’de il başkanı Cengiz Sarıay,  partisinin 2019 için adaylarını erken belirlemekte kararlı. Kuşkusuz henüz vakit çok erken. Belki seçime 2 yıl veya 1 yıl kala, CHP’nin örneğin Büyükşehir ve/veya İzmit adaylarını öğrenebiliriz. Sarıbay, Büyükşehir için öncelikle “Leyla Atakan tipi” kadın aday istiyor. Ama partinin içine ve kent kamuoyuna bakıldığında  öne çıkabilen bir isim yok. İzmit adaylığı konusu, 25 Aralık’taki il kongresinde çok konuşulmuştu. Ama bu konuda partide ciddi tereddütler var.  CHP’de, büyükşehir için istenilen niteliklerde bir kadın aday bulunamazsa, partili çevrelerde en çok konuşulan ismin Prof.Dr.Cüneyd Özkürkçügil olduğunu da söyleyebiliriz.

MHP’de doğum sancıları var. 2019 öncesi, ama olağan, ama olağanüstü kongre ile, MHP’de Genel Başkan değişecek. Ben kesinlikle 2019 seçimlerine CHP’nin Kılıçdaroğlu, MHP’nin Bahçeli ile gireceğini düşünmüyorum. MHP’de Meral Akşener genel başkan olursa, en ciddi değişim kuşkusuz ilimizde yaşanacaktır. Kocaeli, Meral Akşener’in şehri. Akşener’in partinin başına geçmesiyle MHP’nin Türkiye genelinde oyları 7-8 puan artacaksa, Kocaeli’deki oyları 15-20 puan artacaktır. Bu tabloyu, şimdiden açıkça görebiliyoruz. Meral Akşener’in Genel Başkanı olduğu bir MHP, 2019 yerel seçimlerinde Kocaeli’de çok daha iddialı olacaktır. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde aday adayı olup, harcanmış çok değerli isimler var MHP’nin içinde. Yerel seçim adaylarının da bu isimle içinden çıkabileceğini öngörüyorum.

Güçlenmiş, yenilenmiş bir MHP’nin 2019’da devreye girmesiyle, yerel seçimlerde pek çok bölgede aslında CHP’li adayların da şansı yükselecektir. Çünkü MHP ağırlıklı olarak AK Parti kesiminden oy alacak. Ama CHP’de bu fırsatı değerlendirebilecek bir enerji ve parti içi uyumu gördüğümüzü söyleyemeyiz.

Çok vakit var 2019 yılının mat ayına. Ama son yerel seçimler 2014 yılı mart ayında yapılmıştı. 2.5 yıl geçiverdi. Önümüzdeki dönem de göz açık payana kadar geçecektir. Değirmenin altından çok sular akacak elbette. Şimdilik pek bu yönde işaretler olmasa da, 2019’da Kocaeli için bazı şeylerin sonunun geleceğini, yeni bazı başlangıçlar olacağını düşünüyorum. Bu şehir, çok uzun süre aynı kadroların elinde yönetilmekten iyice sıkıldı. AK Parti, kendi içindeki amansız mücadeleleri iyi yönetemez; CHP ve MHP önlerindeki süreci iyi değerlendirirlerse, 2019 yerel seçimleriyle birlikte bu kentin siyasi tablosunda büyük değişiklikler görebiliriz. Herkesin de hesabını buna göre yapması gerekiyor.

*13 Mayıs Cuma: Hayat duracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başkanlık Sistemi” konusunun bir hayli kızıştığı bu dönemde,  şehir şehir dolaşıyor. Toplu Açılış Programları, büyük miting havasında geçiyor.

Cumhurbaşkanı 13 Mayıs Cuma günü şehrimize gelecek. Eminim o gün, İzmit’te hayat tam anlamıyla duracaktır. Erdoğan, KOÜ Umuttepe yerleşkesine çıkacak. Sonra Perşembe Pazarı alanına, mitinge gelecek. Buradan Yarımca’ya Dubai Port’a geçecek. Akşam da İzmit’te bir nikah törenine katılması bekleniyor.

Erdoğan’ın yurt gezilerinde nasıl güvenlik uygulandığını biliyoruz. İzmit şehir içi trafiğinin halini de biliyoruz. AK Parti teşkilatları, 13 Mayıs Cuma günü Perşembe Pazarı alanındaki mitinge, en az seçim dönemlerindeki miting kadar büyük önem verecektir. Kentin her yanından insanlar Perşembe Pazarı alanına taşınacaktır. Kabus gibi bir gün olacak önümüzdeki Cuma günü. Belki o gün için sadece İzmit ilçe sınırları içinde okulları tatil etmek, engelli çalışanlar için idari tatil kararı almak bile gerekebilir.

Kesinlikle güvenlik önlemleri abartılacaktır. Kesinlikle çok fazla yol trafiğe kapatılacaktır. Kesinlikle Perşembe Pazarı alanına yine 1200 bin civarında insan taşınacak, bu insanları getiren araçlar  Carrefour çevresinde park ettirilecek,  büyük sıkıntı olacaktır. Şimdiden İzmit halkını uyarmak istiyorum. Cumhurbaşkanını dinlemek için her türlü zahmete katlanır. Perşembe Pazarı alanına gelirim diyorsanız, elbette saygı duyarım. Ama pek çok televizyon kanalından da canlı yayınlanacak bu mitingi evde televizyonda izleyecekseniz, 13 Mayıs Cuma günü pek evden dışarı çıkmamayı, arabanızla trafikte hiç dolaşmamayı tavsiye ederim.

*Dün sabah şehirdeki tempo

Her gün İzmit içinde arabamla en azından işle ev arasında gidip geliyorum. Bizim şehrimizde devam eden ve çok ağır giden işler var. D-100 tam bir rezalet. Tramvay yolu inşaatı şehri perişan etti, daha da edecek.

Genellikle bizim şehrimizdeki Belediye müteahhitleri; havaların iyi olduğu günlerde gün ışığında devlet memuru misali iş yapıyorlar. Şehrin rahatlaması için bir an önce bitmesi gereken işlerde, müteahhitlerin günde en az 18-20 saat çalışması lazım. Ama bizim şehrimizde müteahhit elemanları günde 8-10 saat bile çalışmıyor. Genellikle D-100’deki işler, hafta tatili günlerinde de duruyor veya  işçi sayısı azaltılarak temposu düşüyordu.

Dün sabah yine erken saatlerde yollardaydım. D-100’deki çalışmayı görünce şaşırdım. Müteahhit bir Pazar günü, çok fazla sayıda işçi ve iş makinası ile çok yüksek tempoda çalışıyordu. Sora dönüşü Tramvay yolu inşaatı güzergahından yaptım. O bölgede de bir Pazar günü olmasına rağmen, çok fazla işçiyle, yüksek tempoda  çalışıldığını gördüm. Tabii kent adına sevindim. Ama sonra da düşündüm. Acaba müteahhitlerin bu tempo yükseltmiş olması, dün şehir merkezinde pek çok bölgede belediye ekiplerinin onarım, tamirat yapıyor olması; 13 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı’nın ilimize yapacağı ziyaretle ne kadar ilgilidir.

Eminim, Cumhurbaşkanı’nın geleceği 13 Mayıs Cuma gününe kadar, İzmit’te özellikle Cumhurbaşkanı’nın geçeceği güzergahlarda çok önemli işler yapılacak. O gün Cumhurbaşkanı’nın geçeceği güzeargahlarda bütün trafik kesileceği için, Erdoğan kuşkusuz ilimizin trafik sorununu göremeyecek. Keşke görse. Belki bu şehre Metro gelmesi için öncülük ederdi. Cumhurbaşkanı trafik sorununu görmeyecek, ama şehirde etraf çok fgazla dağılmış, kirli ve toz toprak içinde olursa,  bunun hesabını da mutlaka kendisine eşlik edecek yerel yöneticilere soracaktır.

Bizim şehrimizi yönetenler, atık kent kamuoyundan, kentteki muhalefetten, kentteki yerel basından hiç çekinmiyor, onların söylediklerini dikkate almıyorlar. Ama Cumhurbaşkanı için durum aynı değil. Cumhurbaşkanı bir küçük olumsuzluk görüp, sitem etse, hepsinin uykuları kaçar. Bu nedenle, 13 Mayıs’a kadar İzmit’te, en azından Cumhurbaşkanının geçeceği güzergahlarda bir derlenip, toparlanma bekliyorum. Dün şehirde düne kadar çok yavaş giden işlerin birden bire hızlandığını gördüm. Bu tempo yükselişinin bizden sebep değil, Cumhurbaşkanı’nın gelişinden ötürü olduğunu düşünüyorum.

*Mehmet Aras’ı haklı olarak kızdıran konu

Bana göre Mehmet Aras, bu kentte hala siyasetin en önemli isimlerinden biridir. Uzun yıllar Milli Görüş Partilerinin teşkilat yöneticiliğini yaptı. Köseköy Belediye Başkanı, sendikacı kimlikleri ile tanıdık. Mahmet Aras’ın muhalefet partisi il başkanı olduğu dönemlerde düzenlediği basın toplantıları, yerel basın için en güzel haber malzemelerini oluşturuyordu.

Bir süredir sesi çıkmayan Mehmet Aras, geçen gün gazeteye uğradı. Sohbetini özlemiştim. Aras hemen konuya girdi:

“- Devlet, sürücü ehliyetlerini yeniliyor. Duyarlı bir vatandaş olarak, sürücü belgemi yenilemek için başvurmak istedim. Özel hastanelerden sağlık raporu almak büyük para. Devlet Hastanesi’ne gittim. Her bölümden ayrı ayrı sağlam raporu almak gerekiyor. Ama her bölümden 50 TL para isteniyor. Sadece sağlık raporu için hastaneye 250-300 TL ödemek lazım. Türkiye’de 30 milyon kişinin sürücü ehliyeti var. Değişecek. Ama bu işlem için başvuran vatandaş her muayeneye 50 TL ödeyecekse büyük masraf. Şoförler Cemiyeti’nin, ilgili kurumların, sivil toplum örgütlerinin devreye girmesi lazım. Sürücü belgesini yenilerken vatandaşın para ödemesinin önlenmesi lazım.”

BİRAZ DA SİYASET

Aras bu konuda öfkelenmekte bence de haklı. Hazır yakalamışken siyaseti sordum. Mehmet Aras halen ilimizde Erbakan Vakfı’nın önemli isimlerinden. Bu hareketin partileşip, partileşmeyeceğini sordum. Şunları söyledi:

“- Bu dönem de Saadet Partisi’nin kurultayında yönetime talip olacağız. Eğer Saadet Partisi içinde kendimize yer bulamazsak, Erbakan Vakfı hareketi partileşebilir. Ama Türkiye’de siyasi boşluk yok. Recep Tayyip Erdoğan, Milli Görüş seçmeninin tamamını yanına çekti. Şu sıralar AK Parti’nin oyları yüzde 50’nin üzerinde. Böyle bir ortamda aynı kulvarda bir parti için çaba harcamak da biraz macera gibi görünüyor.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1953 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum