1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yerel sporda en hareketli günler
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel sporda en hareketli günler

A+A-

Çok sık yazdım. Yazmaya da devam edeceğim. Son yıllarda pekçok özelliğini yitiren, yaşam biçimi, sosyal dokusu tamamen değişen bizim şehrimizde spor da geri planda kalmıştı. Bizim ilimizde spor denince neredeyse akla gelen tek branş yağlı pehlivan güreşleri olmuştu.
Futbolda, basketbolda, voleybolda tamamen yok olduk. Kadın sporlarında bittik. Bu sezon ilk büyük hedefimiz, Kocaelispor’u BAL’dan 3 ncü Lige çıkartabilmekti. Bunu başardık. Şimdi, bugünden itibaren yerel  spor konusunda çok heyecanlı bir sürece giriyoruz. Biliyorum, pekçok kişi takip etmiyor. Ama önümüzdeki günlerde yaşanacak heyecanlar konusunda okurlarımı bilgilendirmek istiyorum.


BİRLİKSPOR’UN PLAY-OFF MACERASI 
Malum, ilimizde bir Birlikspor olayı var. Siyaseten kuruldu. Kocaelispor’u bitirmek için kuruldu. Yanlışlar, haksızlıklar üzerinde kuruldu. Hem siyasi, hem maddi çok büyük güce sahipti. Ama kulübün ruhu yoktu. Ligde son 2 haftaya girilirken liderdi. Son iki maçını kazansa, şampiyon olup PTT 1 nci Lige çıkacaktı. Yapamadı. 6 puan alması gereken 2 maçta, 2 puan aldı, ligi 2 nci bitirdi. Şimdi bugün Play-Off macerası başlıyor.
Birlikspor bugün deplasmanda Gümüşhanespor ile oynayacak. Normal sezonda Gümüşhane’yi deplasmanda yenmişti. Bugünkü maçın rövanşı, pazartesi günü Yarımca’da oynanacak. Birlikspor Gümüşhane’yi elerse iş bitmiyor. PTT Ligine çıkabilmek için, daha iki eleme maçı, bir final maçı oynamak zorunda. Bu ruh yapısı ile işi çok zor. Ama heyecanla takip edeceğiz. 


İZMİT BELEDİYE BASKETBOL TAKIMI 
Kocaeli, 1980’li yılların ortalarına kadar Türkiye’de kadın basketbolun en önemli şehriydi. Hem Brisaspor, hem Kağıtspor kadın basketbol takımları şampiyonluğa oynuyor, Milli Takım’ı besliyordu. İki takımın maçlarında da tribünler tıklım tıklım dolardı. 
Yok ettiler bu kentte Kadın Basketbol takımını. Kağıtspor kulübü Büyükşehir Belediyesi’ne geçtikten sonra, bir Amerikalı oyuncu alınmıştı. Genç, güzel, sporcu bir kadın. Transfer haberi gazetemizde yayınlandı. Yeni oyuncunun şortlu bir fotoğrafını basmıştık. İlimizde iktidar partisinin tutucu tipleri, Bakan’a baskı yaptılar. “Böyle güzel bacaklı kadınları şehre seyrettireceğiz” dediler. Kağıtspor Kadın Basketbol Takımı kapatıldı.
Şimdi, yıllar sonra İzmit Belediyesi Kulübü kadın basketbol takımı kurdu. Kocaelispor gibi amatör ligden başladı. Aslında çok büyük bütçesi yok. Ama İzmitli kızlardan oluşuyor. Amatör ligde bütün rakiplerini yenerek grubunda birinci oldu. Daha sonra ikinci turu da maç kaybetmeden geçti. Şimdi bu hafta sonu, Muğla’da 2 nci Basketbol Ligine yükselmek için Play-Off maçları oynayacak. Son aşamaya 8 takım kaldı. Bunlardan ikisi,  gelecek sezon Kadınlar basketbol 2 nci Liginde oynama hakkı kazanacak. İzmit için önemli.. Heyecan verici bir gelişme.. Kadın sporu için, basketbol için yeni bir başlangıç. İzmit Belediyesi takımı, ilk maçını cumartesi günü yapacak. 8 takım içinde bizim takımımızdan daha büyük bütçeli müessese takımları bulunuyor. Ama İzmit Belediyespor yöneticileri, takıma güveniyorlar. Eğer Muğla’daki final maçlarından bizim takımımız 2 nci Lige yükselme vizesini alışa,  Kocaelispor’un zaferi kadar önemli bir zafer olacaktır.

HEREKE YILDIZ-KARTEPE BELEDİYE MAÇI 
Bu arada, BAL’da Kocaelispor şampiyon olup, 3 ncü Lige yükselince, BAL liginde ilimiz için bir takıma daha yer açıldı. Süper Amatör Lig’teki başarılarıyla Çayırovaspor ile Bekirdere Başaranspor takımları, doğrudan önümüzdeki sezon için BAL’a yükseldi. Özellikle Bekirdere Başaranspor’un BAL’a yükselmesini sporsever olarak çok önemsiyorum. 
8 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de bizim Eski Stat olarak bildiğimiz M.Ali Kağıtçı Stadında çok önemli bir maç var. Hereke Yıldız ile Kartepe Belediye takımları, önümüzdeki sezon BAL’a çıkmak için final maçı oynayacaklar. Bütün futbolseverlere, Pazar günü bu maçı tavsiye ederim. Çok heyecanlı bir maç olacak. 
 

Çok sıkıntılı günler yaşayabiliriz 
Aslında uzun süredir farkındayım.. AK Partili pekçok kişiyle konuşuyorum.  Sıkıntı vardı. Birbirlerine ve bana; “Recep Tayyip Erdoğan mı, Ahmet Davutoğlu mu?” diye soranlar vardı. 
Son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından hiç kimse, “AK Parti içinde sıkıntı yoktur. Kavga yoktur. Olmaz” diyemez. Ya da hiç kimse, “Türkiye büyüyüp güçleniyor. Bu nedenle dışarıdan birileri AK Parti’nin içine çomak sokuyor “ da diyemez.
Bir tuhaflık var. Her hafta Salı günlere, TBMM’deki grup toplantılarında bütün liderleri dinlerim. Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez kaşları çatık, yüzü gergin bir şekilde konuştu. En az 2 saat konuşan, tarihten söz eden Başbakan’ın konuşması sadece 26 dakika sürdü. 
Türkiye’nin pekçok sıkıntısı vardı ama, enflasyon son 3 yılın en düşük seviyesine inmişti. Birden bire, Borsa çakıldı, Dolar fırladı.  Avrupa ile vizesiz seyahat konusunda önemli gelişmeler yaşanmıştı. Ortalık bulandı. 
Şimdi, 16 Mayıs’ta dokunulmazlıkların kaldırılması konusu Meclis’e gelecek. HDP Genel Başkanı,  “Ankara dışında yeni bir Meclis”ten söz ediyor. Türkiye’de Başbakan değişikliği, ağustos veya eylülde yeni bir seçim konuşmaları başladı. 
Bir şeyler ters gidiyor. Aslında AK Parti içindeki sıkıntılar 17-25 Aralık olayları ile birlikte başladı. Şimdi Paralel Yapı denilen oluşumla parti çok fazla iç içe girmişti. Erdoğan büyük kavgayı, büyük mücadeleyi başlattıktan sonra, parti içinde önemli dalgalanmalar oldu.
Şimdi iktidar partisi nereye gidiyor.. Türkiye nereye gidiyor? Sorularına yanıt arıyoruz.
Dün akşam saat 18.00’de Başbakan ile Cumhurbaşkanı başbaşa görüşeceklerdi. Bu saatten sonra, “Aramızda hiçbir sıkıntı yok” sözleri de fazla inandırıcı olamayacaktır. AK Parti millete hep istikrar vaat etti. Hep teşkilatlar içinde, partililer arasında kavga olmaması ile övündüler. Muhalefet, özellikle CHP de tam tersi durumlar nedeniyle sürekli halkın gözünden düştü.
Bir şeyler değişiyor. Demokrasi içinde her şeyin çözümü elbette bulunur. Ama bu büyük kavga içinde demokrasimiz biraz daha zarar görürse, devlet kurumları birbirine düşerse; ekonomide yeni ve büyük girdapların içine girilirse, bu yoksul millet ne yapar?. Terörle mücadele konusu nasıl bir safhaya girer. 
Doğrusu, daha zor günlere doğru sürükleniyoruz diye bir kaygı içindeyim. Ama “Havanın en karanlık olduğu zaman, güneşin doğuşunun hemen öncesidir” diye bir laf da vardır. Sıkı durmak lazım. Sağlam durmak lazım. Kendimize ve ülkemize her zamankinden daha fazla güveniyor olmak lazım. 

Ne oldu emeklinin promosyonu?
Kamudaki pekçok kurum ve kuruluş, personelinin maaş dağıtımını yapacağı bankaları yeniden belirliyor.  Açık açık ihaleler yapılıyor,. Son olarak Büyükşehir Belediyesi, İSU ile birlikte 6 bin civarındaki personeli için kişi başına 1.600 TL civarında promosyon alarak 3 yıl süreyle daha Vakıfbank’la anlaştı. 
5-6 bin civarında işçi için 1500 TL’nin üzerinde promosyon veriliyor. Aylardır emekliler de kendileri için devletin promosyon anlaşması yapmasını bekliyor. 10 milyondan fazla maaş alan emekli var. Bankalar, hepsini sömürüyor. Kredi kartı veriyor, adeta zorla yüksek faizli ihtiyaç kredilerini dağıtıyor. Sonra, kaynağından, emekli maaşından kesiyor. 
Geçtiğimiz aylarda emekliler ile ilgili promosyon konusunda anlaşmanın sağlandığını Bakan açıklamıştı. Emekli başına 600 TL’den söz ediliyordu. Umutlandı emekliler. Ama sonra bu sözler unutuldu. Günlerdir hiç bahsedilmiyor. Emekli, Bakan’ın Başbakan’ın ağzına bakıyor. Ne oldu emeklilere promosyon sözü?.. Önümüz Ramazan, sonrası bayram. Çatır çatır pazarlık yapmak lazım bankalarla. Kopartmak lazım emeklinin promosyonunu. 
Kişi başına 600-1000 TL arasında para. Bayram öncesi garibim emeklinin çok işine yarayacaktır. Bu işi artık daha fazla oyalamamak gerekiyor.

Ne yağmur, ne yağmur 
Mübarek kandil gecesi.. Evde çay-bisküvi oturuyoruz..
Arka arkaya şimşekler çakmaya başladı. Sonra, adeta gök delindi.. Kalın kalın damlalar düşüyor. Alabildiğine sık düşüyor. Şimşeklerin ardı arkası kesilmiyor. Üstelik bir hayli uzun süre yağdı. 
Bizim bölgemiz böyle etkili yağışları genellikle haziran ayında görür. Bu yıl erken oldu. Çok yağdı geçen akşam. İzlerken düşündüm:
x- Bizim meteoroloji gerçekten çok gelişti. Çok isabetli tahminler yapıyorlar. Bu yağışı da günler öncesinden bildirdiler. 
x-  İzmit’in yenilenen alt yapısı bir testten daha geçiyor. Yine çok başarılı. Bu kadar yağmura sel yok. Dün sabah da sular büyük ölçüde çekilip, gitmişti.
x- Eyvah.. Demiryolu inşaatı için kazılan yerler şimdi çamur içinde kalacak. Ama hiç değilse sulanmış olur. Çevresindekiler toz topraktan kurtulur. 
x- Zaten İzmit’teki bütün işler yavaş gidiyor. Şimdi hepsi biraz daha yavaşlar. Neden geciktiniz diye sorduğumuzda “Hani o kandil gecesi yağan yağmur var ya” diye mazeret gösterirler. 
x-Bir de iki yıl önceki kuraklığı hatırladım. Bu yağmurlara hasret kaldığımız günleri. 
x- Doğru tahminler yapan meteorolojiye göre, yarından itibaren yeniden hava açıyor ve ısınmaya başlıyor. 

Güray Oruç ile tanıştım 
İlimizdeki siyasi kişileri, seçilmişleri yakından tanırım. Ama bürokrasi ile çok uzağımdır. Belediyelerdeki ikinci-üçüncü adamları, devlet kurumlarındaki müdürleri, atanmış kişileri hiç tanımam. Kimseden bir talebim olmadığı, hiçbir yere girip çıkmadığım için bilmem.
Geçen sabah, ziyaretime genç bir adam geldi. İzmit Belediyesi’nin Başkan Yardımcısı  Güray Oruç. İzmit Yenidoğan mahallesinde doğup büyümüş,. İyi eğitim almış. 2004’den sonra, İmad Erdoğan’ın genel müdürlüğü döneminde İzgaz’da çalışmaya başlamış. İzgaz satıldıktan sonra, Fransızlar da kendisini bırakmamış. 2014 Mart ayındaki yerel seçimlerde Nevzat Doğan yeniden İzmit Belediye Başkanı seçilince, “Gel beraber çalışalım” demiş. 
Güray Oruç’un siyasete hevesi var. Bir şeyler üretmek konusunda hevesli. Doğan’ın teklifini hemen kabul etmiş. Şimdi,  İzmit Belediyesi’nde önemli bir pozisyponda.. Belediye’nin pekçok bölümünden sorumlu Başkan Yardımcısı. AK Partili. Nevzat Doğan’a çok bağlı. Ama tutucu kesimden değil. Aydınlık bir adam. İzmit  için projeleri var. Heyecanla anlatıyor. Aktif siyaset içinde yer almak konusunda niyetli . Ama her fırsatta, “Önce Nevzat Doğan. Ben bütün kaderimi, geleceğimi Başkan’a bağlamış biriyim. O’nun ekibinin adamıyım” diyor. 
Güray Oruç ile tanışınca, bir belediyenin Başkan’dan ibaret olmadığını daha iyi anladım. Doğan’ın ekibinden İbrahim Bulut farklı biri. Güray Oruç daha farklı biri. Belki de Başkan Doğan’ın başarısında, böyle farklı karakter yapısındaki insanları aynı pota içinde değerlendirip, hepsinin iyi yönlerinden faydalanıyor olmasında yatıyordur. 

Bu yazı toplam 1543 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.