1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yerel ve ulusal gündem
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel ve ulusal gündem

A+A-
Çok doğal.. Seçime iki hafta kalmış.. Üstelik çok önemli bir seçime..Karşılıklı suçlamalar, tartışmalar olacak. Her şeye rağmen, hem kentimizde, hem ülke genelinde; üstelik liderlerin-Cumhurbaşkanı dahil- toplumu çok gerebilecek söylem ve tavırlar içine girmesine rağmen,  hava genelde sakin.. Yazılacak, üzerinde konuşulacak öyle çok konu var ki, bugün şöyle kısa kısa bunlara değinmek istedim. 
……….
Kocaeli Fuarı, dün akşam 49 ncu kez kapılarını açtı. Aslında Büyükşehir Belediyesi, Fuar alanı içinde yine dün başlayan KO-MEK Genel Sergisi organizasyonunu, Fuar açılışından çok daha önemli gördü. Hazır KO-MEK sergisini açarken, şu Fuar’ı da açılmış gösterelim gibi bir durum ortaya çıktı. 
Fuar, 49 ncu dönemine farklı statüde girdi. Artık Fuar Müdürlüğü, Fuar yönetimi yok. Organizasyon tamamen Büyükşehir Belediyesi bünyesine alındı. 2004’den buyana her yıl biraz daha küçülen, biraz daha kan kaybeden, “Aman huzur olsun, kavga gürültü olmasın da,  nasıl olursa olsun” diye geriletilen Fuar’ın bu yıl ücretsiz olmasına karar verildi.
Fuar’a konsersiz günlerde 1 TL’lik, konserli günlerde 5-10 TL’lik giriş ücreti çok yüksekti. Ben öteden beri İzmit’in elde bakir kalmış son ve en önemli alanı olan Leyla Atakan Parkı içindeki Fuar’ın 12 ay aktif olmasını ve girişin ücretsiz olmasını savunmuşumdur. Şimdi, Fuar’ın bu yıl ücretsiz olmasını bu nedenle takdir ediyorum. Ama korkarım bu karar, Fuar’ı bu yılla birlikte tamamen bitirmenin de bir planı. 
Fuar’a giriş ücretsiz Fuar’ın otoparkları ücretsiz. İyi de Fuar’da insanlar için ne olacak?..Bu yıl doğru dürüst hiç konser yapılmayacağını sanıyorum. Belki 7 Haziran seçimlerinden AKP istediği, beklediği sonuçları alırsa, birkaç kutlama konseri olur. Ama 30 Ağustos’a dek devam edeceği açıklanan Fuar’ın kalitesinin bu yıl iyice dip yapması kaçınılmaz gözüküyor. 
Fuar’a girişin ücretsiz olması, fuar dönemi boyunca bu alandaki tesislerde düzenlenen düğün cemiyetine gelenler için çok iyi oldu. Ama kapılar boş bırakılır, önüne gelen arabasıyla Fuar alanına girip, dolaşırsa, çok kötü bir tablo ile karşılaşabiliriz.
……….
Geçen cumartesi günü 7 Haziran seçimlerinin öncesinde İzmit’teki son ve en büyük miting yapıldı. AKP’nin Başbakan Davutoğlu katılımı ile gerçekleştirdiği mitingi küçük, zayıf göstermek mümkün değildir. Ancak, bu miting nedeniyle o gün İzmit halkına çektirilen çile ve işkence de hep akıllarda kalacak. O miting gününde şehir içindeki bütün yolların kapatılması, D-100’ün kilitlenmesi nedeniyle büyük sıkıntı çeken pek çok kişi, ateş püskürdü. Mitinge katılım ve coşku AKP’ye ne kadar moral verdiyse; miting alanı dışında yaşanan sıkıntı da o kadar parti açısından olumsuzluk yaratmıştır.
İlimizde partiler arasındaki centilmenlik anlaşmasına her parti uyum göstermiş, kenti gereksiz bayraklarla kirletmemişti. AKP teşkilatları, cumartesi günü yapılan miting için müthiş bayrak çalışması yaptılar. Miting gününde haklarıydı. Ancak diğer partiler, mitingleri bittikten sonra bayraklarını toplamışlardı. AKP toplamadı. Şehrin her yerinde öbek öbek parti bayrakları var. AKP teşkilatları bu çalışma ile diğer rakiplerini tam anlamıyla ezdi. Ama bayrakların kirliliği de  İzmit’in üzerinde  kaldı. AKP’liler cumartesi gecesi bu bayrakları toplayıp, şehri temizlemeliydi. Teşkilat yapmıyorsa, yerel yönetimler yapmalıydı. Yapmadılar; bence hata ettiler. 
……….
Seçimler yaklaşırken, arka arkaya temeller atılıyor, festivaller düzenleniyor. Geçen hafta Cephanelik’teki Şehir Hastanesi’nin temelinin atılması önemliydi. Bugün, Gebze Muallimköy bölgesinde Bilişim Vadisi’nin temeli atılacak. Bu da kentimiz ve ülkemiz açısından çok büyük, çok önemli bir projedir. Bilişim Vadisi, çevreye hiç zarar vermeden, Türkiye’nin dünya standartlarında teknoloji üretmesini sağlayacak, Nihat Ergün imzalı olağanüstü bir girişim. Özellikle bu kentin gençlerine hem çok yüksek gelirli, hem çok prestijli iş ve gelecek imkanı yaratacaktır. Bu kentin her yerinde limanlar, lojistik parkları, ağır sanayi fabrikaları yapılacağına, keşke hep böyle projeler hayata geçirilse. Bilişim Vadisi’nde ilk aşamada 70 bin iyi eğitimli gence iş imkanı doğacak. Bugün liselerde, üniversitelerin ilk sınıflarında olan gençlerin, kendilerini Bilişim Vadisi’ne hazırlamalarını şimdiden tavsiye ederim. 
………
Seçimlere yaklaşırken, ulusal düzeydeki polemiklere de biraz değinmek gerekiyor. Bundan bir-iki ay önce, genel kanıda, “AKP çok fazla geriler mi?” sorusu da yaygın biçimde soruluyordu. Cumhurbaşkanı çok bastırdı. Tam anlamıyla özgür olmadığı bilinen medyanın da payı var. AKP, kan kaybını durdurdu. Ekonomik piyasalardaki tabloya da bakarak, 
7 Haziran için yeni bazı öngörülerde bulunmak mümkündür. Şimdilerde genel tablo, “Anayasa değiştirecek ezici çoğunluk olmaz. Ama AKP bu seçimden de tek başına iktidar  çıkar” havası hakim..CHP’nin yüzde 30’un altında kalacağı, HDP’nin barajı geçmekte bir hayli zorlanacağı gibi bir tablo var önümüzde. Seçim için kalan dönemde, partilerin, liderlerin yeni ataklar, yeni hamleler aramak yerine, halka ters gelecek tavır ve söylemlere girmeden, hala kararsız olanların öfkesini çekmemeye özen göstermesi gerekiyor. 
Malum, Diyanet İşleri Başkanı’nın makam arabası üzerinden başlayan bir tartışma var. Bu konu tartışılırken, Maliye Bakanı’nın devletteki lüks ve pahalı makam arabaları için “Bunlar çerez parası” şeklinde değerlendirme yapması, hiç hoş olmadı. Bu ülkede hala çok yoksul var. Zırhlı, süper lüks makam araçları için bu ülkedeki bir Bakan’ın, üstelik Maliye Bakanı’nın “Çerez parası” demesi hoş olmadı. 
Önümüzdeki günlerde siyaset biraz daha gerilebilir. Çünkü, seçime giren partilerin tamamı 
7 Haziran için durumlarını net ve parlak göremiyorlar. Son hamleler yapılacak. Son mitingler düzenlenecek. Herkesin ağzından çıkan lafı ölçüp tartması gereken, herkesin bu ülkedeki ortalama vatandaşın hassasiyetlerine dikkat etmesi gereken günler bunlar. 
AKP’li dostlardan, özellikle siyasette huzur ve diyaloğa çok önem verdiğine inandığım İl Başkanı Ceyhan’dan bir ricam var. İzmit’teki aşırı ve abartılı bayrak kirliliğini ortadan kaldırması lazım. Bedava fuarımız açıldı, İzmit’in yaz dönemine hayırlı olsun. 
Bu yazı toplam 349 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum