1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yerel yöneticiler onlara nasıl dokunsun?
Yerel yöneticiler onlara nasıl dokunsun?

Yerel yöneticiler onlara nasıl dokunsun?

Geçenlerde televizyonda haberleri izliyorum. Başbakan Erdoğan, İstanbul'da Alışveriş Festivali organizasyonu ile ilgili olarak büyük bir AVM'de düzenlenen etkinliğe katılmış. Sahnede, önümüzdeki

A+A-

Geçenlerde televizyonda haberleri izliyorum. Başbakan Erdoğan, İstanbul'da Alışveriş Festivali organizasyonu ile ilgili olarak büyük bir AVM'de düzenlenen etkinliğe katılmış. Sahnede, önümüzdeki kurban bayramı için yoksul çocuklara giysi hediye edilmesi amacıyla, Türkiye'deki tekstil sektörünün önde gelen isimleriyle pazarlık yapıyor.

Başbakan'ın en yakınında, bu sektörün en önemli ismi Abdullah Kığılı var. Başbakan elini Kığılı'nın omzuna koyuyor, “Abdullah Ağam” diyor ve övgüler yağdırıyor.

Yine aynı gün, Mersin'de bir fabrikanın temel atma töreni var. Yıldız Ailesi, Mersin'de yeni bir ahşap fabrikasının temelini atıyor. Yıldız ailesinin bu anlamlı gününde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yanlarında. Belli ki birbirlerini çok seviyorlar ve çok samimiler.

Bu tabloları gördükten sonra Kocaeli için kaygılarım arttı. Kığılı ailesi, Yeniköy sahilini kaplayan, her geçen gün biraz daha büyüyen ve çevreyi kirleten Hayat Kimya'nın sahibi.

Yıldız'lar, Uzunçiftlik bölgesinde sürekli büyüdüler. Çevre konusunda şikayetler olsa da, tarım arazilerinin üzerine fabrika kursalar da kimse bir şey yapamadı.

Başbakan Kığılı ile bu kadar samimiyken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yıldız Ailesi ile bu kadar sıkı fıkıyken, onlara burada kim dokunabilir?.. Hangi Belediye Başkanı, hangi Vali, hangi Çevre Müdürü gidip de Kığılı'nın, Yıldız'ın fabrikalarına “Hop arkadaş, bu ülkede yasalar var” diyebilir.

Hayat Kimya Yeniköy'de tek bacalı tesisle işe başlamıştı. Şimdi 11 baca var. Gece yarısından sonra, bütün gazını salıyor. Çevrede herkes rahatsız.

Ama o fabrika “Abudllah Ağa”nın ve ailesinin. İstediğini yapar, kimse de sesini çıkartamaz.

Bayan Boyner, kıvırtmak zorunda kaldı

Türkiye bir muz cumhuriyeti değil. Bu ülkenin insanları da koyun sürüsü değil. Toplum olan biten her şeyi dikkatle takip ediyor, değerlendiriyor. Bir şekilde tepki de verebiliyor.

Tüsiad yönetimi, 22 Mart'ta büyük bir basın toplantısı düzenlemiş, “Yeni Anayasa” ile ilgili çalışma raporunu açıklamıştı. Tüsiad'ın hazırlatıp, kamuoyuna sunduğu bu raporda, Anayasa'da halen “Değiştirilemez” olan maddelerin bile değişebileceği, devletin laik kimliğinin kaldırılabileceği, bayrağın, başkentin de değişebileceği vurgulanıyordu.

Bu tasarı büyük tepki gördü. Vatandaşlar, gazeteler, bütün siyasi partiler olumsuz görüş belirtti.

Tüsiad Başkanı Ümit Boyner şimdi, “Bu bizim fikrimiz değil. Tüsiad hiçbir zaman Anayasa'nın değiştirilemez maddelerinin değişmesini istemedi. O bir rapordu. İki profesör hazırladı. Onların görüşüdür” demiş.

Bence bu açıklama akla mantığa sığmıyor. Varsayalım Bayan Boyner'in dediği gibi olsun. Ümit Boyner'in bu açıklamayı toplantı sırasında yapması gerekmez miydi?

Eğer o rapor bu kadar tepki görmese, Sayın Boyner'in böyle bir geri çekilme yapacağını hiç sanmıyorum. Tüsiad yönetimi, bu defa baltayı taşa vurduğunun farkına varmış anlaşılan.

Anketörlere dikkatli yanıt verin

Şu sıralar evinizin kapısı çalınabilir. Ya da sokakta, yürüyüş yolunda, bir kafede, sahildeki parklarda yanınıza bir genç elinde kağıt kalemle yaklaşıp, size soru sorabilir.

AKP ve CHP, aday adayları arasında kamuoyu yoklaması yapacak. Öyle sanıyorum ki, MHP Genel Merkezinin de bu yönde bir çalışması olacaktır.

Anketörler karşınıza çıkarsa, çekinmeyin, onların sorularına vereceğiniz yanıtlar için harcanacak süreyi, angarya görmeyin.

Özellikle AKP ve CHP'de genel merkezler, kamuoyu yoklamalarından çıkacak sonuçları, aday listesinin hazırlanmasında çok önemseyecektir.

Mutlaka ismini en çok duyduğunuz, en sık karşılaştığınız insanın adını söylemek gibi bir saplantıya girmeyin. Araştırın AKP'nin ya da CHP’nin aday adaylarını... Hangisi ya da hangileri daha düzgün insandır. Milletvekili olursa, hangisi ya da hangileri hem bu kent için, hem ülke için daha çok çalışır?

Seçimde hangi partiye oy vereceksiniz diye soran anketörleri yanıtlamasınız da olur. Bu pek önemli değil. Ama partilerin aday belirlemek için yaptıracakları anketlere vatandaşların mutlaka ve bilinçli şekilde katılıp, doğru yanıtları vermesi gerekiyor. Bu görevi ihmal etmeyin…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.