1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yerel yönetimlerde kadının adı yok”
“Yerel yönetimlerde kadının adı yok”

“Yerel yönetimlerde kadının adı yok”

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Kocaeli Şubesi tarafından dün bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yerel yönetimlerde kadın sayısının çok düşük

A+A-

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Kocaeli Şubesi tarafından dün bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yerel yönetimlerde kadın sayısının çok düşük olduğunu söyleyen Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Karatan, kadınlarında kazanma hakkı olduğunu vurguladı.

Belediye İş Merkezi’ndeki Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında Şafak Karatan şunları söyledi: “Bugün sizlerle paylaştığımız bilgiler bir yanıyla büyük trajediyi bir yanıyla da bu kentte sessiz sedasız engizisyonun nasıl gerçekleştiğini göstermektedir. Bir ülkede demokrasinin hangi seviyede olduğunu anlamak istiyorsanız anayasaya, kanunlara bakmayın. Zira dünyanın faşist cuntasında gayet demokratik sahte anayasalar mevcuttur. O halde nereye bakacağız? Elbette cezaevlerine bakacağız, üniversitelere bakacağız, varoşlara bakacağız ve daha önemlisi yerel yönetimlere bakacağız. Çünkü bir ülkede yerel yönetimler demokrasinin gerçek aynasıdır. Ülkede, mecliste, bürokraside, yerel yönetimlerde kadının yeri nedir ona bakacağız. Bugünde AKP ve ona bağlı Kocaeli’de kadının yeri nedir onu anlatacağız. Ancak öncelikle kadının ülke genelinde yerel yönetimlerde yeri nedir rakamlarla anlatacağız. Türkiye’de mevcut Belediye Başkan sayısı 2 bin 847 iken, kadın Belediye Başkan sayısı sadece 26 yani yüzde 0,09’dur. İl Belediye Başkanlığı sayısı sadece 2 olup bunlar BDP’li Tunceli ve CHP’li Aydın Belediyesi’dir. Yurt çapında Belediye Meclis Üyesi sayısı 32 bin 92 iken kadın Belediye Meclis Üyesi sayısı bin 471 yani yüzde 4,5’tir. Ve son olarak ülke genelinde 3 bin 281 İl Genel Meclisi Üyesi bulunurken bunun sadece 115’i yani yüzde 3,5’i kadındır. Görülüyor ki, kadının politik yaşama katılım oranı azami yüzde 2,6’dır. Buna söylenecek bütün bilimsel, sosyolojik ve politik cümleler bir yana sadece vah vah demek gerekir.

(Samet Türkyılmaz)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.