1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yerleşim yeri de lazım; ticaret alanı da lazım
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerleşim yeri de lazım; ticaret alanı da lazım

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mimar Zekeriya Özak, nüfusu hızla artan, küçük bir alana sıkışıp kalan kentimiz ile ilgili çok önemli bir projeyi geçen gün açıkladı. Körfez ilçenin kuzeyinde,  Dereköy Bölgesinde yeni yerleşim alanı kuruluyor. 
Tamamen yeni baştan planlanan, 55 bin nüfusun yaşayacağı, yeşil alanları, sosyal alanları planlanmış, alt geçit, üst geçit, battı çıktılarla trafik ve ulaşım ihtiyaçları dikkate alınmış yepyeni bir alan. 
İlimizde sadece İzmit’te değil. Bütün ilçe merkezlerinde sıkışıp kaldık. Hatta ilçe merkezlerini de koyun bir kenara, Değirmendere, Hereke, İhsaniye gibi büyük beldelerde de yeni yaşam alanları yok. Her yerde ulaşım sorun. Sokak hayvanları sorun. İnsanlar yaşam koşulları güçleştikçe mutsuz oluyorlar. 
Kocaeli küçük bir vilayet. Çok fazla toprağımız yok. Ama yeni ve büyük mahalleler, hatta ilçe olabilecek ölçekte yerleşim alanları kuracak yerler bulmak mümkün. Tarım arazisi olmayacak, su havasında bulunmayacak. Orman alanı olmayacak. Başka koşul da aramak gerekmiyor. Böyle yerler bulabiliriz. Özel sektörün önü açılır, yeni konutlar üretebiliriz. Ya da yıllar önce Erol Köse’nin Derince Yenikent’te yaptığı gibi, konut kooperatiflerinin kurulmasına öncülük ederek, dar gelirli vatandaşların oturacağı evler yapılmasını teşvik edebiliriz. Şehir merkezlerini bu şekilde rahatlatabiliriz. Yeni, güzel her açıdan planlanmış, alt yapısı eksiksiz kurulmuş yeni yerleşim alanları kurarak kentin tamamını rahatlatabiliriz. 
Zekeriya Özak’ı, Körfez ilçeye yönelik bu çalışması nedeniyle kutluyorum. Ama şehrimizin yeni yerleşim alanlarına olduğu kadar yeni ticaret alanlarına da ihtiyacı var. Sağlam zeminde, ya da ıslah edilmiş zeminde, 10-15 katlı yüksek binalarla bir ticaret alanı. Yine köprüler, alt ve üst geçitler, battı-çıktılar ile bütün trafik ve ulaşım sorunu çözülmüş büyük firmaların şirketlerini kuracağı, hastanelerin, otellerin, AVM’lerin bir arada yer alacağı, binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak alanlar. Yine Zekeriya Özak, yıllar önce bu sorunun çözümü için MİA projesini hazırlamıştı. İzmit için, herkes için gerçekten çok başarılı ve biran önce hayata geçirilmesi gereken bir projeydi. Ama herkes bir tarafından çekiştirdi. İzmit şehir merkezi, eski, köhne binalarla giderek bir taşra kasabasına dönüşürken, MİA projesi kağıt üzerinde bırakıldı.
Körfez ilçenin kuzeyindeki bölge için 55 bin kişi kapasiteli yeni yerleşim alanı projesini heyecanla destekliyorum. 
Aynı şekilde şehrimiz için şart olan MİA projesi konusunda da biraz cesaretle artık gerekli adımların atılmasını bekliyorum.

Akar: “Ön seçim için
zaman sıkıntısı var”

Geçen gün bu sütunlarda CHP’li üç milletvekilinin yerel seçimler öncesinde ön seçimi sakıncalı bulduklarını belirten görüşlerini değerlendirmiş, “Siyasette bulundukları yere hep merkez yoklaması ile gelenler, ön seçim ister mi?” diye yazmıştım. 
Kocaeli Milletvekillerinden Haydar Akar aradı. Konuya açıklık getirdi. Akar, hem kendi adına, hem Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan adına konuştuğunu söyleyerek şöyle dedi: 
“-Milletvekilleri olarak bizim ön seçime karşı olmamız düşünülemez. Ama resmi ön seçim, YSK’nın takvimine göre yapılır. Seçime 45 gün kala yapılır. Bizim bu kadar zaman kaybetme lüksümüz yok. Zaten genel merkezde adayları belirlemeye yönelik çalışmalara başlandı. Anketler, değerlendirmeler yapılıyor. Bizim biran önce adaylarımızı belirleyip, açıklamamız lazım. Partililerin katılımı ile genel merkezin gözetiminde temayül yoklamaları yapılabilir. Anketler çok titiz yapılabilir. En doğru adayları, en kısa zamanda bulmamız gerekiyor. Bunu ifade etmeye çalıştık. Ön seçime karşıymışız gibi gösterilmeyi hak etmedik.” 
Aslında Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart seçimlerinin takvimini erken açıklayabilir. Bu takvim içindeki resmi ön seçim (hakim nezaretinde)  tarihi de kasım ayı başlarına konulabilir. Böyle bir durumda kimsenin “Ön seçim olmasın” deme lüksü de kalmaz. Mevcut ortamda, Haydar Akar’ın söylediklerinin doğruluk payının yüksek olduğunu da belirtmek gerekiyor. 

Trafikte yeni cezalar 

Türkiye son yıllarda mükemmel yollar yaptı. Aslında her sürücü kurallara uysa, trafik kazalarının çok büyük oranda azalması lazım. Ama kazalar azalmıyor. Trafikteki can, mal kaybı, yaralanma olayları tüm hızıyla devam ediyor. 
Bu durumun nedeni bana göre, kuralların veya yolların yetersizliği değil, trafik magandalarının kural tanımazlığı ve bu magandalara karşı yeterli denetimin yapılmaması. 
TBMM’ye yeni bir kanun tasarısı sunulmuş. Makas atan aracın sürücüsüne artık 5 bin TL ceza verilecek. İyi de makas atan sürücüyü kim, nasıl yakalayacak da bu cezayı verecek. Özellikle bizim ilimizde yeterli trafik polisi yok ve denetim hiç yok. 
İzmit şehir merkezinde en ücra yerlerde herkesi takip eden güvenlik kameraları bulabilirsiniz. Ama D-100 İzmit geçişinde çalışan, sürekli izlenen ve trafik kuralını ihlal ettiği tespit edilen araçları takip eden kaç tane güvenlik kamerası vardır bilir misiniz?
Bu şehrin her yerinde magandalar makas atıyor, spin çekiyor. Bu kentin her yerinde egzozu tamamen yırtık, korkunç sesler çıkartarak hız yapan araçlar, motosikletler cirit atıyor. Hangisi yakalandı da cezalandırıldı?
Yaya vatandaş kaldırımdan caddeye adım attığında durup, yol vermeyen aracın sürücüsüne 488 TL ceza kesilecekmiş. İyi de bu şehirde örneğin Alemdar Caddesi’nde, Hürriyet, Cumhuriyet Caddeleri’nde, İnönü Caddesi’nde her noktadan yaya geçişleri var. Her yaya için araçlar dursa, trafik hiç gitmez. Oysa yayalar için alt ve üst geçitler yapılsa, bu sorun ortadan kalkar. 
Demek istediğim şu.. Trafikte cezaların miktarını arttırmakla sonunu çözemezsiniz. Gerekli alt yapıyı yapmak, gerekli denetimleri uygulamak şart. Siz hata yapanı yakalayın, ehliyetine el koyun, 1 TL para cezası kesin. Bu bile caydırıcı olacaktır. Kamyoncuya “Senin gözünün üzerinde kaşın var” diyerek 5 bin TL ceza kesmekle trafik kazalarını mı önleyeceksiniz, devlet kesesine para mı aktaracaksınız? 

DUVAR YAZISI 

Bugün Dolar, 5 TL’nin altına da
inebilir, 7 TL’nin üstüne de 
çıkabilir. ABD’li Papaz’ın 
duruşmasından çıkacak sonuca bağlı 

Bu yazı toplam 2154 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
8 Yorum