1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yerli malı otomobilden önce, yerli malı çocuklarımız olsa!
Yerli malı otomobilden önce, yerli malı çocuklarımız olsa!

Yerli malı otomobilden önce, yerli malı çocuklarımız olsa!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, tutturdu; ille de yerli otomobil üretilmesini istiyor. Üstelik yerli otomobilin fabrikasının Kocaeli’de kurulmasını, Kocaeli Ticaret Odası’nın bu işe önaya

A+A-

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, tutturdu; ille de yerli otomobil üretilmesini istiyor. Üstelik yerli otomobilin fabrikasının Kocaeli’de kurulmasını, Kocaeli Ticaret Odası’nın bu işe önayak olmasını da arzuluyor.

Bizim yerli malı otomobilimiz vardı ki!

Devrim… Piyasaya çıkmadan harcanıp gitti.

Anadol… Samandan yapılma kaportasını eşekler yiyordu. Ama hala trafikte çok sayıda Anadol dolaşıyor.

Yerli malı otomobil yapacağız da, kime satacağız?

Türk halkı, Alman, Fransız, İtalyan, İspanyol, İngiliz arabalarına binmek varken, yerli malı otomobile binmez ki…

Bu bir ruh meselesi olmakla birlikte, yerli malı diye kalitesiz ürünlerin vatandaşa kakalanmaması gerekir.

Yerli malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı düsturuyla ülkemizde 12-18 Aralık tarihleri arasında Yerli Malı Haftası kutlanıyor.

Çocukluk yıllarımızdan hatırlıyoruz:

Öğretmenlerimiz “yerli malı haftası” kutlamasında okula baklagil, kuru yemiş, varsa meyve getirmemizi isterdi.

O yıllarda zaten farklı bir şey olmazdı evlerimizde ve ne varsa götürür, bir anlam da veremezdik buna. Coca Cola yoktu, Ankara gazozu vardı. Çikita muz yoktu, az da olsa Anamur muzu vardı.

“Yabancı Malı”nın ne olduğunu o günlerde düşünürdük sadece belki de…

Yerli Malı Haftası kavramı savaştan çıkan yoksul Türk halkının, her şeye rağmen yabancı mallar yerine, kendi ürettikleriyle yetinmek zorunda olmasının sonucu ilk defa Atatürk tarafından 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nde yurdun bağımsızlığının korunması için, yerli mallar üretilmesi ve kullanılmasının önemini vurgulamasıyla başlatılmıştır.

1946 yılından itibaren okullarda her 12 Aralık’la başlayan hafta Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlandı.

12 Eylül sonrası 1983 yılında bu haftanın adı “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” oldu. Adı değiştirilip süslenirken bir yandan ülke tarımı yok ediliyordu.

Bugün artık simgesel olarak sürüyorsa da “Yerli Malı Haftası”nda çocukların bizim aksimize “yerli malı”nın ne olduğunu düşündüklerinden eminim.

Bir ülkenin en büyük yatırımı çocuklara yapılan yatırımıdır.

Bütün olumsuz gelişmelere rağmen o yaşlarda farkına varmasak da, aldığımız bu bilinçle davrandığımız için çocuklarımızın alaycı gülümsemeleri ile karşılaşmıyor muyuz bazen?

Çocuğuna bilgi, gencine gelecek umudu veremeyen toplumlar, kültürel ve siyasi işgallerden kurtulamazlar.

Kaybedecek bir şeyi olmayan, güven duygusunu hissetmeyen insanları sadakalarla oyalamak, dahası “Ben, kim ne veriyorsa daha fazlasını vereceğim” diye siyaset yapmak ne kadar işe yarar bilmiyorum!

Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün yerli malı otomobil hayalini artık çok geç kalınmış bir fantezi olarak görmekle birlikte, özellikle tarımsal ürünlerde ve tekstilde yerli malından ısrarla vazgeçmemek gerektiğine inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.