• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Kocaeli 11 °C

Yerseniz bunu verelim, yemezseniz bir paralelindekini veririz…

Cem ŞAKOĞLU
Artık insanların da, siyasetin de, bakış açısının da, anlayışın da, zihniyetin de çivisi çıktı. Ben yaptım oldu kanunları zaten almış başını giderken, adalet, kanun, hak, hukuk herkes için farklı şeyler ifade ederken, memleketimde seçim zamanı kapıya dayandı. Eskiden iktidara talip olan siyasiler seçmenlerini ev ve araba anahtarları ile ikna etmeye çalışıyorlardı. Neredeyse gökteki yıldızlara yakın şeyler vadediyorlardı. Eğlenceli oluyordu bir nevi. Hemen hiç kimse inanmıyordu bu vaatlere ama yine de umut fakirin ekmeği ya da Nasreddin Hoca misali ‘Ya tutarsa’ diye avunuyordu kendi kendine. 
Evet, o zamanlarda da siyasiler birbirlerinin arkalarından atıp tutuyorlardı. Kadayıfın bir tarafını kızartıp, en kabadayı diğer tarafını bir türlü kızartamıyorlardı. ‘Hadi oradan’ diyorlardı birbirlerine en kızdıklarında. 
Derken bir şeyler olmaya başladı bize. Millete de, siyasilere de, davranış ve tavırlara da bir şeyler oldu. Siyasi söylemler bir başkalaşmaya, önceleri kabalaşmaya, sonrasında da ahlaksızlaşmaya başladı. Eskiden şunu yapamadınız, bunu yapamadınız, bunu vadetmiştiniz yapmadınız gibi eleştiriler varken seçim meydanlarında sonra sonra çirkin söylemler baş gösterdi. İthamlar, iftiralar, operasyonlar, tehditler, tutuklamalar ve bildiğiniz bir dolu tuhaf olaylar. 
Bu yazıda kalkıp size siyasetin dünü, bu günü gibi bir değerlendirme yapmayacağım elbet ama bir kıyas için gerekli olduğunu düşündüğümden dolayı şöyle ucundan bile sayılmayacak birkaç hatırlatma ile geçiştirmeye çalıştım. 
Aslında bu fotoğraf ve bu çirkin yöntem hep vardı ama, o dönemdeki CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’ın bir kasetinin piyasaya sürülmesi ile birlikte Türk Siyaseti yeni bir döneme yelken açtı. Hatta söylemler öyle bir hal aldı ki, sorsanız herkesin kaseti vardı. Eskiden bu işler Unkapanı’nda dönüyordu. Doğudan ya da memleketi her neresi ise oradan büyük umutlarla İstanbul’a sanatçı olmaya gelenler Unkapanı Çarşısının yolunu tutuyordu. Tabi o kasetler müzik kasetiydi, bu kasetler ahlaksız kasetler. Gizli gizli çekilmiş, ya da bir dolu tezgah kurularak hazırlanmış bir sürü ketenperenin ürünü kasetler. 
Türkiye’de siyaset yapan neredeyse hiçbir siyasetçi, gazeteci, televizyoncu işlerini yapamaz hale gelmişti. Hal böyle olunca bizim milletin aklına tabi ki klasik soru geliyordu ‘Yahu bunların hepsinin mi kaseti var?’ Evet toplumda maalesef böyle bir algı oluşturuldu. Haliyle çok özür diliyorum, uçkuruna düşkün bir toplumun herkesi kendi gibi görmesi kadar normal bir durum yoktu ve bu da mis gibi kullanıldı. 
Epeydir yoktu bu işler. Çünkü artık bu kaset olayı sıkıntı vermeye başlamıştı ve seks kasetleri yerlerini yeninin tabiriyle tapelere bıraktı. Ortalık tapeden yıkılır bir hal aldı. Allah’ım ne tapeler, ne tapeler. Artık hiç kimse, hiç birimiz kime inanacağımızı bilemez bir hale gelmiştik. Doğru bir tanedir derler ya, yalancılar sağlam uyduruyorsa doğru bile kendi yolunu şaşırır. Tam böyle bir hal aldık milletçe. Her seçim döneminde yeniden boyanıp boyanıp halkın önüne konulan senaryolardan başımızın dönmesi bir yana midemiz bulanmaya başlamıştı ki, Allahtan seçim zamanı bitti dedik. Demiştik daha doğrusu. Ancak Türkiye burası, bizde seçim bitmez. Seçim bitmediği gibi düzene alışık olanların beyni de bir türlü yenilemez kendisini. Çünkü onlar böyle yaşamaya alışık oldukları için hayatlarını bu çirkinliklerle sürdürürler. 
Şimdi durumu toparlayalım. Geçtiğimiz hafta içerisinde iktidara yakın bir televizyon kanalında program yapan iki adam kılıklı zavallı kafa kafaya vermiş, kafalarında çöreklenmiş olan siyaseti konuşuyorlardı. Konu döndü dolaştı, bizim mahallenin, bizim kentin, bizim şehrimizin insanı Meral AKŞENER’E geldi. Yıllardır siyasetin içerisinde gösterdiği çabalarla sadece partililerinin değil, neredeyse tüm Türk halkının takdirini kazanan mert, yürekli, dürüst ve hatta birçok erkekten daha erkek bir kadın olarak tanındı Meral AKŞENER. Gururumuz oldu her daim. Maalesef Türkiye’de üretilen, pompalanan yeni siyasetin maşaları olabilecek bir yapının dışında kendilerine başka bir sıfat bulamadığım Cemil Barlas ve Latif Erdoğan denilen iki gevşek ağızlı, aynada kendi fotoğraflarına bakmadan bir çirkinlikle ağızlarına aldılar Sayın AKŞENER’İN adını. 
Haberin yayıldığı gün evde değildim ve ne internet, ne televizyon hiçbir şeyle ilgilenmemiştim. Akşam saatlerinde eve geldiğimde bilgisayarı açtığımda karşılaştım şoka uğradığım haberle. Ölüyorum zannettim. Kalp atışlarım hızlandı, sinirlerim tavan yaptı, nefes alamıyordum desem yeridir. Sanki çok yakınım insanlar için ortaya bir iftira atılmış ve benim hemen kalkıp gidip bunun hesabını sormam gerekiyormuş gibi hissettim. Haber aynı etkiyi eşim üzerinde de yaptı. Konuyu birbirimizle konuşuyor ve rahatlamaya çalışıyorduk. 
Türkiye’de siyaset maalesef böyle karanlık ve seviyesiz yerlere getirildi. Çamur at izi kalsın demek bile hafif kalır bu iftiranın yanında. İlk tepkiyi kendi sosyal medya sayfamda ‘Hooop Destur’ başlığıyla yazdım. ‘Bizim buralarda adama Hooooooop derler Hoooooop. Ağzını topla derler. Ağzından çıkanı kulağın duysun derler. Hele laf ettiğin kız bizim mahallenin, bizim semtin, bizim şehrin kadını kızıysa adama şöyle bir Destur derler. Şöyle bir geri dur hele, çünkü bir adım ötesinde adamın aklını alırlar haberin olsun derler’ diye yazdım. Yazdım ama kesmedi ki beni. Bir insanı karalamak bu kadar ucuz olmamalı. Allah’ın o ağzı kendilerine neden verdiğini unutanlar, onu bir lağım çukuru olarak kullanmaya kalkanların hani sokak jargonuyla ağızlarının ortasına inşaat küreğinin tersiyle vurasım vardı. 
İlerleyen saatlerde medyadaki tepki öylesine çığ gibi büyüdü ki, tepkiler öylesine büyük ve ardı ardına gelmeye başladı ki, bu iki alçak ağızlarında git gide büyüyen lokmaya yutamayıp gevelemeye başladılar. İlk önce birbirlerini sattılar. ‘Ben söylemedim, o söyledi’ dedi bir tanesi. Öbürü ise tamamen abandone olmuş açıklamalar yapmaya başladı. ‘Ben Sayın AKŞENER’İ uyarmak için öyle söyledim’ dedi. ‘Paralelin oyunları bunlar’ dedi. Bir de sonra kalktı bir isim verdi. ‘Yeşil bana kaseti izlettirmeye kalktı, ben izlemedim’ dedi. Sonra ortaya o Yeşil denilen şahıs çıktı ve Latif Erdoğan’ı bildiğiniz yerin dibine soktu çıkarttı. ‘-Rezil adam: Bir kadına yakışmayacak görüntüler var" derken sana izletilmek istenip reddettiğin kasetin neresinden gördün? 
-"Rezil adam: Ekranda konuşurken kendinden çok emindin. Şimdi montaj diyorsun. İzlemeden bu kanaate nereden sahip oldun?" 
-Allah korkusu olan biri idin de bu "kaseti var" sözünü 3 yıl nerende sakladın? Sustun! Gereğini yapmadın! ÇÜRÜMÜŞSÜN!..’ dedi. 
Bildiğiniz kayaya çarptılar sizin anlayacağınız. Bir oyun kurdular kendi kafalarından. Arada bunu da söyleriz, pulu yapıştırıp, mektubu postaya veririz, alan alır, almayanı paralele bağlarız dediler. Yemedi. Bu defa halk da, siyasiler de bunu yemedi. Neredeyse tüm partiler kendi siyasetçileriymiş gibi sahip çıktılar Sayın Meral AKŞENER’E. Yemedi. Atmaya çalıştığınız çamurun altında kendiniz boğuldunuz. İçinizdeki fesatlık, hainlik, alçaklığı kustunuz dışarı ve bunları da çok şükür ki herkes gördü. 
Türk kadının kimliğini tam da gönüllerimizdeki gibi taşıyan, erkek gibi görünen birçok erkekten daha adamdır Meral AKŞENER. Atası, dedesi, huyu, suyu, soyu, sopu belli, köyü, bucağı, yönü, yeri belli candır Meral AKŞENER. Sosyal Medyada da yazdım Sayın AKŞENER’E yel kayadan sadece toz alır diye, bunlar onu bile beceremediler diye. Sayın AKŞENER biz bu kentli olarak, bu ülkenin duyarlı insanları olarak birçoğumuz sizinle aynı siyasi görüşü paylaşmasak bile, siz bu duruşunuzu sürdürdüğünüz süre içinde sonuna kadar arkanızdayız. Bir kere daha söylüyorum ve buradan yazıyorum, çok mu canınızı sıktılar, bırakın gelin, bu kent sizi her kademesinde bağrına basacaktır. 
SEMİH SUN…
Bu yazıyı yazmak için bilgisayarı birkaç kez elime almama rağmen yapamadım. Birkaç kez, daha sonra dedim ve bıraktım. Yattığı yer Nur, mekanı Cennet olsun Rahmetli Semih Ağabey ile o kadar çok anımız varmış ki, hepsi tek tek geldiler gözlerimin önüne. 
Sabah saat 07.00 gibiydi telefonum çaldığında. Balaban’da artık evimizin kızı gibi olan Sevgili Ayşe (Hanım) telefonun ucundaydı. ‘Cem Abi cenazeden haberiniz oldu mu?’ dedi. ‘Başımız sağ olsun kim vefat etti’ dedim. ‘Semih abi vefat etti, Cem abi’ dediğinde bildiğiniz neye uğradığımı şaşırdım. Eyvallah hiç birimiz hiçbir dostumuza, yakınımıza, akrabamıza, etrafımızdaki insanlara kolay kolay konduramayız ölümü ama biz Semih ağabeye hiç konduramamışız meğer. Dumur oldum. Aslında insan bu gibi durumlara niye şaşırır orası da başka şaşıracak bir durum olsa bile kabullenmek zaman alıyor sanıyorum ki. İnsan bünyesi bu duruma alışabilmek için durumu sindire sindire kabulleniyor. Yoksa pat diye şok oluruz sanıyorum ki. 
Fevziye Camiinin yan sokağında Serbestler Dondurmanın hemen yanında şimdiki telefon bayiinin olduğu yerde ‘Sun Rulman’ vardı. Eskiler bilirler. Yıllar yılı bayrak gibi oradaydı o dükkân. Sevgili ve Rahmetli Semih ağabeyin o dükkândaki koltukta oturuşu bile gözümün önünde şimdi. Daha onu tanımadan, anahtarlığında yıllar yılı taşıdığı o küçük rulmanı görmüş ve bayılmıştım. Radyoculuğun hızlı dönemlerinde Çağlayan İş Merkezindeki Radyo 41’e bizim yanımıza gelmişti. Yanılmıyorsam eğer ilk tanışmamızdı kendisiyle. Türkçeyi bu DJ lehçesinden kurtarmak için radyo DJ’lerine  ‘Diksiyon Eğitimi’ verilen bir program için destek istemeye gelmişti. Elinde yine o küçük rulmanlı anahtarlığı ile. Destek olduk, destek olabilecek dostlarımızla buluşturduk falan filan derken bir dostluk oluştu. Sonrasında ilerleyen yıllar bizi ilk önce Rotary’de buluşturdu. Bir sonrasında aynı sitede aramızda birkaç ev olacak kadar yakın komşu olduk. 
Sabahları spor için beraber yürüdük. Hemen hepimizi o teşvik etti sabah yürüyüşlerine. Önce site etrafında dört tur atıyor, sonra yüzüyorduk. Neşeli, keyifli, etrafına ışık saçan bir adamdı Semih Ağabey. Sıkıntısında, derdinde ketumdu. Anlatmazdı öyle şu derdim var, bu derdim var diye. ‘Abi’ diye başlar, cümle tamamlanmadan illa ki içerisine bir gülüş eklerdi. Mutlu ederdi bizi. Şimdi düşünüyorum da, şahsen beni ne çok mutlu etmiş meğer. Allah mekanını cennet eylesin. 
Akşam saatleri olduğunda biz Süleyman Ağabeylerin balkonunda otururken sarı şortu ve ayağında terlikleri ile çimenlerin üzerinden akar gibi gelir, herkesle tokalaşırdı sıra bana gelene kadar. Semih ağabey kimseyle öpüşmezdi. Sevmezdi rahmetli ama ben sarılır şap diye öperdim iki yanağından da. Şakayla karışık kızardı ‘Ben sevmiyorum öpüşmeyi. Erkek erkeğe ne o öyle’ diye takılırdı bana. Şimdi gülüşü kaldı kulaklarımızda. 
Kocaelispor’da yöneticilik yapmıştı zamanında ve yüreğinde hep bir Kocaelispor sevgisi vardı ama sağlam sıkı bir Galatasaraylıydı Semih ağabey. Maç saatlerinde genelde yalnız izlemeyi tercih ederdi. Evinde televizyonun karşısında klasik sabit koltuğuna kurulur, neredeyse nefes almadan seyrederdi maçları. Birkaç kez onun evinde birlikte izledik maçları. Hizmet etsin, önünüze bir şeyler koysun, şunu içer misin, bunu içer misin diye elli kere sorsun bayılırdı. ‘Rahat mısın orada? İstersen böyle gel’ gibi bin tane soru sorardı bizi rahat ettirmek için. 
Tatile de gittik Semih ağabeyle, maça da, yemeğe de gittik, içmeye de, düğüne de gittik, cenazeye de, sohbetlerimizi de paylaştık, yeri geldi sırlarımızı da. Şimdi bütün bu anıları olduğu gibi bizim sırtımıza bıraktı ve gitti Semih Ağabey. Bizi alıştırdığı o gülen yüzünü hüzünle hatırlayacağımızı bilse, rahatsızlık veririm diye direnirdi sanki ölüme ama gitti. 
Naif bir insandı Semih ağabey, kimseye zararı dokunmasın, kimse kimseyle küs olmasın, kimse kimseye kırılmasın diye hep kendi kırılırdı. Nazik ve zarif bir insandı Semih ağabey. Bizim bütün ailenin Semih ağabeyiydi kısacası. Unutamayacağımız anılarımızın adamı. Mesela kızım Fem. O kadar küçüktü ki Semih amcasını tanıdığında, o sabah haberi aldığımızda hüznünü içine sakladı ama ‘Ben de gelmek istiyorum cenazeye’ dedi. Biz de ona çaktırmamaya çalıştık ama o bile çok dokundu eşimle bana. 
Hey gidi Semih Ağabey hey, üç günlük dünya, değer mi der dururdun, şimdi içimizdeki bu hüzne bakınca, sana değermiş be Semih ağabey. Sen bir sevgi ekmişsin içten içten yüreğimize. Biz seni sahiplenmişiz gönlümüzde farkına varmadan. Onun için de çok kolay olmadı kabullenmek gidişini. Yine de güle güle git yüreği kocaman adam. O hiç unutamadığın Kardeşine, Annene, kızın Ferda’ya kavuştun ya, mutlu olmuşsundur dilerim. Bizi merak etme, ölümün acısı üç gün, sonra yine en kabadayı yaşarız senin anılarınla. Sen rahat uyu. Allah rahmetiyle muamele etsin sana. 
Sevgili Güldal abla, Sevgili Semihcan size baş sağlığı dilemekten başka söyleyecek bir şey bulamıyorum. Bizi bu denli hırpalayan gidiş sizde ne büyük etkiler yaratmıştır kim bilir? Ateş düştüğü yeri yakar, gerisi hikaye anlatır bilirim. Allah geride kalan eşine, oğluna, kızına, kız kardeşine, akrabalarına sabırlar versin. Semih ağabeye de rahmet eylesin. Mekanı Cennet Olsun İnşallah..

ANONSLU SEÇİM ARAÇLARININ EZİYETİ…
Her seçim döneminde klasik yaşadığımız eziyettir anonslu seçim araçları. Haddini ziyadesiyle aşan sesleri ile şehir içerisinde insanlara bildiğiniz eziyettir. Hele ki artık sıkışan trafik içerisinde bu eziyet misli misli katlanmış şekilde yansımaktadır. Çünkü diyelim ki bir lokantada öğlen yemeği yiyorsunuz. Hani yanınızda arkadaşlarınız, eşiniz, dostunuz falan oturmuş hep karnınızı doyurmak, hem de o sırada iki lafın belini kırmak istiyorsunuz ki, bu mümkün değil. Çünkü o sıkışık trafikte o anonslu seçim aracı sizin dükkanınınız önünde dakikalarca bangır bangır sesiyle kulaklarınızın da, beyninizin de canına okuyor. 
Bu işin bir kuralı var mıdır bilmiyorum. Var ise de uygulanabilirliği ne kadardır onu da merak ediyorum. Mesela iktidar partisinin anonslu seçim minibüsüne her hangi bir kamu görevlisi yüksek sesten dolayı ceza kesebilir mi merak ediyorum. Bunun illa iktidar partisi olmasına gerek yok elbet. Milletvekilliğine adaylığını koymuş bir çok insanın anons arabaları dolanıyor şehir içinde, şimdi bunların hangi birisine kanun var kardeşim sesi bu kadar açamazsın diyebilecek memur arkadaşlar. O aracın sürücüsü hemen adayı arayacak, durumu bildirecek, o aday kendi aramazsa, il, ilçe başkanına aratacak Emniyetten üst düzey bir yetkiliyi ‘Sizin arkadaşlar bizim aracımıza falan filan yapmışlar’ denecek ve bir dolu bildiğiniz senaryo. E ne oldu şimdi? Hani bu millete vekil olmak için çıkıyordunuz meydana. Gelecekteki halinizi daha bu günden ortaya koymaya başlamanızın manidarlığını bir anlayabilse bu toplum, belki o zaman bir şeyler düzelmeye başlayacak ama zor görünüyor.
Geçtiğimiz hafta mekanı Cennet olsun rahmetli Semih ağabeyin cenazesi için Fevziye Camiindeydim. Allah kıldığımız namazı kabul etsin ama arkadaş yahu bu kadar da olmaz ki. Dışarıda cenaze var. Belli caminin avlusu kalabalık. Hem de iki cenaze var. Herkesin gördüğünü o anons arabasını kullanan şahıs görmez mi yahu? Ya da acaba görürde, hani müşteri hesabı, burası kalabalık haydi duyurayım bizim partinin, bizim adayın propagandasını mı der? Şaşırılacak bir durum belki ama sanıyorum artık ikinciyi söylüyorlar. İnanın neredeyse hoca okuduğu duayı şaşıracaktı. Sanırsınız ki caminin içinde çalınıyor. Yahu belli işte namaz vakti ve kalabalıktan belli işte cenaze var. Haydi canlıya saygınız zaten kalmamış ama, hiç değilse ölüye saygı gösterin de kapatın şuralardan geçerken şu müzik müsveddesi şeylerin sesini.
Bu işin bir denetimi, bir kuralı illa ki vardır. Lütfen o kuralları uygulayın. Uygulamaya çalışanlara a lütfen sahip çıkın. Bu iş rayından çıkmış vaziyette yürüyor çünkü. Yarın bir cami çıkışı, bir cenaze esnası bütün cemaat bir anons arabasına saldırırsa bunun altından kalkamazsınız. Konu ile ilgili yetkililerden tek ricam, lütfen şu denetimlerinizi biraz daha arttırın. İnsanları rahatlatın biraz lütfen. Trafikte zaten imanı gevriyor insanların, huzur buldukları bir iki noktada da o huzurun içine edilmesine müsaade etmeyin. Şimdiden Teşekkürler…

DÜNYANIN EN BÜYÜK NİMETİ NEDİR?
Osmanlı padişahlarından Sultan 3.Mustafa, bugün Laleli olarak bildiğimiz semtte yaptırdığı caminin inşası sırasında o civarda "Laleli Baba" isimli, keramet sahibi bir zatın yaşadığını öğrenir.
Halkın büyük bir veli olduğuna inandığı bu zatla tanışmak ve sohbetinden yararlanmak istediği için, Laleli Baba aranır, taranır ve bulunup Sultanla bir araya getirilir. Uzun bir sohbet geçer aralarında ve sohbetin bitiminde Padişah, "Dünyanın en büyük nimeti nedir?" diye sorar bu ulu zata. 
"Dünyanın en büyük nimeti yiyip, içmek, os...., s...  dır."  diye cevaplar büyük veli.
Sarayın konuşma diline pek uygun düşmeyen bu kaba cevabı ulu bir zata yakıştıramayan Padişah kızıp, azarlar Laleli Baba'yı ve huzurundan uzaklaştırır.
Laleli Baba; "Peki o zaman, yiyip, için ama çıkaramayın." diye niyaz ederek ayrılır oradan.
Bu olaydan sonra Padişahın karnı günden güne şişmeye başlar, bir türlü hacetini def edemez. Hekimler, ilaçlar, bilinen bütün yöntemler denenir ama hiç biri bir işe yaramaz.
 Sonunda Laleli Baba gelir akıllarına. Saraya davet edilir ve Padişahı şifaya kavuşturması istenilir.
Laleli Baba bu isteği bir şartla yerine getireceğini söyler:
“Eğer yaptırdığınız şu camiye benim adımı verir ve padişahlığınızı da, bütün yetkileriyle birlikte bana bırakırsanız, iyileşmeniz için dua ederim.”
Padişah saltanattan vazgeçmekte tereddüt etse de, can havliyle kabul eder teklifi.  Laleli Baba'da duasını ederek sırtını sıvazlar Padişahın. 
Sıkıntısından kurtulan Padişahın haline bakan Laleli Baba; "Bir saltanat ki,  bir def-i hacete değişiliyor!" , "Böylesine bir saltanat gerekmez bize, sizde kalsın."   diyerek ayrılır oradan.
Yapılan camiyi Laleli Baba'ya bağışladığı için camiinin adı Laleli Camii olarak kalır ve günümüzde de aynı adla bilinmektedir.

TEMEL’CE…
Cemal bir daire kiralar. Taşınmadan da içerisinde birkaç tadilat yaptırmaya karar verir. Duvarları duvar kağıdı ile kaplamaya karar verir ama ne kadar duvar kağıdı gideceğini bilmediği için bir türlü sipariş veremez. Derken aklına arkadaşı Temel gelir. Bir hafta önce iki alt kattaki daireyi de Temel kiralamış, o da eve duvar kağıdı döşemiştir. Çalar kapıyı :
- Ula Temel, hemşerum ben de eve duvar kağıdı kaplayacağum. Sen daha yeni yaptun, kaç top sipariş vereyum söyle oni bağa…
- 37 top der Temel. Cemal siparişi verir, kağıtlar gelir. Cemal başlar kağıtları duvara yapıştırmaya. Çiçek gibi olur evin duvarları. Olur olmasına da, kağıtların kaplaması bittiğinde geriye on üç top duvar kağıdı artmıştır. Öfkelenmez ama merak eder Cemal ve çalar Temel’in kapısını :
- Ula Temel hemşerum, ben sağa kaç top duvar kağıdı gidiyi diye sormadum mi? Sen de bağa 37 top demedun mi?
- Dedum…
- Ula bu nasul 37 toptur böyle. Duvarları kaplayınca geriye 13 top artti.
Cevap verir Temel;
- Uyy ula uşağum tesadüfe pak, bende de on üç top artmışti.

GÜNÜN ÖZÜ…
Can konağını aramadaysan, cansın. Bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin. Şu nükteyi biliyorsan, işi biliyorsun demektir. Neyi arıyorsan, o’sun sen… (Hz.Mevlana)
Bu yazı toplam 264 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37