1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. YETER Kİ  GELECEĞİMİZ  SOKAKTA  KAYBOLMASIN
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

YETER Kİ  GELECEĞİMİZ  SOKAKTA  KAYBOLMASIN

A+A-

Bakın  bu  günün  en  önemli  meselelerinden  biride  çocuklarımızın  eğitim ve öğretimi. Hemen hemen  tüm  anne  babalar  bunun  için  hem çaba  hem de  para sarfediyorlar. Ama  ne  yazık ki  bazı  aileler de var ki  hem  kendi  eğitimsizliklerinden  hem de  maddi  imkansızlıklarından  dolayı  çocuklarını  aile  ortamında değil de  sokak  ortamında  yetişmelerine  göz  yumuyorlar. Sokak  ortamının  farkında  bile  değiller. Bazı  aileler de  Türk  insanının  merhamet  duygularını  suiistimal  ederek  çocuklarını  dilendirip  onların  ruh  hallerini  perişan  ediyorlar. Tabii ki  bu  olaylar  sadece  bugünün  meselesi mi  hayır. Dünya  kuruldu  kurulalı  bu  tip  aile  yapıları  var.

    Onun  için  sokaktaki  bu  çocuklar  her  türlü  istismara  açık. Bu  çocuklarımızı  sokaktan  kurtarmak  hem de  her  türlü  istismardan  korumak   için  hem  ailelere  hem  devletimize  hem de  yerel  yönetimlere  yani  belediyelere  çok  büyük  görevler  düşüyor. Hani  dedim ya  bu  sokak  çocukları  meselesi  sadece  bu  günün  meselesi  değil  diye. Bu  noktada  Gelin  size  Osmanlıdan  bir  örnek  padişah  hadisesi  anlatayım. Fatih  Sultan  Mehmet  halkın  arasında  tebdili  kıyafetiyle   dolaşır  hem  halkın  dertlerini  yakından  dinleyip  anlamak  hem de  sokaklarda  çocuklarla  sohbet  etmeyi severmiş.

    Yine  günlerden  bir  gün  İstanbul  sokaklarında  dolaşırken  sokak  çocuklarıyla  sohbete  başlamış  sohbet  esnasında  çocuklardan  birinin  kıyafetlerini  çok  hırpani  fakat  gözleri  çakmak  çakmak  görünce  onu  ayrı  bir  yere  çağırarak  yardım  maksadıyla  cebinden  çıkardığı  bir  altın  sikkeyi  çocuğa  uzatarak  al  bunu  git  üzerine  güzel  bir  şeyler  al  demiş.  Çocuk  yok  efendim  ben  bunu  kabul  edemem  demiş.  Fatih de  niye  oğlum  bu  sana  benden  hediye  demiş. Çocuk  yok  efendim  bu  bir  altın  bizim  için  çok  para   ben  bunu  anneme  babama  izah  edemem  deyince  Fatih  olsun  bunu  bana  Padişah  verdi  dersin  inanırlar  demiş. Çocuk  tekrar dan  yok  efendim  onu  hele  hiç  izah  edemem  deyince  Fatih  neden  demiş. Çocuk da  efendim  demiş   onlar  bana  hemen  sorarlar  Padişah  verse  bir  altın mı  verir   derler  ve  bana  inanmazlar  demiş. Bu  cevap  Fatih’in  çok  hoşuna  gidince  çocuğa  gel  istersen  sizin  eve  beraber  gidelim  ben  onları  inandırırım  demiş  ve  çocuğun  elinden  tutarak  evin  yoluna  koyulmuşlar.

     Eve  gelince  Fatih  bakmış ki  ev  virane mi  virane  bir  ev  çocukla  birlikte  eve  girmişler  annesi  ile  babası  sobanın  başında  oturuyorlar. Fatih  selam  verip  onların  yanına  oturup  hemen veciz  bir  ifadeyle  söze  başlamış.  Efendim  demiş  ben  az  evvel  yolda  yürürken  bir  duvarın  üzerinde  çok  güzel  bir  meyve  gördüm  baktım  çok  hoşuma  gitti  bu  meyvenin  yetiştiği  ağacı  merak  edip  sizin  yanınıza  geldim  deyip  arkasından  Sizi  böyle  güzel  ahlaklı  ve  zeki  bir  çocuk  yetiştirdiğiniz  için  canı  gönülden  tebrik  ederim  demiş.  Anlatılanlara  göre  daha  sonra  anne  babasından  rica  ederek bu  çocuğu   sarayına  alıp  yetiştirmiş  hatta   sadrazamlığa  kadar  yükselmiş

      Şimdi  bu  olayı  niye  anlattım. Bugünlerde çoğu zaman trafik ışıklarında veya parklarda tinerci, balici ,dilenen veya mendil satan çocuklarımızı gördükçe insanın içi acıyor. Ama değerli dostlar tabii ki acıyalım içimizde yansın ama inanın çözüm bu değil. Bunun çözümü aile, devlet ve millet işbirliğinden geçiyor. Bir  hastalığın teşhisini koymadan o hastalığı tedavi edemezsiniz. Belki de  çoğumuzun yanlarından burun  kıvırarak  geçtiğimiz o yavrularımızın içinde ne zeki ne akıllı olanları vardır ama onları tanımaya çalışmadan onlarla ilgilenmeden özellikle de  ailelerine ulaşmadan bir çözüme ulaşmamız mümkün değil. Bu yavrular hepimizin ne olur gelin onlara para vererek veya onlardan mendil alarak onlara yardımcı olmuyoruz onları daha da farklı yollara itiyoruz inanın. Bakın bugün emniyet müdürlüğünün bir kolu sadece bu sokak çocukları dediğimiz çocuklarla ilgilenip hem onlarla hem aileleriyle irtibata geçip hem bu yavrularımızın  hem de ailelerinin  maddi  ihtiyaçları  varsa giderip  onları  okula  gitmelerini  sağlayıp  topluma kazandırmaya çalışıyorlar. Eğer bir vatandaş olarak bu konuda yardımcı olunmasını istediğiniz birileri varsa emniyeti bilgilendirip anında çözüm bulunması yoluna gidebilirsiniz. Çünkü İzmit  Belediyesindeki  görevim  sırasında da  emniyetin  bu  bölümüyle  yakın  çalıştığımız için   bu  çocuklarımız ve    aileleri ile  ilgilenen polislerimizin bu konudaki tecrübelerini ve nasıl eğitim verdiklerini çok iyi bildiğim için tavsiye ediyorum. Herkese iyi pazarlar.

Bu yazı toplam 733 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.