1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yetkili servislere asansör yönetmeliği anlatıldı
Yetkili servislere asansör yönetmeliği anlatıldı

Yetkili servislere asansör yönetmeliği anlatıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından, yetkili servislere Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği’nin neler getirdiği ve sorumluluklar hakkında bilgi verildi.

A+A-

İnsanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin, insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere tescili, işletilmesi, bakımı, garanti ve satış sonrası hizmetleri ile hizmet denetimi ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesi ile ilgili uyulması gereken kuralların belirlendiği Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği 6 Nisan 2019 tarihinde 30737 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Bu bağlamda 2019 yılı denetim planında yetkili servis hizmet yeri denetimine ilişkin olarak; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kocaeli İl Müdürlüğü ve Türk Standardları Enstitüsü temsilcilikleri ile işbirliği halinde Kocaeli Körfez Ticaret Odası toplantı salonunda ilimizde faaliyet gösteren yetkili servislere yönelik, “bakım kapsamı, yetkili servis şartları, bakım sözleşmesinde yer alması gereken hususlar, servis teknik sorumlusu ve teknik bakım personeli ile ilgili şartlar, tescile ilişkin esaslar, bina sorumlusunun yükümlülükleri, Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne (HYB) ilişkin şartlar, mesleki sorumluluk sigortası esasları”nı da içerecek şekilde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

SORU CEVAP ŞEKLİNDE SONA ERDİ

Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk katılım sağladı. İl Müdürü İlhan Aydın, konuşmasında asansörde markalaşmanın önemine değinerek ülkemizde uluslararası düzeyde markalı asansörün bulunmadığına dikkat çekerek bu alanda firmalara büyük görev düştüğünü belirtti. Asansör aksam ve parça ithalatının cari açığa etkisinden söz etti. İl Müdürlüğü denetçilerinden elektrik mühendisi Burak Kocatürk ise yeni yönetmeliğin neler getirdiği ve sorumluluklar hakkında bilgi verdi. TSE’yi temsilen Selim Sözer sunumunda TSE 12255 Standardı hakkında detaylı bilgi verdi. Toplantı, İl Müdürü'nün moderatörlüğünde soru cevap şeklinde sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.