1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yetkisiz yerel siyaset
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yetkisiz yerel siyaset

A+A-
7 Haziran’da çok önemli bir genel seçim yaptık. 
Neleri tartışıyorduk: Yüzde 10’luk yüksek baraj.. Aday belirlemede her siyasi partinin  antidemokratik yöntemle aday adaylarını sıralayıp, yerel birimlerine ve halka empoze edişi.. CHP’nin 50 civarında ilde ön seçim yapmış olması belki istisnaydı. Ama bizim ilimiz, CHP tarafından bile yok sayılmıştı. 
………
Seçime giren ve seçimden sonra yüzde 10 barajını aşarak Meclis’e giren 4 siyasi parti de,  milletvekili aday listelerini yerel birimlerine- teşkilat ya da örgütlerine- hiç danışmadan Ankara’da hazırladılar..
Şimdi 1 Kasım’da yeni bir seçime gidiyoruz. 7 Haziran’da yeterli zaman da vardı. Şimdi, aday listeleri üzerinde enine boyuna çalışmak, değerlendirme yapmak için zaman da bulunmuyor. Bu seçimlerde, siyasi partilerin yerel birimleri, daha fazla devre dışı bırakılıyor..
Siyasi partilerin yerel örgüt ya da teşkilatlarının aday belirlemede devre dışı bırakılıyor olması, aslında doğrudan vatandaşın, seçmenin, hepsinden önemlisi, o siyasi partilerin üyelerinin, o siyasi partilerin başarısı için zamanını, parasını harcayan, gece gündüz adayların yanında koşturan partili üyelerin devre dışı bırakılmasıdır. 
………
CHP tuhaf.. Hiç değilse, diğer siyasi partiler, aday adaylığı başvurularının parti yerel birimleri tarafından alınmasına izin veriyor. 
CHP 7 Haziran öncesinde de aday adaylığı başvurularını doğrudan Ankara’da parti genel merkezinde kabul etmişti. Bu defa da öyle.. CHP örgütlerinin aday adayı başvurularını alması bile yasak.
7 Haziran öncesinde, Ankara’ya başvuru yapan aday adaylarının tamamının listesi bile son ana kadar il örgütünde yoktu. Partinin il başkanı, kimlerin aday adayı olduğunu kesin olarak bilmiyordu. 
7 Haziran öncesi olduğu gibi 1 Kasım öncesinde de CHP örgütleri “Kocaeli’de ön seçim yapılsın“ dilek ve taleplerini İl Başkanı’nın ağzından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ilettiler. İl Başkanı Altunyuva, Genel Başkanın huzuruna, hem kendisinin, hem 12 ilçe başkanının “Bizim listemizi mutlaka ön seçim ile belirleyelim” dileklerini iletti. 
Kim ne derse desin, 7 Haziran öncesinde de dönemin il başkanı Yalçın Kuşkan ve ekibinin ısrarla Genel Başkan’dan ilimiz için ön seçim istediğine eminim. Ama Kılıçdaroğlu’nun belli ki, Kocaeli konusunda saplantısı var. “Önseçim yok” dedi, kestirip attı.. 
CHP’de aday adayı olmaya hazırlanan tanıdıklarla konuşuyorum. Çoğu, “Ön seçim olmazsa,  başvurmam” diyordu. Şimdi böyle diyenlerin önemli bir bölümü, “Bu defa durum farklı. Parti listeyi değiştirecektir” beklentisi ile yine aday adaylığı başvurusuna hazırlanıyor. 
Para ödeyecek. Zamanını verecek. 18 Eylül’e kadar heyecan içinde yaşayıp, her çağırıldığı yere koşmaya çalışacak. Ama 18 Eylül günü akşamı liste hazırlandığında, yine hayal kırıklığına uğrayacak. Yine partisine gönül koyacak. Hatta bazı aday adaylığı başvurusu yapmış partililer ve yakınları, 1 Kasım günü CHP’ye oy bile vermeyecek. 
………….
AKP’de durum, daha da riskli.. Sözde 7 Haziran öncesi teşkilat yoklaması yapıldı. Söz, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımı ile aday yoklaması yapıldı. Parti genel merkezinin çok titiz kamuoyu yoklamaları yaptığı, kentin nabzını tuttuğu söylendi. Aday adayları Ankara’ya davet edildi, tek tek mülakata alındı. 
Allah aşkına, hangisinden Sezer Katırcıoğlu ismi ilk 10 içinde çıktı da, listenin 2 nci sırasına yazıldı. Ya da hangisinden Mahmut Civelek ilk 10’un dışında kaldı da listeye hiç yazılmadı… 
7 Haziran öncesi parti içindeki yoklamalarda 1 nci sırada çıktığı bilinen Av.Halit Çokan, listenin dibine katkı maddesi gibi konulmuştu. Şimdi, aynı Çokan, yeni bir umutla yeniden aday adayı oldu… 
AKP’nin Kocaeli listesinin mutlaka değişeceğini tahmin ediyorum. 11’in tamamı mı değişir, 11 kişilik listede sıralamalar mı değişir, bilemem. Ama AKP en azından 7 Haziran’da yanlış yaptığının farkında. İyi de bu yanlışta yerel teşkilatın en küçük bir dahli yoktu. Hiç değilse bu defa yerel teşkilatların görüşüne daha fazla itibar ederler mi, hiç sanmıyorum. 
………
MHP Kocaeli listesini teşkilat, partinin ilimizdeki üyeleri mi yaptı?.. 7 Haziran listesi MHP Kocaeli teşkilatının  büyük çoğunluğunun talep ettiği şekilde olsa, Saffet Sancaklı 1 nci sırada mı olurdu?.. Elbette iki sorunun yanıtı da “Hayır” dır. İyi de bu defa yerel teşkilatın, partili üyelerin çığlığı duyulacak mı?.. Gidişata bakılırsa, yine hiç sanmıyorum. 
………
Siyasi partilerin genel başkanları, genel merkez yöneticileri, seçim dönemlerinde bütün yükü teşkilat ya da örgütlere bırakıyorlar.. Mitinglere adam taşısınlar, bulundukları kentte ev ev dolaşsınlar, para saçsınlar,  kendilerini feda etsinler. 
İyi de, hangi siyasi partinin aday listesinde o partinin o kentteki üyesinin, yerel yöneticisinin lafı geçiyor, sözü dinleniyor. Listeyi Ankara’da kafalarına göre yapacak, yine pek çok partiliyi büyük bir hayal kırıklığına uğratacaklar. 
Aslında bu yöntem ve bu siyasi anlayış içinde, “Aynı suda iki kez” yıkanmayı göze alarak, 
7 Haziran’da listelere konulmadıkları halde 1 Kasım için yeniden para yatırıp, aday adayı olanlara çok şaşırıyorum. 
Kim bilir, belki onlar böylesi muamelelere müstahak olduğu için, bizim demokrasimiz bir türlü kalıplarını kıramıyor, ilerleme sağlayamıyordur. 
Ancak göreceksiniz. Bu defa 18 Eylül’de listeler açıklandığında, ikinci kez parti genel merkezi tarafından dışlanan, reddedilen isimlerin kırgınlığı ve küskünlüğü çok daha sert olacaktır. 
Bu yazı toplam 417 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum