1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yetmez ama evet”çiler; okuyun!..
“Yetmez ama evet”çiler; okuyun!..

“Yetmez ama evet”çiler; okuyun!..

29 Temmuz tarihli Sözcü’de, usta yazar Emin Çölaşan’ın yazısını okuduğumda, doğrudan başımdan geçen bir olayı anımsadım. Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptığım yıllardan sonra, Sayıştay’dan savunm

A+A-

29 Temmuz tarihli Sözcü’de, usta yazar Emin Çölaşan’ın yazısını okuduğumda, doğrudan başımdan geçen bir olayı anımsadım.

Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptığım yıllardan sonra, Sayıştay’dan savunma istemişlerdi, ben ve birkaç arkadaşımdan. İzmit’in içinden geçen demiryolunun kenarlarına, vatandaşın can güvenliği için korkuluklar yaptırmıştık o dönemde ve bunun hesabını soruyorlardı bizden. Biz de savunma yazıp yollamıştık.

Bilen bir arkadaşa sordum daha sonra. Dedim ki; “yaptırdığımız korkulukların hesabını bizden soranlar, şimdiki belediyelerin avuç dolusu para harcadıkları reklamların hesabını sormazlar mı?”

Öğrendim ki; belediyeleri teftiş eden müfettişlerin yetkilerini almışlar ellerinden. Bu nedenle müfettişler parasal konuları denetleyemiyormuş artık. Bu işi Sayıştay’a bırakmışlar. Sayıştay’ı kime bıraktıklarını söylememe de gerek yok sanırım…

Gelelim Emin Çölaşan’ın sözünü ettiğim yazısına!

10 Temmuz 2011 günkü Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararnameden söz ediyor Çölaşan. O günün pazar olması da ayrı bir rastlantı belki ya, içeriğini görün siz!

AKP, çıkardığı kanun hükmünde bir kararname ile, devlet yapısının iki önemli kurumu olan ve Maliye Bakanlığı bünyesinde görev yapan Maliye Teftiş Kurulu ile Hesap Uzmanları Kurulu’nu iptal etmiş.

Araştırmış Çölaşan. Yaklaşık olarak 150 kadar maliye müfettişi, 330 kadar da hesap uzmanı varmış. Anlayacağınız, müfettişler de, hesap uzmanları da yok artık. Kanun hükmünde kararnameyi çıkaran AKP hükümeti, sessiz sedasız bitirmiş bu kurumları da, kurumlarda çalışan o nitelikli insanları da.

Ne yaparlarmış bu kurumlar?

Maliye Teftiş Kurulu müfettişleri devleti, hesap uzmanları ise büyük ölçekli özel sektörleri denetlerlermiş genel olarak.

Çok önemli yetkileri de varmış bu kişilerin. Maliye Bakanı görev vermeden bile gidip denetleme yetkileri varmış. Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken, hakkında düzenlenen ama şimdilerde dokunulmazlık nedeniyle işlem görmeyen yolsuzluk dosyaları o uzmanlar tarafından hazırlanmış.

Kimmiş bu uzmanlar, nasıl seçilirmiş?

Yüzde 90’ı Anakara Siyasal Bilgiler mezunu imiş. Sınavlara 2 – 3 bin kişi girer, ancak 15 – 20 kadarı kazanırmış. Kazanmak da yetmez, sonrasında yeniden ve çok sınavlardan geçmeleri gerekirmiş. Anlayacağınız, iyi yetişmiş, sağlam kişilikli insanlarmış bu uzmanlar.

Peki, bundan sonra bu işler nasıl izlenecekmiş?

AKP’nin çıkardığı kanun hükmünde kararname ile, teftiş edilecek olan kişi ya da kurumların kararını artık Maliye Bakanı verecekmiş iyi mi?..

Anlamadınız mı yoksa?

Anlasaydınız, adı ne olursa olsun “evet” demezdiniz zaten!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.