1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. (YİD)’i karalamak mantıklı değil
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

(YİD)’i karalamak mantıklı değil

A+A-

Türkiye’de siyaset ne yazık ki, dürüstlük ve gerçekçilik ekseninde yapılmıyor. 
Hatırlayın, 1980’li yıllar.. İzmit susuzluktan kırılıyor, hava kirliliğinden nefes alınmıyor. Dönemin Belediye Başkanı Sefa Sirmen çaresiz. Ankara’da merkezi hükümet, ne baraj yapıyor, ne doğalgaz getiriyor. 
Türkiye’de bugün CHP’nin tartışma konusu haline getirdiği Yap İşlet Devlet (YİD) modelini, ilk uygulayan, kullanan kişi İzmit Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Sefa Sirmen’dir. 
Şehrin suyu yok.. DSİ başladığı barajı yarım bırakmış. Su için barajı yapmak lazım. Tek çare olarak YİD modeli kalmış. Maliyeti biraz fazladır, eksiktir. Tartışılır. Ama zorunluluk. Yuvacık Barajı YİD ile yapıldı. AK Partililer, “Suyun fazlası denize gidiyor. Devlet buna para ödüyor” diye bas bas bağırdı. Ama şehir suya kavuştu. 
Yuvacık Barajı’nda (YİD ) süresi bitti. Baraj artık Büyükşehir’in. Ama hala Büyükşehir Belediyesi, tesisi özel şirketle işletiyor. 
İzmit’in gaz projesi de böyle yapıldı. 100 milyon Dolar’a mal oldu. İşletme süresi bitti, Büyükşehir Belediyesi 500 milyon Dolar’a sattı. Sistemi kuran Fransız firması, daha sonra işletmeyi de üstlendi. 
…………..
Şimdi hükümetin YİD modeli ile yaptığı Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Köprüsü, Şehir Hastaneleri, Avrasya Tüneli tartışılıyor. YİD’e AK Partililer karşı çıkmış, CHP’liler savunmuştu. Şimdi AK Partililer savunuyor, CHP karşı çıkıyor. 
İzmit Körfezi üzerindeki Körfez Köprüsü bizim ilimiz sınırları içinde. Ama belki de Türkiye’nin 81 ili içinde bu köprüyü en az kullanacak olan da bizleriz. Bursa’ya gitmek için, İzmir’e gitmek için bizim İzmit’ten çıkıp, Osmangazi Köprüsü’nden geçmemiz gerekmiyor. Ama bu köprü, Türkiye’nin geleceğine yatırımdır. İstanbul’dan İzmir’e; İzmir’den İstanbul’a gidip gelenler için nimettir. Elbette YİD Modelinde maliyet biraz yükseliyor. Ama 10 yılın sonunda devletin olacak. 
Şehir Hastaneleri uygulamasında da hasta garantisi veriliyor. YİD böyle bir şey. Bu kadar büyük yatırımlar böyle yapılıyor. Bu yatırımların altına girenler, taşın altına elini koyup yatırımı üstlenenler Türkiye’ye güveniyor. Kolay iş değil. Şehir Hastaneleri de herkesin işine yarayacak.
Ne yani? Türkiye 3 ncü Boğaz Köprüsü’nü yapmasa mıydı? Ne yani, Türkiye Avrasya tünelini yapmasa mıydı? Şehir Hastanelerini yapmasa mıydı? Sefa Sirmen Yuvacık Barajı’nı, doğalgaz şebekesini yapmasa mıydı?
3 ncü Havaalanı YİD’le yapılıyor diye CHP eleştiriyor. Keşke bizim Cengiz Topel de YİD ile yapılsaydı da,  bugün çalışıyor olsaydı. Keşke Güney Marmara Otoyolu da YİD ile yapılsa da biran önce kullanmaya başlasak. 

Partilerin sıkıcı reklamları

Evet, 24 Haziran seçimleri çok aceleye geldi. Evet, siyasi partiler ve Cumhurbaşkanı adaylarının ayrıntıları çok fazla düşünecek zamanı olmadı. Ama yine de bu çok önemli seçim öncesi siyasi partiler ve adaylardan daha yaratıcı televizyon ve gazete reklamları beklerdik.
TV’lerde reklamlar dönüyor. AK Parti’nin, CHP’nin, İYİ Parti’nin reklamları yetersiz. MHP’nin Devlet Bahçeli’yi yürüten bir filmi var. Sempatik değil. 
Demirel zamanında, Özal zamanında tek kanallı televizyonlarda çok daha güzel siyasi reklamlar dönerdi. Erdal İnönü’nün “Limon gibi sıkacağız” sloganı ortalığı ayağa kaldırdı. 
Siyasi parti reklamlarında ünlü kişiler rol almıyorlar. İçerikler zayıf, çarpıcı slogan, akılda kalan bir cıngıl yok. Türkiye’nin bu alanda çok değerli profesyonelleri var. Ama belli ki onlarla da ilişki kurulamamış.
Yük, liderlerin ve adayların meydan mitinglerine kalmış. Onlar da artık her gittikleri yerde aynı şeyleri söylüyorlar. Biz TV’den mitingleri izleyenler için hep aynı üslupta aynı sözleri dinlemek, meydanlara sorular sorulan mitingleri izlemek de sıkıcı oluyor. 
Yazık Türkiye siyaseti de, reklam dünyası da bu önemli seçim öncesinde daha yaratıcı olabilirdi. Güzel bir slogan, çarpıcı bir TV reklamı, akılda kalan bir cıngıl, seçimin seyrini değiştirebilirdi. Nitekim AK Parti, geçmiş seçimlerde bunları başarmıştı. Bu kez onlar da yapamadılar. İş aceleye geldi. 

Barış görüntüleri 

Dünya, özellikle bölgemiz, terör, savaş, göç görüntülerinden bıktı. Son yıllarda dünyada bütün insanlar karamsarlığa gömüldü. 
Çok değil, bu yılın başlarında tam anlamıyla düşman durumunda olan, birbirlerini tehdit eden, ellerini nükleer silahların düğmelerine yaklaştıran iki lider, dün sabaha karşı el sıkıştılar. Nükleer silahları,  füzeleri sınırlamak için anlaşma imzaladılar.
Dünya, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ve ABD Başkanı Trump arasındaki barış görüşmelerini heyecanla ve mutlulukla izledi. Barış çok önemli. Oturup barış için konuşmak çok önemli. Hem Kuzey Kore, hem ABD Başkanları birer çılgın. Yarın yine kavga edebilirler. Ama bu kadar savaş ve terör içinde ikisinin el sıkışması bile, dünya için bir moral olmuştur. 

DUVAR YAZISI 
Bu gece kimi tutacağız. 
Rusya komünist ama dostumuz; 
Suudi Arabistan Müslüman 
ama son yıllarda bize  hep karşı.

Bu yazı toplam 1811 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum