1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. YIĞINAKTA EKSİKLİK OLURSA, CEPHEDE SAVAŞ KAZANILMAZ
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

YIĞINAKTA EKSİKLİK OLURSA, CEPHEDE SAVAŞ KAZANILMAZ

A+A-

Halkı dinlemeyen, halkın sözüne itibar etmeyen, beklentilerine kalıcı çözümler getirmeyen, halkta karşılığı olmayan adaylarla milletin karşısına çıkan siyasi partiler, sandık zaferini kazanamayabilirler. Eski Türkiye yok diyenler, bilmelidirler ki,  halkımız da eski halk değildir. Aziz milletimiz, önümüze kimi koyarsanız koyun anlayışını çoktan terk etmiştir. Köprünün altından çok sular geçtiğini bilmeyen siyasiler,  eski alışkanlıklarına ısrar ederlerse, beklemedikleri bir zamanda, seçmenlerden okkalı bir Osmanlı şamarı yiyebilirler.

AK partisinin yetkilileri, hizmet yaptık, karşılığını halktan alırız düşüncesiyle hareket etmemelidirler. Unutulmasın ki, halkımız vefalıdır, elbette hizmetin karşılığını verirler. Lakin seçmenler gönül huzuru ile tercihlerini yaparlarken, sadece hizmete değil, adayların dürüst, çalışkan, becerikli, tecrübeli olmanın yanında mütevazı ve gönül fatihi olup olmadıklarına bakarak oy verdiklerini, AK partililer gönül kulaklarıyla dinleyerek hareket etmelidirler.

Muhalefetin, İktidar partisinin hizmetlerine karşı alternatif hizmetler sunamaması, körü körüne muhalefet etmesi, iktidar partisini rehavete düşürmemelidir. Bu şekilde bir muhalefet, AK Parti için bir avantaj görülse de, yarın dezavantaja dönüşebilir.

AK Partililer yaptıkları hizmetlerin mağruru olmamalıdırlar. Hizmeti az çok herkes yapar, yapmaya gayret eder, lakin mütevazı olmak halkın gönlüne girmek herkesin harcı değildir. Bu işi yapabilmek için, dünyevilikleri elinin tersi ile iten, makam, mevki, para, şan, şöhret tutsağı olmayan, sağlam bir imana, ihlâslı bir amele, yüksek ahlak ve karaktere sahip insanlar yapabilir. Bu tipteki insanları arayıp bulmak ve milletin önüne koymak, siyasi partilerin en önemli görevlerinden olmalıdır.

Siyasi partilerin belirledikleri hiçbir aday hakkında milletimiz ön yargılı değildir. Kimin dürüst, kimin adil olduğunu görmek veya ölçmek için özel bir alette gerek yoktur.  Seçmenin ölçüsü, “Görünen köy kılavuz istemez”  cümlesinde saklıdır.  Siyasi partiler adaylarını tespit ederlerken halkın isteklerini ve beklentilerini düşünerek aday tespitlerini yapmalıdırlar.

AK partisi, 31-Mart-2019 yerel seçimlerine 94 ruhuyla hareket edeceğini bundan böyle çok daha güçlü bir şekilde gönül belediyeciliğine önem vereceklerini,  toplumda karşılığı olan, seçmenin gönül rahatlığıyla oy verecekleri adaylarla yola devam edeceklerini en yetkili ağızdan ifade ettiler.

Üzülerek ifade edelim ki, AK Partisinin bugüne kadar açıkladığı belediye başkan adaylarının, mevcut belediye başkanlarından farklı bir özeliklerinin olmadığını gören milletimiz, farklı bir heyecanı yaşayamamıştır.  AK Partili seçmen yeni yüzler beklerken, karşılarına Ali Veli’nin yerine Veli Ali’nin getirildiğini görünce,  “Aynı tas aynı hamam” iyiye doğru değişen bir şey yok diyerek tepkisini koymuştur.

AK Partililer şu uyarımızı dikkatte alırlarsa kendi menfaatlerine olduğu kanaatindeyim. Büyük şehir ve il belediye başkanlarını, kazanmanın yolu alt belediyelerden geçtiğini unutmamalıdırlar. Belde ve ilçe belediye başkanlarını, halkımızın yakından tanıma imkânları olacağından, belde ve ilçe belediye başkan adaylarını seçerlerken dikkatli olmalıdırlar. Yarın eyvah demenin hiç kimseye faydası olamaz.

AK Parti şu yanlışa düşmemeliydi. Kazanılacak bölgelerde yakın gördüklerini, kazanılamayacak bölgelerde tabir caizse kurbanlık adaylar göstermek, tutarlı olmamıştır. Söz konusu şehirlerde nasıl olsa milletvekili seçilirim anlayışıyla kahramanlar gibi öne çıkanlar, sıra belediye başkanlığına gelince, geriye duranlarla dikkat edilmelidir. Bu hususta birçok misal verilebilir

İktidar ve muhalefet partileri 24 Haziran 2018 seçim sonuçların çok iyi değerlendirerek halkın karşısına çıkmalıdırlar. Sözünü ettiğimiz seçimi doğru değerlendiremeyenler 31 Mart 2019 belediye başkanlığı seçimlerinde istedikleri neticeyi alamayabilirler.

Kısa bir hatırlatmada bulunursak, 24 Haziran 2019 seçimlerinde Sayın Erdoğan’a %52,5,  AK Parti’ye % 42 oranında oy verilmiştir.   Bu şekildeki bir tercih rastgele yapılmamıştır.  Bu durumu inceleyen siyaset bilimcisi ve analistler, hazırladıkları raporları siyasi parti liderlerine ulaştırmışlardır. Bendenizde 312 sayfaya ulaşan bir siyasi analiz yaparak, sayın cumhurbaşkanımıza ulaştırmaya çalıştım. 

Ülkenin ve milletin selameti için ülkemizi yöneten ve yönetmeye talip olan siyasi partiler, kendilerine yapılan iyi niyetli uyarıları dikkate almayarak, “ aman sende canım” diyerek kulaklarını tıkarlarsa, milletin siyasilere özelikle iktidar partisine söyleyecek çok sözü olacaktır. Televizyon ekranlarından, miting meydanlarından, kapalı salonlardan verilen beyanatları, milletimiz dikkatle takip etmektedir.

Ülkenin meselelerini çözmek isteyen siyasi partiler, öncelikle hastalığı teşhis etmeli, vakit geçirmeden tedavisini yapmalıdırlar. Sancı veren hastalığa neşter vurmadan, güzel konuşmakla, sert muhalefetle pansuman yöntemlerle geçiştirilmemelidir. 

Verilen sözler lafta kalmamalı, Ülkenin kangrenleşmiş meseleleri genelgelerle, yönergelerle ve yönetmenliklerle değil, açık ve net olan kalıcı kanunlarla çözüme kavuşturulmalıdır. Genelgelerle elde edilen kazanımlar, bazı kurumlar tarafından veya iktidar değişikliğinde ortadan kaldırılabilir. Örnek vermek gerekirse, Andımız genelge ile kaldırılmış, beş sene sonra Danıştay kararıyla iptal edilmiştir.

Alaettin KÖKSAL

Bu yazı toplam 984 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum