1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yılda 1 milyon araç trafiğe giriş yapıyor”
“Yılda 1 milyon araç trafiğe giriş yapıyor”

“Yılda 1 milyon araç trafiğe giriş yapıyor”

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ve Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenledikleri “Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi” toplantısında

A+A-

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ve Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenledikleri “Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi” toplantısında Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş; “Verilen eğitimlerle geçen seneye göre trafik kazaları yüzde 20 azaldı ancak senede 1 milyon yeni aracın trafiğe giriyor” dedi.

Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük sorunu olan ve her yıl dünya da 1 buçuk milyon insanın hayatını kaybettiği trafik kazalarını azaltmak ve önlem almak adına, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ve Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa “Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi” konferansını dün Emex Otelde gerçekleştirildi. Konferans iki oturumlu olarak yapılırken,  birinci oturumda bilgilendirme yapıldı. Seminerin oturum başkanlığını Yar. Doç. Dr. Ayhan Orhan yaparken konuşmacı olarak da Trafik ve Çevre Bilgisi Uzmanı Mehmet Yüce, Emniyetten ise Ahmet Öncel sunumu gerçekleştirdiler. Öğleden sonraki ikinci oturumda da konuşmacı olarak Doç. Dr. Yeşim Yasak ve Dr. Aybike Pelenk yer aldı. Konferansa Emniyet Genel müdür yardımcısı ve Trafik Hizmetleri başkanı Osman Karakuş, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, T. Ş. O. F Başkanı Fevzi Apaydın, Kocaeli Şöförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı kemal kaya ile ilçe kaymakamları, ilçe emniyet müdürleri, il Emniyet Müdürlüğündeki trafikten sorumlu üst düzey yöneticiler, trafik polisleri, ilimizdeki ticari başkanları ve araç sürücüleri ve davetli konuklar katıldı.

Kazalar yüzde 20 azaldı

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı aynı zamanda Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş konuşmasında illerde verilen trafik eğitim ve seminerleri ile ülkemizde kaza oranının geçen yıla göre yüzde 20 azaldığını söyledi. Başkan Karakuş konuşmasında; “Dünyada 50 milyon insan trafik kazaları ile yaralanıyor bunun yanında 1 buçuk milyon insanda hayatını kaybediyor. Bizim ülkemizde 2010 yılında ise 4 Bin 42 kişi hayatını kaybetti. Bu oran önceki senelere göre yüzde 20 azalmış rakamdır. Bizlerin hedefi yeni uygulanacak proje ve çalışmalarla ülkemizdeki kaza oranlarını daha da düşürmek istiyoruz. Trafik problemlerini asgariye indirmek için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Denetim faaliyetlerini önemseyerek daha fazla kontrolde ve çalışmaları artırarak bireye yani şoföre bilinçlendirmek istiyoruz” dedi.

Ticari araç kazasında üçüncüyüz

Konferansın açılış konuşmasını yapan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın ise ; “Şehir içi, şehirlerarası, uluslar arası yük ve yolcu taşımasında öğrenci ve işçi servisi araçlarının kullanımında çalışan şoförlerin oranı yüzde 80 iken, bunların yüzde 20’side araç sahibi olduğunu,  İnsanoğlu ölünceye kadar sürekli şoförlerle iç içedir bu yüzden mesleki eğitim bir o kadar önemlidir dedi. Apaydın konuşmasında Bizler İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Müdürlüğü ile ticari kazaları azaltmak adına konferanslar vermeye karar aldık. Türkiye de ticari aracın en fazla kaza yaptığı 20 ili listeledik. Bunlardan ilk olarak Eskişehir, ikincisini Samsun da üçüncüsünü de Kocaeli de yapma kararı aldık. 2009 yılından bu yana farklı illerde il, ilçe kurum ve yetkililer odalarla ortaklaşa bu konferansları vermeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantı konuşma yapan il Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur da “İlimizde 250. 301 kayıtlı araç sayı olduğunu, bu araçların içerisinde öğrenci ve personel taşıyan 5860 servis aracı, yük ve yolcu nakli yapan 4755 kamyonet, 10525 kamyon, 3652 çekici ve 3059 adet midibüs ve otobüs bulunmaktadır. Yani il merkezinde 27851 ticari araç, mevcut olup bu sayı toplam kayıtlı araç sayısının yüzde 11’ine karşılık gelmektedir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.