1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yıldırım: “Ulaşımda rekordan rekora koştuk”
Yıldırım: “Ulaşımda rekordan rekora koştuk”

Yıldırım: “Ulaşımda rekordan rekora koştuk”

Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, Kocaeli Sanayi Odası’nın bugün yapılan nisan ayı meclis toplantısına konuk oldu. İstanbul’da Başbakan Erdoğan’ın “Çılgın Proje” açıklamasına katılacağı

A+A-

Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım,  Kocaeli Sanayi Odası’nın bugün yapılan nisan ayı meclis toplantısına konuk oldu. İstanbul’da Başbakan Erdoğan’ın “Çılgın Proje” açıklamasına katılacağı için programı erkene alan Yıldırım, KSO Meclisi üyeleri ve Kocaeli protokolünün de saat 09. 00’da KSO salonunda olmalarını sağladı. Binali Yıldırım, iktidarda oldukları 8. 5 yıl içinde ulaşımda rekordan rekora koştuklarını, toplam 110 katrilyonluk yatırımları gerçekleştirdiklerini söyledi.

KSO Salonu’ndaki etkinliği Vali Ercan Topaca, AKP Milletvekili Fikri Işık,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, sanayiciler ve meclis üyeleri takip etti.

Zeytinoğlu’nun talepleri

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, açılış konuşmasında ulaşım sorunu çözülmeden, sanayiciye ancak kısıtlı teşviklerin verilebildiğinden söz etti.

Bölgemizle ilgili talep ve beklentileri de aktaran KSO Bakanı Zeytinoğlu, “Derince Limanı’nın yeniden ihale edilerek Bölgeye kazandırılmasını istiyoruz. Bölgemize sağlayacağı ekonomik katkı sebebiyle biz de bu süreçte taraf olmaya hazırız. Cengiz Topel Havaalanı önümüzdeki aylarda sizlerin gayretleriyle, sivil havacılığa açılacaktır. Bu son derece sevindirici bir gelişmedir. Ancak Cengiz Topel’in bir an önce ihale edilerek uluslararası kimliğe dönüşmesi hedefimiz olmalıdır. Şehir içi trafiğe yönelik, Körfez’i çevreleyen yük ve insan taşımacılığı için raylı sistemlerin geliştirilmesini öneriyoruz. D-130’a paralel daha güneyde yeni bir otoyol, şehir içi trafik yükünü hafifletecektir. Köseköy Lojistik Merkezi’nde konteyner depolama alanlarının oluşturulması, limanlarla bağlantılarının sağlanması konusu üzerinde durduğumuz bir diğer konudur” diye konuştu.

“OSB’den bağlantı yok”

Zeytinoğlu, Başbakanın açıkladığı 500 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefinde Kocaeli’nin en az 80 milyar dolar ihracata, 120 milyar dolar ithalata ulaşacağını dile getirdi. Zeytinoğlu, hiçbir OSB’nin demiryolu bağlantısının olmadığını, limanlarla otoyollar arasında ciddi tıkanmaların yaşandığını söyledi. Zeytinoğlu, “İzmit Körfezi’nde bulunan limanların dört misline çıkacak ticaret hacmini kaldıracak şekilde modernizasyonlarının yapılması son derece önemlidir. Limanların ana yollara bağlantılarının düzeltilmesi ve demiryollarına bağlantılarının yapılması gerekmektedir. Özellikle de bu alanlarda triyaj istasyonlarının yapılandırılması sağlanmalıdır” dedi.

2023 hedeflerini açıkladı

Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un yönettiği toplantıda konuşan Ulaştırma eski Bakanı Yıldırım, ulaşımda 2023 yılı hedeflerinden söz etti, şunları söyledi:

“-Ulaşım 2023 yılı hedefi içersinde çok önemli hale gelecektir. Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul-İzmir Karayolu tamamlandığında Kocaeli bölgesi çok önemli bir kavşak noktası olacaktır. Bölgede Organize Sanayi, Liman ve fabrikalardan ana güzergahlara eş zamanlı ulaşım bağlantıları gerçekleşecektir. Bu çalışmalarda alt yapı maliyetleri çok yüksektir. Bu  maliyetlerin ekonomide geriye dönüşleri uzun zaman alır. Bu alt yapı maliyetlerini bir ticari iş gibi düşünerek para kazandırmıyor dersek ileriye yönelik hesaplar tutmaz”

“Milletçe bu hedefe sarılmayılız”

Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, 2023 yılı hedeflerinin diğer siyasi partilerin de hedefi olduğunu vurguladı, “ Bu çok iyi bir gelişmedir. 2023 yılı artık ortak hedef haline dönüşmüştür. Bu hedefe milletçe 4 elle sarılmalıyız” dedi. Yıldırım, “Ulaşım amaç değil, araçtır. Olmazsa olmazlardandır. Kaynaklar sınırlı, ihtiyaçlar ise sınırsızdır. Bu konuda ihtiyaçları çok iyi tespit etmemiz gerekir. Ulaşımda harcanan 16 katrilyon liralık bölümü yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.