1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yıldız: 'Devletin yardımları herkese dokunmalı'
Yıldız: 'Devletin yardımları herkese dokunmalı'

Yıldız: 'Devletin yardımları herkese dokunmalı'

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, ekonomik istikrar paketinin yetersiz olduğunu savundu. Yıldız, yardımların işlerini kaybedenleri ve kepenk kapatan esnafı da kapsaması gerektiğini savundu.

A+A-

Şanbaz Yıldız konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: ‘’İçinde bulunduğumuz şu sıkıntılı süreçte vatandaşlarımızın her biri ayrı ayrı zorluklar yaşıyor. Ama öncelikli olarak zorluk çekenler; gelir kaybına uğrayan, evde kalarak faturasını, kirasını, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan vatandaşlarımızdır. Esnafımız, emekçilerimiz, işçilerimizdir.

KİM PARA GETİRECEK?

Sokağa çıkma yasağı önce 65 yaş üstüne, şimdi de 20 yaş altına getirildi. İki gruba da giren vatandaşlarımız arasında çalışmak zorunda olanlar var. Restoranlarda paket servislere izin verildi, ama paket servisleri gençler yapıyor. Marketler açık olacak dendi, marketlerde gençler çalışıyor. Evine ekmek parası götürmek için çalışmak zorunda olan 65 yaş üstü insanlarımız var. Türkiye'de aile ekonomisine destek olmak için eğitim almayı bırakmış binlerce çocuk işçimiz var. Onlara ne olacak şimdi?

2 MİLYON ESNAF

Yıllardır bu ülkeye vergi vermiş, üretim yapmış, istihdam sağlamış esnafımız zor durumda. Bugün ülkemizde 2 milyona yakın esnaf var. Esnaflarımıza kepenk kapattırdınız, işçilere, gençlere çalışmayın dediniz. Herkese fedakarlığı siz yapın, evde oturun dediniz. Kahvesi kapatılan, simit satamayan, pastanesi kapatılan, berberi kapatılan esnaf mı fedakârlık yapacak? Okulunu bırakıp çalışmak zorunda olan çocuk mu fedakarlık yapacak?

ZİNCİR KOPTU

Koronavirüsün ekonomik yaşamda yarattığı en ciddi tehdit gelir/harcama zincirinin kopması ve bunun sonucunda üretimin durması. Çözüm bulunmaz ve işletmelerin çalışmama süresi uzarsa bu zor dönemi atlatamamanın ardı iflaslar, icralar, ekonominin kötüye gitmesi demektir. Hükümet yetkilileri ekonomide yaşanacak felaketin farkına bir an önce varmalı; esnaf, işçi, işveren ve halkın yüzde 95’inin kendi imkanları ile bu süreçten hiçbir destek almadan çıkmaya çalışacağını ama çıkamayacağını görmelidir.

KATKI SUNULMALI

Devletin; Gelirini kaybedenlere gelir katkısı yapması, kapalı kaldığı için çalışanlarını çıkarma aşamasına gelen iş yerlerinde çalışanların ücretlerini ödeyerek işten çıkarılmalarını önlemesi, iş yerlerinin doğalgaz, su, elektrik, kira, sigorta gibi sabit giderlerini ödeyerek bu iş yerlerinin kapanmalarını önlemesi gerekmektedir. Tarım kesiminde çiftçilerin kredi borçlarından bu döneme denk gelenler devletçe ödenmeli ve çiftçiye üretime devam etmesi için maddi destek verilmelidir.

DEVLET, HALKTIR

İş yerleri olmazsa çalışanların çalışacağı ve gelir elde edeceği yer olmaz. Üretim elden gider, devlet de vergi gelirini kaybeder. Devleti var eden halktır ve devlet halkın ödediği vergilerle ayakta kalır. Bugüne kadar ödedikleri vergilerle devleti ayakta tutan 83 milyona, devletin de tüm imkanlarıyla sahip çıkması gerekmektedir. Devletin var olma amacı toplumun her anlamda sağlığını korumak ve düzeni sağlamaktır, ivedilikle gereken yapılmalıdır.’’

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum