1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yıldız Holding ile tanışmak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yıldız Holding ile tanışmak

A+A-
*Yıldız Holding ile tanışmak 
Çok kişi bilmiyor olabilir. Bu kentte yaşamını sürdüren, bu kentte yatırım yapan en önemli, en büyük işadamı günümüz itibariyle Fehmi Yıldız’dır.  Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yıldız’la aslında yaz aylarında komşu sayılırız. Benim kiracı olarak yazın g2ittiğim Balaban’daki Cevizlik Sitesi’nde yaşıyor. 
Yüzmilyonlarca dolarlık şirketleri yöneten, sahibi olan Yıldız Holding’in yönetim kurulu Başkanı Fehmi Yıldız’la yıllardır aynı sitede oturuyoruz. Hiç tanışmadım. Çünkü,  Kocaeli’nin en büyük, Tükiye’nin sayılı işadamlarından bii olan bu büyük patron, inanılmaz mütevazi yaşayan biri. Sabahları saat 07.00 sıralarında, o sitenin en zengini Fehmi Bey ile, o sitenin en garibi ben,  aynı saatlerde ve günün ilk çalışanları olarak sitenin kapısından çıkarız. Fehmi Bey de saat 07.30 gibi Suadiye yolu üzerindeki fabrikasında işinin başına gider. Akşamları saat 19.00 gibi gelir. Hemen evine girer. Daha sosyal tesiste görmedim. Fehmi Yıldız’ın bu ülkedeki en zengin, en büyük işadamlarından biri olduğunu kesinlikle hissedemezsiniz. Ailesiyle ilgilenir, torunlarıyla oynar. Genellikle de işte olmadığı zamanlarda evinde oturur. 
Aslında bu aileyle tanışmayı hep istemiştim,. Kimdir bu insanlar, Nasıl yaşar, ne yer, ne içerler?.. Bu kadar zengin olmak, bu kadar büyük bi imparatorluğu yönetmek nasıl bir iştir?. Fehmi Yıldız gibi bir adam, İstanbul Boğazı kıyısında  yüz milyonlarca dolar değerinde bir yalıda oturabilecekken, Cevizlik Sitesi’nde böylesine mütevazi bir yaşamı neden seçmiştir?. Sormak iserim. 
Yıldız ailesiyle tanışmak önceki gün nasip oldu. Değerli dost, TV 41 Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Turgun bir süredir, “Yıldız Holding yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Yönetim Kurulu üyesi İsmail Hakkı Yıldız, bu proje hakkında seni bilgilendirmek istiyor” dedi. Perşembe günü akşamı iş bitişinde, Şahin Turgun ile birlikte Suadiye yolu üzerindeki Yıldız Entegre’ye gittik. 
Yıldız Entegre’nin Suadiye yolu üzerinde, hemen yol kenarındaki o koyu renkli idare binası yapılırken, her gün o yoldan gelip geçen biri olarak çok kızmıştım. O bölgede bu şekilde yapılaşmaya karşı olan biriydim. İlk kez o koyu renkli dev asa binaya girdim. Binanın kapısında, bir anıt gibi duran, belli ki çok eski bir hızar bulunuyor. Anlattılar. Avusturya yapımıymış. Ağaç sektörüne giren Yıldız’ların ilk fabrikalarında ağaçları kesmek için kullandığı manuel hızar makinasıymış. Bugün Yıdız Entegre son derece gelişmiş teknoloji ile ağacı işliyor. 
Fehmi Yıldız’ın küçük oğlu, Holding’in Yönetim Kurulu üyesi İsmail Hakkı Yıldız ile tanıştık.  1975 doğumlu. İşlet eğitimi almış. Sık sık uzaktan gördüğüm babasına benzettim. Şık, yakışıklı, çok düzgün konuşan, kendisini çok iyi ifade edebilen biri. Üstelik, bu kadar büyük bir sanayi imparatorluğunun başındaki kişi, sahibi ailenin oğlu olmasına kaşın, alabildiğine mütevazı. 
İgsaş’ın, Yıldız Entegre’nin, daha birçok sanayi kuruluşunun sahibi olan, Türkiye genelinde 4 bin kişi istihdam eden Yıldız Holding, ilimizde yeni bir yatırıma hazırlanıyor. İsmail Hakkı Yıldız, bunu anlattı.
Aslında geçtiğimiz yıllarda, Yıldız Holding’in Uzunçiftlik bölgesinde büyük bir demir-çelik fabrikası kumaya hazırlandığı haberleri çıkmıştı. Hakkı Yıldız bu konuyu şöyle anlattı:
“-Öyle bir niyetimiz vardı. Demir-çelik sektörüne girmek istiyorduk. Ancak Uzunçiftlik’te  o arazi küçük sanayi arazisiyi. Dönemin Bakanı Nihat Ergün, o alanda ağır sanayi, demir-çelik fabrikası kuramayacağımızı söyledi. O projeden vazgeçtik.”
Şimdi, Yıldız Holding Alikahya OSB arazisi içinde 170 milyon Euro’luk yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Hakkı Yıldız kendisini şöyle tanımladı:
“-Benim misyonum, bu ülkede yatırım yapmak. İstihdam aratmak.  Mal varlıklarımızı satıp, milyar dolarlık bir servetle yaşayabilirim. Ama babamızı örnek alıyoruz. Biz bu ülkenin üreterek büyümesi gerektiğine, bizim gibi insanların yatırım yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu yılki hedefimiz 600 milyon Euroluk yatırımdı. 200 milyonu Rusya’ya, 200 milyonu Romanya’ya yapılacaktı. 170 milyon Euroluk yatırımı da İzmit’te yapacağız. Rusya ile ilişkiler bozulunca, Rusya yatırımından vazgeçtik. Bu yatırımı Afrika veya ABD’ye g2ötüreceğiz. Romanya’da devam ediyor. Burada da Türkiye için çok önemli, kesinlikle çevreye zarar vermeyecek bir tesis kuracağız.” 

*HAZİRAN’DA TEMEL, 
İki yıl sonra üretim
Yıldız holding, Yıldız Metal ismiyle yeni bir fabrika kuracak. Alikahya OSB’de, Posco’nun arkasında geniş bir arazide. 220 dönü kapalı alanı olacak. Hakkı Yıldız, kesinlikle cevher veya hurdadan çelik üretmeyeceklerini söyledi, şunları anlattı:
“-Biz Türkiye’den veya dışarıdan mamul çeliği rulo halinde alacağız. Bu tesisimizde soğuk haddeleme ile, bu çeliği inceltecek,  sanayinin kullanımına hazır hale getireceğiz. Çevreye en küçük bir olumsuz etki söz konusu olmayacak. Başlangıçta 450 kişi istihdam edilecek.”
Hakkı Yıldız’ı dikkatle dinledim. Sonra ben konuştum:
“-Bakın, biz İzmitliler artık bazı laflara doyduk. İstihdam yaratacağız, Türkiye’de döviz kazandıracağız laflarına karnımız tok. Siz burada 450 kişi çalıştıracağız diyorsunuz. Şimdi 5-10 bin kişi daha İzmit’te iş var diye gelecek. Bu kent, sizin İgsaş limanınızdan bu fabrikaya tomruk getiren Tır’arınızdan çok çekti. Ben yıllarca önümde bir tomruk tırı, arkamda bir tomruk tırı ile bu yolu gidip geldim. Bu şehrin trafiğine nasıl bir olumsuz etki vereceksiniz. Daha kaç büyük saç yüklü kamyon bu şehrin içinden geçecek. Bana bunları anlatın.”
Hakkı Yıldız,  Yıldız Metal’in temelini haziran ayında atacaklarını, bütün resmi işlemlerin tamam olduğunu söyledi. Devam etti:
“-Temil atıldıktan sonra 24-27 ay içinde üretime geçmeyi hedefliyoruz. Bu süre içinde Kuzey Marmara otoyolu bitecek. Derince Limanı ile otoyol bağlantısı bitecek diye düşünüyoruz. Mevcut TEM’i veya D-100’ü kullanmak bizim işimize gelmiyor. Bütün kamyon trafiği Kuzey Marmara Otoyoluna verilecek. İzmit’e yük gelmeyecek.” 

*VERGİ REKORTMENİ 
Hakkı Yıldız, Yıldız Holding’in yıllardır Kocaeli’de vergi rekortmeni olduğunu anlattı. Şirket muhasebecilerinin, mali danışmanlarının sürekli olarak, “Vergi dairemizi değiştirelim. İstanbul’daki büyük mükellefler vergi dairesine geçelim” dediklerini söyledi,
“-Babam karşı çıkıyor. Ben karşı çıkıyorum. İstanbul’a vergimizi ödesek çok daha rahat ederiz. Ama bu şehirde yaşıyoruz. Yatırım yapıyoruz. Vergimizden Kocaeli yararlansın istiyoruz. Bu şehirde yeni okul binaları, camiler yapıyoruz. Hiçbir zaman bunların reklamını da yapmadık. Biz bu şehri seviyoruz. Bu şehre kötülük yapmayız.” 
Evet, Yıldız Metal geliyor. OSB arazisinde yapılacağı için zaten karşı çıkmanın bir manası yok. Hakkı Yıldız’ın anlattıklarına da inandım. Umarım bir gün, babası Fehmi Bey ile de şöyle sakin, samimi bir ortamda röportaj imkanı bulurum. Kendi aleminde efsane bir adam. Doğrusu tanımak istiyorum. 

*Doğan’da ilk günün heyecanı
Biliyorum, sevmeyeni, hatta nefret edeni de çok var. Kendilerince haklı gerekçeleri olabilir. Ama ben, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı seviyorum. Dahası, O’na güveniyor, O’nun heyecanını takdir ediyorum. 
Nevzat Doğan ile, en geç ayda bir kez görüşme imkanımız oluyor. Ben hala, makamına hiç gitmedim, gidemedim. Başkan geliyor.. Baş başa konuşuyoruz. Derdimiz ortak.. Ben İzmit’in halinden şikayetçiyim. O da çok memnun değil.. Eminim İzmit’te yapılacak işler konusunda, başlayan işlerin bitiş süresi konusunda bütün yetki Nevzat Doğan’da olsa, bugün şehrin hali çok daha iyi olurdu. Çünkü, Nevzat Doğan’ın heyecanı var.. İzmit Belediye Başkanlığı koltuğunda 7 yılı doldurdu. İlk yılları “Acemilik” dönemiydi. Çok iyi değildi. Sert görünmek, herkese “Höt höt” gitmek gibi bir tarz seçmişti kendine. Bir süre sonra böyle gitmeyeceğini anladı. 
Ama, Nevzat Doğan genel karakterini hiç bozmadı. Hep disiplinli oldu. Her zaman kime karşı mesafeli, kime karşı yakın duracağını seçti ve çizgisinden sapmadı. Hepsinden önemlisi.. Dr.Nevzat Doğan, Belediye’nin İzmit’in parasını çok iyi kontrol etti. Beş kuruşun ziyan olmaması konusunda samimi bir tavır otaya koydu.
………..
Geçen gün, uzun uzun konuştuk. Doğan’ın gündemindeki en önemli konu, “Kentsel Dönüşüm”. İzmit Cedit Mahallesi’nde bu işi başlatmak için girişimleri yapmıştı. Son durumu sordum. Şunları anlattı:
“- Mesafe aldık. Bakanlık’taki bütün formaliteleri aştık. Bu bölgenin Riskli Alan ilan edilmesini sağladık. Bölgenin riskli alan ilan edilmesi, Kentsel Dönüşüm uygulamasında bu bölgedeki hak sahiplerinin menfaatine olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölge ile ilgili değer tespiti ve tasarım ihalesini açtı. Bu iş bir yıl sürecek. Tek tek, bütün parseller için değer tespiti yapılacak. Ben, bölgedeki insanların olabilecek en yüksek kazanımı elde etmelerinden yanayım. Herkesin bu işe rıza göstermesini istiyorum. Bu iş bittikten sonra, genel proje hazırlanacak. Öyle sanıyorum ki 2017 ortalarında harekete geçmiş olacağız. Gölcük bizden bir adım önde diyebilirim. Ama kentsel dönüşüm konusunda İzmit Cedit’te Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmayı mutlaka yapacağız.” 

HEP YAKIŞIKLI-
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, geçen gün misafirimdi. En az ayda bir kez, baş başa İzmit’i konuşuyoruz. Dr.Nevzat Doğan, hem kendisine, hem İzmit’e iyi bakıyor. 

*BİR BİSİKLET 220 TL
Başkan Doğan’ın şu sıralar en çok övündüğü ve heyecan duyduğu konu ise, öğrenci ve öğretmenlere bisiklet dağıtıyor olması. 5 yıl içinde İzmit’te 31.500 bisiklet dağıtımı İzmit Belediyesi. Bu yıl ilk kez ortaokulların 6 ncı sınıf öğrencilerinin yanı sıra, 5 bin öğretmene de bisiklet hediye ediyor.
“-O hediye bisikletini alan öğrencinin, öğretmenin gözündeki mutluluğu görmek, benim için en büyük ödül. Bisikletlerin çocuklar için tabletten daha anlamlı ve mutlu edici bir hediye olduğunu düşünüyorum. Biz bisiklet dağıtarak örnek olduk. Şimdi Sağlık Bakanlığı 1 milyon bisiklet dağıtmaya hazırlanıyor. “ diye anlattı heyecanını. 
İzmit Belediyesi’nin hediye dağıttığı bisikletlerin maliyetini sordum:
“-Tanesini 220 TL’den alıyoruz. Ama bu bizim dağıttığımız bisikletler piyasada 450 TL’den satılıyor. Toptan aldığımız,  pazarlık yaptığımız için avantajlıyız. Bisikletlerle birlikte hediye ettiğimiz kaskların maliyeti de 10 TL.” dedi.

*“BANA KALSIN PIRIL PIRIL AYDINLATIRIM”
Başkan Doğan’a İzmit şehir merkezindeki Yürüyüş Yolundaki yetersiz aydınlatma nedeniyle sitem ettim. Hak verdiğini söyledi. Bu konuyu Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğılu ile de konuştuklarını anlattı. Doğan, “Yetki benim elimde olsa, Yürüyüş Yolunu, İzmit merkezi ışıl ışıl yaparım. Ama ana caddelerin yetkisi bende değil. O bölgedeki reklam, tabela vergilerini bana aktarsınlar,  bütün sorumluluğu alır, pırıl pırıl yaparım” dedi.
Yerel Sen ile Hizmet-İş arasında devam eden toplu sözleşme pazarlığını sordum. “Bu devirde işçi sendikasına yüzde 4+4 ‘lük zam teklifi  kabul edilebilir mi?. Müdahale etmeyecek misiniz?” dedim. 
Doğan şunları söyledi:
“-Belediye’de işçilerin yanı sıra memurlar, sözleşmeli personel var. Aynı işi yapan insanlar arasında ücret farklılığı olmasın istiyorum. Bu konuda titizlik gösteriyoruz. Sendikalı işçilerin ücret makasının açılmamasına dikkat etmek zorundayız.”
Doğan; İzmit Belediyespor kadın basketbol takımını bu yıl 2 nci Türkiye Ligi’ne yükseltmek konusunda çok iddialı. Yakında Muğla’da başlayacak finallere gideceğini, takımın yanında olacağını söyledi. “Gelecek sezon kızlarımız lige çıkacak. Bu defa, deplasmanlı ligler için bi erkek takımı hazırlayacağız” dedi. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’un, İzmit Belediyespor’a ait kamp tesisini istediğini hatırlattım. Doğan, “Kocaelispor, kendi malı olan KEV’i alsın, sahiplensin. İzmit Belediyespor’un o kamp tesislerine ihtiyacı var. Biz de büyük bir kulüp olmak istiyoruz. “
Doğan, Kocaelispor’a desteğinin süreceeğini söyledi. Play-off maçının yeri ve tarihi belli olduktan sonra, benimle birlikte Kocaelispor’un play-off maçına gelmeye de söz verdi. 
Başkan Doğan gazeteden ayrılırken, “Bu kentte AKP’de güvendiğim, inandığım bir siz kaldınız. Ne olur beni hayal kırıklığına uğratmayın” dedim. 
Bu yazı toplam 7564 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum