1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yıldız: 'İnsan odaklı siyaset yapmak gerekiyor'
Yıldız: 'İnsan odaklı siyaset yapmak gerekiyor'

Yıldız: 'İnsan odaklı siyaset yapmak gerekiyor'

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız gerçekleştirdiği basın açıklamasında kent ve ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, CHP İl Bakanı Sarıbay ile diyaloglarının iyi olduğunu ve insan odaklı siyaset yapılması gerektiğini söyledi

A+A-

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız partisinin il binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında kent ve ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Basın açıklamasına Yıldız’ın yanı sıra İYİ Parti İl Yöneticileri Kaan Dilmen, Fatma Zehra Korucuoğlu, Yavuz Afşar Demir, Mustafa Emre Mercan, İl Sekreteri Şaban Ufuk, Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcısı Ufukhan Aslan katıldı.

ÜMİT ÖZDAĞ GELİYOR

Yakın zamanda gerçekleştirecekleri etkinliklerle ilgili olarak da açıklamalarda bulunarak, “20 Aralık 19.00’da KYÖD Sosyal Tesisleri’nde İstanbul Milletvekilimiz Prof. Dr. Ümit Özdağ beyin “Saray Rejiminin Kaçınılmaz Çöküşü” adlı bir konferansı olacak. 19 Ocak’ta genel başkanımızın katılacağı bir konferansımız daha olacak. 21 Şubat’ta da Nasuh Mahruki’nin katılacağı bir konferans yapacağız” diye konuştu.

“CENGİZ BEYLE BİR SIKINTIMIZ YOK”

Millet İttifakı’nın ortağı olan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile diyaloğunun nasıl olduğu sorusuna yanıt veren Şanbaz Yıldız, “CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile diyaloğumuz iyi bir sıkıntımız yok. AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş ile kent sorunlarına dair gerçekleştirdiği toplantıda bilgim dahilindedir. O CHP İl Başkanı, ben de İYİ Parti İl Başkanıyım sonuçta. Gererek değil, insan odaklı siyaset yapmak gerekiyor” şeklinde konuştu. Şanbaz Yıldız kongre takviminin netleşmediğinin de altını çizdi.

“TİYATRO OYUNU NİTELİĞİNDE”

Şanbaz Yıldız basın açıklamasında asgari ücret konusuyla ilgili olarak, “Bilindiği üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 yılına uygulanacak asgari ücretin tespiti için görüşmelere başladı. Hükümet kendi içinde önceden tespit ettiği asgari ücret miktarını göstermelik görüşmeler sonucunda açıklamakta ve bu karara itiraz edilememektedir. İşçi ve işveren temsilcilerinin karara karşı herhangi bir yaptırımı söz konusu değildir. Komisyon görüşmeleri ise topluma karşı sergilenen bir tiyatro oyunu niteliğinden öteye geçmemektedir. Göstermelik olarak yapılan bu asgari ücret görüşmeleri devlet ciddiyetine ve sosyal devlet kavramına ters ve yakışıksız kalmaktadır. Asgari ücretlinin insan onuruna uygun yaşam standartlarını yükseltecek bir ücret tespiti yapılması devletimizin sosyal devlet olma özelliğinin bir gereğidir.

katilim-(1)-064.jpg

“İNSANCA YAŞAMA KRİTERİ DİKKATE ALINMALI”

İYİ Parti olarak, asgari ücret tespitinde; asgari ücret ile çalışan vatandaşlarımızın geçim koşulları, güncel açlık sınırı, geçinme ve barınma gibi taviz veremeyeceğimiz insanca yaşama kriterlerinin dikkate alınması gerektiğine inanmaktayız. Asgari ücretlinin bütçesindeki en önemli harcama kalemlerini oluşturan gıda, barınma, ısınma, ulaşım ve eğitim harcamaları baz alınarak hesaplanarak asgari ücrete zam yapılmasını öngörmekteyiz.” dedi.

“ÖNCELİK SURİYELİLERİN OLMAMALI”

Yıldız öğretmenlerin durumuyla ilgili olarak ise, “MEB yıllardır atama bekleyen 800 binden fazla öğretmenimize ve borçları sebebi ile yaşamakta zorlanan hatta dayanamayıp intihar eden öğretmenlerimize hakaret eder gibi eğitim durumlarının ne olduğu bile belli olmayan 830 Suriyeli öğretmen ataması gerçekleştirdi. Savaştan kaçmış olan bir millete tarihini savaşarak kanı ile yazmış bir milletin vatandaşlığı verilemez. Ne yazık ki biz veriyoruz. Suriyelilerin bu kadar kolay T.C. vatandaşı olması söz konusu iken öğretmen olarak MEB da atanması bizi şaşırtmamıştır. Lakin çok üzmüştür. Öncelik bizim vatandaşlarımızındır, Suriyelilerin değil” ifadelerini kullandı.

“TRAFİK SORUNUNA DEĞİNDİ”

Kentimizin trafik sorununa dair de konuşan Şanbaz Yıldız, “İzmit içerisinde özellikle akşam saatlerinde yaşanan trafik problemi için çözümler üretilmelidir. Gelişen şehrimizde nüfus artışını göz önünde bulundurursak trafik probleminin daha da artacağı gözlenmektedir. Kandıra kavşağı ve Orduevi mevkiindeki SEKA tüneli arasındaki bölgedeki toplu taşıma araçlarının daha doğru bir şekilde düzenlenmesi ve ana arterlerin yakınlarında bulunan geniş sokaklarımızda araçların park edilmesi önlenerek trafik akışının rahatlatılması planlanmalıdır. Özellikle akşam saatlerinde İzmit çarşıdan çıkış için sadece üç nokta olması ve bu yolların bağlantı yollarıyla kesişmesinden dolayı trafik sıkışıklıkları meydana gelmektedir. Kentimizin bu problemlerin üzerinden gelmesi için alternatif güzergahlar belirlenmeli trafik çıkışının bu yönden çalışması sağlanmalıdır. Trafik probleminin iyileştirilmesi için kentimizdeki siyasi partiler, meslek odaları ve STK’lardan da fikirleri alınarak ilgili ulaşım master planı tekrardan gözden geçirilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

“SANTRAL YOKUŞUNA ACİL ÖNLEM ALINMALI”

“Adı ölüm yokuşuna çıkan İzmit Santral yokuşunda sıklıkla kazalar meydana gelmektedir” diyen İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Santral yokuşunda kazaların yaşanmaması için acil önlem alınmalıdır. Eğilimi normalden çok fazla olan santral yokuşunda sağlanan çift taraflı trafik akışından yukarı istikametten aşağıya inen ağır tonajlı araçların yasak olmasına rağmen bu yolu kullanmalarının önüne geçilememiştir. Neredeyse bu yolda her ay bir trafik kazası meydana gelmekte ve ölümler gerçekleşmektedir. Bu yolu ağır tonajlı araçların kullanmaması için çeşitli önlemler alınmış yukarı kısma trafik işaret levhaları ve zaman zaman zabıta koyulmuştur lakin yine de problemin önüne geçilememiştir. Bu yolda daha fazla kazaların ve can kayıplarının yaşanmaması için artık bir çözüm üretilmeli ve ulaşım master planına farklı bir proje eklenerek yaşanan sıkıntının önüne geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR ŞEKİLDE ADIM ATILMADI”

Kandıra yoluyla ilgili de konuşan Şanbaz Yıldız, “Yılan hikayesine dönen Kandıra yolunda yetkililerin çelişkili ifadeleri bizleri kaygıyla düşündürmektedir. Beş yıldır ihalesi yapıldı, yapılacak her seçim dönemi belediye başkanı seçilen adayların taahhüt etmelerine rağmen hiçbir şekilde bir adım atılmadığını üzülerek takip etmekteyiz. Buradaki olan ve olası kazaların sorumluluğu Kocaeli ve ülkemizi yönetenlere aittir” dedi.

“TEMELİ 2015’TE ATILDI”

Şehir Hastanesi’nin durumuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız sözlerini, “Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından Gama Holding ve Türkerler Holding iş ortaklığıyla hayata geçirilecek Kocaeli Şehir Hastanesi’nin temeli 20 Mayıs 2015 Perşembe günü atıldı. Kocaeli Şehir Hastanesi toplam 350 milyon Euro’luk yatırım ile, Kocaeli Cephanelik mevkiinde kurulacak olan projeyi gerçekleştiren Gama Holding ve Türkerler Holding 25 yıllık işletme hakkına sahip olacak. Kocaeli Şehir Hastanesi içinde 494 yataklı bölge hastanesi, 116 yataklı onkoloji hastanesi, 246 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi ve 100 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi yer alacak. Toplam 956 yataklı.

“BU HASTANELER ŞEHİR MERKEZİNE UZAK”

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünde bulunan planlamaya göre Derince EAH’ne bağlı 200 yataklı İzmit Alikahya hastanesinin tamamen taşınması (Kadın Doğum ve Çocuk ağırlıklıdır, ayrıca İzmit, Kartepe ve Başiskele ilçelerinde başka hastanede Kadın Doğum ve Çocuk uzmanı yoktur), 320 yataklı Kocaeli Devlet Hastanesi (İzmit merkez), 320 yataklı İzmit SEKA Devlet Hastanesi (İzmit merkez) ve 469 yataklı Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinin (Derince ilçesinde, İzmit’e uzaklığı 10 km.) kısmen taşınmaları ön görülmüştür. Bu hastanelerin çoğunluğu şehir merkezlerine uzaktır. Bu da ulaşım, otopark, yemek gibi sorunlar yaratacağı için, bu hizmetler şehir hastanesini işleten şirketten alınacağı için yüksek bedeller ödenecektir. Şehir merkezinde kalan özel hastanelere talep artacaktır.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum