1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yıldız Sunta kasten çevreyi kirletmekten yargılanacak
Yıldız Sunta kasten çevreyi kirletmekten yargılanacak

Yıldız Sunta kasten çevreyi kirletmekten yargılanacak

Kocaeli Çevre Eğitimi ve Koruma Derneği Başkanı Nuriye Kazaner ve dernek üyeleri tarafından Kartepe’de bulunan Yıldız Sunta Fabrikası’nın çevreyi kirletmesi ile ilgili verilen hukuk mücadelesi zafer ile sonuçlandı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazı

A+A-


Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame ile Yıldız Sunta MDF Fabrikası’nın “Çevreyi kasten kirletmek” suçundan cezalandırılmasına karar verilmesine kamu adına iddia ve talep etti. Kocaeli 9. Asliye Ceza Mahkemesince iddianame kabul edildi ve yargılama sürecine başlandı. Mahkemenin ilk duruşması 2 Temmuz’da görülecek. Mahkeme kararı ile ilgili Kocaeli Çevre Eğitimi ve Koruma Derneği üyeleri tarafından Kartepe’de bulunan Yıldız Sunta Fabrikası önünde basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker ile CHP ve HDP’liler ve vatandaşlar katıldı. 

İLK KARAR 2012’DE

Basın açıklamasını okuyan Kocaeli Çevre Eğitimi ve Koruma Derneği başkanı Nuriye Kazaner dava süreci hakkında bilgi verdi. Kazaner yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dernek olarak ilimizde çevreye zarar veren her türlü koşullara, bu koşullara sebep veren tüzel veya gerçek kişilere karşı mücadele ettik ve bu mücadelemiz her zaman çevre bilincine ve duyarlılığına sahip kamu ve özel teşebbüslerin de desteğiyle sürecektir. Bu mücadelemizin en son örneği 2012 yılında ilimizin, hata ülkemizin önemli işletmelerinden Yıldız Sunta MDF üretim tesislerinin çevresindeki yerleşim yerleri sakinlerinin fabrika ile ilgili tarafımıza ilettikleri yoğun şikayetler sonucunda açılan davadır. Bu dava tesislerin sorumlusu çevre mühendisinin “hükmün ertelenmesine gerek görülmeden hapis cezası” ile cezalandırılmasına ve tesisin “5 yıl botunca denetim süresine tabi tutulması” kararları ile sonuçlanmıştır. 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Bu konuda gelinen son noktada daha önce karara bağlanan ve Yıldız Sunta MDF Fabrikası sorumlu Çevre Mühendisi’ne hapis cezası verilen davada istenen bilirkişi raporu sonucu Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame hazırlanıp mahkemeye sunuldu. Bilirkişi raporunda; dava konusu olayda sadece Çevre Mühendisi Mükremin Yılmaz’ın sorumlu tutulmayacağı, tesis yönetiminin de sorumlu olduğu belirtilmişti. Bu bilirkişi raporu esas alınarak Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame ile “Şüphelinin atılı suçtan yargılanarak eylemine uyan 5237 sayılı TCK’nın 181/1, 53/1 maddelerince Çevreyi kasten kirletmek suçundan cezalandırılmasına karar verilmesine kamu adına iddia ve talep edilmiştir. İddianame Kocaeli 9. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilmiş ve yargılama süreci başlamıştır. İlk duruşma 2 Temmuz’da gerçekleşecek. Türkiye Cumhuriyeti Hukuk tarihinde bir ilk olan bu kararla insanın en temel haklarından olan “Herkes Sağlıklı ve Dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” ilkesine bir kez daha sıkı sıkıya bağlı kalınmış, çevre ve insan sağlığı konusunda kimsenin cezasız kalmayacağının farkına varılmıştır. Bu süreçte yanımızla olanlara teşekkür ediyoruz. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum