1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yıldızı parlayan ilçe: Başiskele
Yıldızı parlayan ilçe: Başiskele

Yıldızı parlayan ilçe: Başiskele

Kimi siyasetçiler “Şeytan tüylü” olurlar. Doğuştan sempatiktirler, kıramazsınız.. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ı bu “Şeytan tüylü” siyasetçiler arasında görüyorum. Aslında yaptığı

A+A-

Kimi siyasetçiler “Şeytan tüylü” olurlar. Doğuştan sempatiktirler, kıramazsınız.. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ı bu “Şeytan tüylü” siyasetçiler arasında görüyorum. Aslında yaptığı, yapabildiği çok fazla bir şey yok. Ama ilçesindeki insanlarla müthiş diyalog kurmayı başarmış.

Hasta olanı ihmal etmiyor.. Yoksulu, düşkünü, yaşlıyı, yalnızı  kolluyor. Ev ziyaretleri yapıyor. Düğün nerede, cenaze nerede, çat kapı Hüseyin Ayaz orada. Bu nedenle ilçe halkının büyük bölümü seviyor, Ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ile ilişkisini en sıcak, en iyi tutan ilçe Belediye Başkanı durumunda. Ağzından girip, burnundan çıkıyor, Büyük Başkan’a istediğini yaptırıyor.

Hüseyin Ayaz, yaklaşık bir aydan beri, “Bir sabah kahvaltısında buluşalım; konuşalım” istiyordu. Benim mazeretim çıktı, O’nun mazereti oldu. Bir türlü günü denk getiremedik.  Geçen salı günü sabahı için sözleştik.

Hüseyin Ayaz, nazik de adam. Salı sabahı sözleşilen saatte, baktım kendi arabasını kendisi kullanarak ve tek başına gazeteye geldi. Beni yanına aldı, Soğuksu’ya çıkarttı.

Özellikle sabah saatlerinde çok yoğun bir iş yükü altında bulunduğum için, aslında bu kahvaltı muhabbetine çok isteksiz gidiyordum. Ama keyif aldım. Ayaz, kendi kullandığı arabası ile önce bir Başiskele turu attırdı. İlçe sınırları içinde, inşaat oranını yüzde 25’le, kat sayısını 2. 5’la sınırlandırmış. Başiskele, hem denizi, hem dağı, yamaçları, hem yeşili olan ve hala çok bakir bir bölge. Bir köşeye gidiyorsunuz deniz manzarası.. Bir başka yere gidiyorsunuz, doğanın içinde sis bulutları arasındasınız. Hele o Soğuksu’dan Başiskele’yi  seyretmek, ömre bedel bir keyif.

Ayaz, dolaştırırken anlattı: Başiskele’de üç otel yapımı kesinleşmiş. Üçü de özel sektör yatırımı. Belediye önlerini açmış, destek vermiş. Grand Yükseliş Oteli’nin kurucusu, eski sahibi Yüksel Öztürk otel inşaatı başlamış. Ulusoy ailesi çok büyük bir otelin temelini yakında atacak. Bir de il dışından bir yatırımcı yine sahile yakın konumda otel için gerekli başvuruyu yapmış.

Başkan Ayaz, yemyeşil bir büyük boş arazinin yanından geçerken kendisi anlattı:

Sami Pekdemir’e gitmiş. “Abi gel Başiskele’ye yatırım yap” demiş. Başiskele bölgesinde bütün boş alanlarda lüks villa siteleri yapılıyor. Bu bölgeyi, özellikle Bahçecik’i ilk keşfedenler AKP’nin üst yöneticileri olmuştu. Hemen hepsinin bu bölgede bir villası var. Başkan Ayaz, Sami Pekdemir’i de ikna etmiş. Yakında Pekdemir, çok güzel; çok geniş iki ayrı arazide lüks villa sitesi inşaatına başlayacak.

Denize yakın bölgeden geçerken, bir başka arazi gösterdi:”Burada da Ali Ayaz ile Metin Alan birlikte bir villa sitesi yapacaklar” dedi.

İsimlere bakar mısınız: Sami Pekdemir, Metin Alan, Ali Ayaz. Bana göre, bu kentin en uyanık üç ismi. Geleceği görebilen, geleceği planlayabilen, nerede yatırım yapılacağını adeta hisseden insanlar.

Başiskele’nin bir büyük defosu var: Hayat Kimya.. Her seferinde, İstanbul’un kovduğu bu mikrop fabrikaya getirip, bu meraya yaptıranlara lanet ediyorum. Ayaz ile yaptığımız Başiskele turu sırasında Hayat Kimya tesislerinin de dibinden geçtik, “Ah başkan” dedim.”Sen de bunlara çok kıyak yaptın. Büyüdükçe büyüdüler. Şu hale bak. Bütün sahilini kapattılar”. Ayaz, “Benden önce her şeyi yapmışlardı” dedi. Hayat Kimya konusunu bir daha da açmadım.

Eğer o fabrika İzmit Körfezi kenarındaki en güzel yer olan o Yeniköy merasını işgal etmeseydi, bugün o mera boş olsaydı, inanın Başiskele ilçesi, dünya çapında bir harika yaşam alanı olurdu. Keşke bir imkanı olsa, İstanbul’un yaptığı gibi şu Hayat Kimya’yı oradan kovsak da, Yeniköy merasını yeniden kazansak.

Ancak her şeye rağmen Başiskele’nin yıldızı parlıyor. Kartepe ilçesinin potansiyeli daha yüksekti. Ama beklenen ivmeyi yakalayamadı. Başiskele, oteller getiriyor. Yeni, villa sitelerine kucak açıyor. Başkan Ayaz, iyi ilişkiler kurabilen, yatırımcıyı bölgesine davet edebilen girişimci; Şeytan tüylü bir siyasetçi.

Büyükşehir Belediyesi’nin bir türlü hayata geçiremediği Futbol Stadı ve Spor Kompleksi projesinin de mutlaka yapılacağını söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, G. Saray Stadı gibi, Başiskele’de kurulacak büyük spor kompleksi için TOKİ ile pazarlık halindeymiş. Mevcut İsmetpaşa Stadı TOKİ’ye verilecek, karşılığında Başiskele’de belirlenen arazide büyük proje uygulanacakmış. Ayaz, “Görürsün. kısa zamanda Başkan müjdeyi verir. Bu yıl içinde bile temel atılabilir” dedi.

Başiskele Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi, bir-iki yıl içinde tamamen villa siteleri ile dolacak bölgede yeni yollar açıyorlar. Mevcut yollar genişletiliyor. Başiskele’de parke ve asfalt yollara bayımdı. Başkan Ayaz, “Bin yandan kent konut ve TOKİ toplu konutlar yaptılar, yapıyorlar. Orta halli aileler bu konutlara yerleşiyor. Nüfusumuz bir yılda 8 bin kişi arttı. Bir-iki yıl içinde de villa siteleri yapılacak. Varlıklı aileler bu bölgeye gelecek. Herkes kazanacak. Toprağın değeri artacak. Üç yeni otelin her birinde 100’er kişi çalışsa, 300 kişi iş bulacak. Üstelik baca gazı yok, çevre kirliliği yok” diyerek, yakın geleceğin Başiskele’sini anlattı.

Ayaz inanıyor. Başiskele, bir-iki yıl içinde gerçekten bu kentin parlayan yıldızı olmaya aday, Soğuksu’da kahvaltı sırasında kuşbaşı çevreyi de gözledim Hayat Kimya’ya gıcıkım. Serbest Bölge’ye de öyle. Ah şu Başiskele sahilini de bir koruyabilseymişiz.. Ayaz, Büyükşehir’in şu sıralar düzenlemesini yaptığı sahilin elde kalan bölümünde de özellikle kadınlara, gençlere yönelik tesisler kuracaklarını anlattı. Siyasette genç ve önü açık bir isim Hüseyin Ayaz.. Nasıl ki Başiskele ilçesinin önü açıksa, geleceği parlaksa, Ayaz’ın da Kocaeli siyasetinde önünün açık olduğuna inanıyorum. Biraz olta atıp, ağız yoklamaya çalıştım. 2014 için “Büyükşehir adaylığı sana yakışır. Olmadı, hiç değilse İzmit’e gel” falan dedim. Hiç oltaya gelecek göz de yok.. Önce “Büyük başkanım bilir” diyor, sonra “Siyaset kısmettir” diye işi havada bırakıyor. Ama yazın bir kenara.. Kocaeli’de AKP ağırlığı sürecekse, 2014 seçimlerinde Hüseyin Ayaz adını çok önemli bir yerde görebiliriz..

Bu adamda gerçekten şeytan tüyü var.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.