1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yılın ilk meclisi gergin başladı: Kimse bana küfür edemez
Yılın ilk meclisi gergin başladı: Kimse bana küfür edemez

Yılın ilk meclisi gergin başladı: Kimse bana küfür edemez

Yılın ilk İzmit Belediye Meclisi toplantısında AK Partili meclis üyesi Vedat Yoldaş ile CHP'li meclis üyeleri arasında Sepetçi Mahalle Konağı'nın işletilmesi konusunda tartışma çıktı. Yoldaş, sosyal medyada hakkında edilen küfürlere sert tepki gösterdi

A+A-

DENETİM KOMİSYONU OLUŞTURULDU

İzmit Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleştirildi. Yılın ilk meclis toplantısında 20 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısında denetim komisyonuna; Nejat Çakır, Çetin Sarıca, Hayrettin Ünlü, Muharrem Tutuş seçildi. Bir sonraki meclis toplantısının 14 Ocak Salı günü saat 15.00’da yapılması kararlaştırıldı.

 

KADRO VERİLECEK

Mecliste Resmi Gazete’de yayımlanan ihdas edilmesi gereken memur kadroları ile ilgili iki sayılı boş kadro cetveli değişikliği görüşüldü. Maddeyle ilgili konuşan İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Zaten komisyona gidecek bir evrak. Bakanlıktan kadrolarla ilgili açıklamalar çok geç ulaştı elimize. Veteriner hekimi kadrolarına ihtiyacımız var. Kırsal hizmetlerde çalıştıramayız. Onunla ilgili bir kadro talebi. Sözleşmeleri feshedilen arkadaşlardan biri mağdur olmasın diye ona uygun bir kadro açmak adına da işlem yaptık. Şuan BEKAŞ’ta çalışıyor ama daha sonra kendisine kadrosu verilecek” dedi.

 

gerginlik-(1).jpg

 

MECLİS KARIŞTI BAŞKAN ARA VERDİ

AK Partili belediye meclis üyesi Vedat Yoldaş ile CHP'li belediye meclis üyeleri arasında Sepetçi Mahalle Konağı'nın işletilmesi konusunda tartışma çıktı. AK Partili belediye meclis üyesi Vedat Yoldaş, “Bu mahalle konağı köy halkına yapıldı. İzmit’i kaos içerisinde yönetiyorsunuz. CHP klip yapmaya özenmiş. Size verdiğim cevapları da klipte verin. Sosyal medyada kimse bana küfür demez” dedi. Yoldaş’ın sesinin yükselmesinden sonra çıkan tartışma gerginliğe dönüştü. Meclis üyeleri ayaklandı, olay kavgaya dönüşmeden yatıştırıldı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet meclis toplantısına 1 saat ara verdiğini söyledi fakat 30 dakika sonra toplantı yeniden başladı.

 

“EMNİYET ‘AYKIRI DURUM YOK’ DEDİ”

AK Partili Meclis Üyesi Şener İnce de meclise önerge sunarak “Yeşilova Mahallesi Boğazova Caddesi’nde alkollü satış yapan bir işyeri açılmıştır. İşyerinin karşısında okul gözükmektedir. Okul karşısında alkollü bir işyerinin açılıp açılmayacağı hakkında bilgi talep ediyoruz” dedi. Hürriyet ise “Vatandaşlarımız şikayetlerini dile getirdiler. İki ya da üç kere emniyete yazdık. Emniyete her seferinde asayişe aykırı bir şey yok. Ayrıca orada okul da yok. Ama tekrar dosyalarına bakarlar. Aykırı bir durum varsa gereğini yapmaktan kaçınmayız” dedi.

 

hurriyet-014.jpg

 

“MAĞDURİYET GİDERİLSİN”

AK Partili Meclis Üyesi Vedat Yoldaş, verdiği önergede “Ortaburun Mahallesi’nde yaptığınız ziyarette geçtiğimiz dönemde yapılan mahalle konağının fazla gelen elektrik faturası sebebiyle kapatıldığını öğrendik. Köylülerin akşam sohbeti için gidecek başka yeri yok. Köylülerin her akşam başka köylere gitmek zorunda kaldıklarını öğrendik. Uygulamanın diğer köylerde de yapılıp yapılmayacağını ve mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

“KAPATILMA SEBEBİ NEDİR?”

Ortaburun’daki konakla ilgili Yoldaş’a cevap veren Hürriyet, “Ortaburun’da konağımız yok diye biliyorum. Muhtarlık tarafından kullanılıyor. Derneğe ait kahvehane olarak kullanıyorlardı. Geçici olarak kahvehane olarak kullanılmasını kapattık. Köylüler arasında sıkıntı var. Birbirlerinin kahvehane olarak kullanılmasından dolay şikayet ediyorlar. Detayını öğrenelim size de iletelim. Jandarmanın o noktada ticarethane olduğuna dair belgeleri var. Bu kadar basit bir konuyu büyütmenin anlamı yok” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Çetin, “Vatandaş çayını, kahvesini alıp sohbet ediyordu. Kapatılma sebebi nedir. Belediyeye yakışmayan bir durum” dedi.

 

ak-parti-001.jpg

 

BELEDİYEYİ SİZ YÖNETİYORSUNUZ

CHP’li Meclis Üyesi Hakan Tanta ise “Yapılan konakların çoğunun kullanılmadığını hatta çürümeye terk edildiğini duyduk. Sepetçi’deki köy konağına gittik. Saray gibi gayet güzel bir yapı yapılmış. Spor odası, yoga odası, mutfak, sağlık odası muhtarın kullandığı bir oda var. Pazar günü gittik haliyle kapalıydı. Doğalgazın boşa çalıştığını gördük. Koskoca bina hamam gibi. Konakların gerçek anlamda kullanılmasını istiyoruz. Yazıktır, günahtır” dedi. Bunun üzerine söz alan AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Çetin, “10 ay oldu 10 ayda bu yana konaklar boşsa kendinizi bir sorgulayın. Yapılanların idaresini yapamıyorsunuz. Sizin orada görevliniz var. Doğalgazı ben mi açıyorum. 10 aydan beri İzmit’i kaosla yönetiyorsunuz” dedi. AK Partili Yoldaş ise “Klip de yapabilirsiniz Cumhuriyet Halk Partisi, klip yapmaya alışmış. Size verdiğim cevabı da o klibe koyacaksınız” dedi.

 

“MUHATABINIZ DİVANDIR”

Başkan Hürriyet ise yükselen tansiyon sonrası meclis üyelerini sakinleştirerek “Bu meclisi ben yönetiyorum. Söz vermeden konuşmayın. Muhatabınız divandır bu taraf konuşmak zorundasınız. Karşılıklı atışmaya giderseniz belli ki patlamaya hazır bomba var. Gerek yok arkadaşlar sakin olun. Bağırmadan konuşun” dedi. Ardından AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Çetin, Erol Çalışkan ve CHP’li Çetin Sarıca birbirinin üzerine yürüdü. Akabinde Başkan Hürriyet, meclise bir saat ara verdi.

 

meclis-002.jpg

 

“EN DÜST DÜZEYDE HASSASİYET BEKLİYORUM”

Aranın ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı İzmit Fatma Kaplan Hürriyet, “Hepimize yakışan meclisin saygınlığına gölge düşürmemektir. Burada kavga yaşanmamasını istiyoruz. Uygun bir şekilde davranalım. En üst düzeyde hassasiyet bekliyorum. Tüm meclis üyelerimiz söz alarak konuşsunlar. Kişisel tartışmaların önüne geçelim. Söz isteyen herkese söz vermeye özen gösteriyorum. Yapıcı bir şekilde meclisimizi sürdürelim” dedi.

 

“AZ PARAYLA ÇOK İŞ YAPILDI”

AK Partili belediye meclis üyelerinin yılbaşı etkinlikleri için harcanan parayı sorması üzerine açıklamalarda bulunan başkan Hürriyet, “Yılbaşında öz kaynaklarımızın en üst düzeyde kullanılması anlamında arkadaşlarımız çok güzel bir çalışma gerçekleştirdiler. Küçük bütçelerle müthiş çaba sarf ettiler. Süslemeler hep geri dönüşümden sağlanan malzemelerle yapıldı. Az parayla çok iş yapıldı” diye konuştu.

 

YERLİ OTOMOBİLİ DESTEKLEDİ

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yerli otomobille ilgili de değerlendirmede bulunan Hürriyet, “Yerli otomobille ilgili tanıtım yapıldı. Bu çok olumlu bir gelişme. Biz fabrikaların açılmasını ve yerli ürünlerin üretilmesini istiyoruz. Ülkenin gelişimine önemli bir katkı. İnşallah güzel sonuçları. Bu konuda emek sağlayan herkesten Allah razı olsun. Bu girişimi kutlamak istiyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum