1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Yıllar sonra iki gün bayram tatili
Yıllar sonra iki gün bayram tatili

Yıllar sonra iki gün bayram tatili

Meslekte 40 küsur yılı geride bıraktım… Neler gördük biz.. Neler yaşadık… Gazetecilik vardı, gerçek gazetecilik. Gazetenin itibarı vardı, değeri vardı. Muhabirlik vardı. Gerçek muhabirlik… Dostlar arasında habercilik yarışı yapılırdı.

A+A-

Gazeteler arasındaki rekabet, habercilikle yapılırdı. Ben uzun yıllar bu kentteki tek gazeteyi yönettim. Kentin bütün kurumlarıyla barışık olmanın yanı sıra, gerektiğinde her kurumu eleştirme hakkı ve gücüne de sahip olduk…

………………..

Geçmişteki gazetecilikte mesleğin değerleri vardı. Gelenekler vardı. 1970’li, 80’li yıllarda Türkiye’deki bütün günlük gazeteler, Ramazan Bayramı’nda iki, Kurban Bayramı’nda üç gün yayınlanmazdı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ulusal, kentlerdeki gazeteciler cemiyetleri yerel Bayram Gazetesi çıkartırlar, gazete boşluğunu böylece kapatırlardı. Bayram Gazeteleri sayesinde, bayram günlerinde de çalışan meslektaşlarımız, özellikle muhabirler, çok büyük miktarlar olmasa da tatmin edici gelirler elde ederlerdi.

…………………

Yıllar içinde Türkiye bozuldu. Gazetecilik bozuldu. Gazeteci bozuldu. İzmir’den İstanbul’a büyük bir sermaye ile gelen Yeni Asır Grubu, Sabah Gazetesi’ni yayınlamaya başladı.

Yine bir bayram döneminde, Sabah Grubu, “Ben gazetemi bayramda da çıkartacağım. Bayram tatili yapmayacağım” diye inat etti. Bu nedenle yıllardır Bayram günlerinde de gazeteler yayınlanıyordu.

Sanırım, önümüzdeki Ramazan Bayramı’nda da yine ulusal gazeteler yayınlanacak. Ancak İzmit’teki yerel gazeteler kendi aralarında bir anlaşma yaptılar. Bütün yerel gazeteler Bayramın birinci günü, yani 4 Haziran Salı günü yayınlanacak.

Ama yine bütün İzmit gazeteleri, Bayramın ikinci ve üçüncü günleri (5-6 Haziran) tatil yapacaklar. Yayınlanmayacaklar.

Gazetecilikte haftalık tatiller, senelik izinler falan vardır. Ama gazete yayınlanıyorsa, tatildeki gazeteci de aslında tatilde değildir. Hele benim gibi yılın 365 günü yazı yazan yazarlar için tatil ancak gazete çıkmıyorsa yapılabilir.

Bu nedenle, 4-5 Haziran’daki bayram tatili, benim durumda olanlar için son derece değerli. İki gün ne yazacağımı düşünmeyeceğim. Bayramın üçüncü günü (6 Haziran Perşembe) gazeteye gelecek, yeniden eski tempoya döneceğiz. Bayram günlerinde olup bitenleri de okurlara 7 Haziran Cuma gününden itibaren tekrar yayınlanacak gazetelerde duyuracağız.

İki günlük bayram tatili günlerinde elbette görevde nöbetçi muhabir arkadaşlar bulunacak. Gelişmeler sanki gazete yayınlanıyormuş gibi takip edilecek. Gazetelerin internet sayfaları da güncellenerek yayınlarını sürdürecekler.

……………………..

Okurlarım bilir. Ben aslında yıllarca bayram tatillerinin yeniden uygulanmasını savundum. Meslektaşlarıma çağrılar yaptım. Ama ilimizde de bu eski geleneğe karşı çıkanlar oldu. Uygulayamadık.

Oysa bayram tatili günleri, günlük gazeteler için de zarar. Siz gazete yapıyorsunuz, emek veriyorsunuz, gazete bayileri bile bayram tatilinde oluyor. Gazete satılan yer bulunmuyor. Bayram telaşındaki okurun, gazete alma ihtiyacı da olmuyor. Bu nedenle bayram tatilleri gazeteler için, gazeteciler için büyük bir avantaj.

Bilgisayarlar dinlenecek, fotoğraf makinaları dinlenecek. Gazete binaları dinlenecek. İki gün sektöre ilaç gibi gelecek.

…………………..

Aslında bayram günlerinde gazetelerin yayınlanıyor olmasının, biz gazeteciler için avantajı da vardı. Ben bayram gezmelerini önemserim ama sevmem. Bayramda gazete yayınlanırken, çok sınırlı sayıdaki birkaç aile büyüğüne el öpmeye gider, çok kısa süre oturup, “Benim işim var” diyerek gazeteye dönerdim. Ailece bayram tatili, bayram gezmesi hiç bilemedim. Bu bayramda da tatile gidecek falan değilim. Ama bayram gezmeleri için, ailece bayramı yaşamak için bahanem olmayacak.

Umarım, bu bayramla birlikte yeniden başlatacağımız eski geleneği, ağustos ayındaki Kurban Bayramı’nda da sürdürürüz. Kurban Bayramı’nda yerel gazeteler 3 gün yayınlanmayacak. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimi şimdiden hazırlığa başlarsa, Kurban Bayramı’nda bu kentte 3 gün yerel Bayram Gazetesi yayınlanabilir.

Şimdiden söz veriyorum. Böyle bir uygulama yapılır ve bu konuda benden de destek istenirse, beş kuruşluk menfaat düşünmeden üzerime düşeni yapmaya hazırım. Kent için güzellik olur. Meslektaş dayanışması yeniden sağlanır. Zor durumdaki Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi genç arkadaşlar da bayramda üç beş kuruş gelir sahibi olur.

…………………

Sevgili okurlar.. Gelecek pazartesi 3 Haziran arefe günü olacak. MEKTUP yazısını 3 Haziran’da yazmayacağım. Günlük yazılarıma da gazete çıkmayacağı için 5-6 Haziran’da ara vereceğim. Günlük YORUM yazıları, Allah sağlık verirse, 7 Haziran Cuma gününden itibaren devam edecek. Pazartesi MEKTUP yazılarına da yine önemli bir tatsızlık yoksa 10 Haziran Pazartesi günü devam ederiz.

Yıllar sonra iki gün gerçek manada tatil yapacak bütün meslektaşlarımın şimdiden bayramını kutlarım. Yerel gazetelerin bu bayramda geri döneceği geleneğin, ulusal basın için de örnek olmasını içtenlikle diliyorum.

Umarım bayram günleri ilimizde kazasız, belasız, huzur ve mutluluk içinde geçer. Saygılar, sevgiler sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.