1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yılmaz Büyükerşen ve 36 meclis üyesi CHP rozeti taktı
Yılmaz Büyükerşen ve 36 meclis üyesi CHP rozeti taktı

Yılmaz Büyükerşen ve 36 meclis üyesi CHP rozeti taktı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yoksulluğun kader olmadığını belirterek, "Tek hedefimiz halkı kucaklamak, hizmet etmek, derdine derman olmak. Biz halkın rantına değil, dertlerine talibiz.

A+A-

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yoksulluğun kader olmadığını belirterek, "Tek hedefimiz halkı kucaklamak, hizmet etmek, derdine derman olmak. Biz halkın rantına değil, dertlerine talibiz. Yoksulluk kader değildir. Onu tarihe gömeceğiz." dedi. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde partisinin talebi üzerine DSP'den istifa ederek CHP'ye geçmeye karar veren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile 36 meclis üyesinin CHP'ye geçme törenine katıldı. Porsuk Spor Salonu'nda partililere seslenen Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirdi, halkın kendilerine destek vermesini istedi. CHP olarak yola çıkarken tek hedef ve amaçları olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Halkı kucaklamak, hizmet etmek, derdine derman olmak istiyoruz. Biz halkın dertlerine talibiz, rantına değil. AK Parti halkın rantına talip oldu. Biz çağdaş uygarlığa hedefliyoruz. Biz kadın erkek eşitliğine hedefliyoruz." diye konuştu. Yoksulluğun bir kader olmadığını ve onu tarihe gömeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Sizin ekonomik refahınızı yükselteceğiz. Kadılara siyasal hak tanıdık, şimdi ekonomik haklar tanıyacağız. Onları kuyruklarda bekletmeyeceğiz. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bizim dönemimizde yoksul kader olmayacak."

"Yatırımlarımıza izin verilmiyor"

Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hükümetin icraatlarını eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Recep Bey meydanlarda konuşanları, işçiyi, memuru, yoksulu duymaz. Ne zaman duyar? Telefonla konuştuğuz zaman. Niye? Çünkü bu hükümet vatandaşı dinliyor? Hükümet hani diyordu 'ayrımcılık yok' diye. Ama bakın AK Parti yapıyor. Yatırımlara destek çıkmıyor. İzin istiyoruz, izin vermiyorlar. Ama bizim arkadaşlarımız para da istemiyor. Hizmet veriyor, yatırımını yapıyor. Zamanında bitiriyor. Bütün borçlarını üç gün önceden ödüyor. Ama bunlar kalkıp 'sen yatırım yapma' diyorlar. Ankara metrosu bitti mi? Bırakın bitmeyi içinde çalışan adam yok. İstanbul bitti mi? Onlar yapmadılar, yapamadılar. Hazine'den para aldılar, parayı bile ödemediler. Hükümet sonunda bir karar aldı. 'Siz yapmayın biz yaparız' dediler. Ama ne diyor Yılmaz Büyükerşen Eskişehir'de? 'Ya siz bırakın ben yapacağım' diyor. Fakat ona bile izin vermiyorlar."

Yılmaz Büyükerşen'i övdü

Konuşmasında Büyükerşen'e methiyeler yağdıran Kılıçdaroğlu, "Bugün uygar, gelişmiş, çağdaş, üniversite ve aydınlık kentindeyiz. Burada sosyal demokrat bir belediye başkanı var. Bu belediye başkanı sadece Eskişehir'e değil Türkiye'ye mal olmuş. Eskişehir'i dünyaya tanıttı. Halka nasıl hizmet verilirmiş onu anlattı, herkesi gösterdi. Halka hizmet etmenin önemini, ehemmiyetini kavradı ve kavrattı. 2002'de 'tramvay getireceğiz' dedi ve 2 senede getirdi. Hangi AK Partili bu hizmeti yaptı? Bizim ayrılma lüksümüz yok. Artık beraber olmamız lazım. Güç birliği yapacağız. Tek hedefimiz, amacımız var. O da halkın iktidarını kurmak. Sosyal belediyecilikle rant belediyeciliği yapılamaz, halka hizmet edilir. Eskişehir bunun çok güzel örneğidir. Bu hizmetleri yapan başkanımıza büyük teşekkür ediyorum. Ben bu iki başkanımızla birlikte olmaktan, halka hizmet etmekten gurur duyuyorum." ifadesini kullandı.

Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz

Herkesi CHP çatısı altında toplanmaya çağıran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Başbakanlık benim elimde değil, sizin elinizde. Bölünmezseniz, birlikte olursanız bu olur. Geçmişte kime oy atmış olursa olun, onları CHP çatısı altına bekliyorum. Temiz siyaset mi istiyorsunuz? İşte adres CHP. Çiftçiye hizmet mi? Esnafa hizmeti mi? Emekliler geçinemiyor musunuz? İşte adres CHP. Kadınlar geçinemiyorsunuz, evinizde tencere mi kaynamıyor? İşte adres CHP. Türkiye'nin adresi, geleceği güvencesi CHP’dir. Biz yolumuzu çizdik, haritamızı çizdik, geleceğimizi belirledik Gücümüz halktadır, halka güveniyor ve inanıyoruz. Oy alamazsak 'kabahat bizdedir' deriz. Halka daha fazla gideceğimizi anlamış oluruz ve gideriz. Yaşlı genç, kadın erkek herkese gideceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, hazımsızlaştırmayacağız. Herkese eşit şekilde yaklaşacağız."

"Güzelliği dürüstlüğü Ecevit getirdi"

Konuşmasının sonunda rahmetli Bülent Ecevit'i öven Kılıçdaroğlu, "Bu iki belediye başkanımız rahmetli Ecevit'in partisinin altından geldi. Sosyal demokratlığı, güzelliği dürüstlüğü Ecevit getirdi. Onu selam ve sevgiyle anıyorum. O bizim gönlümüzde yaşıyor. Büyükerşen ve beraberindekilere, ailesinin bağrına, kucağına, altı okun altına geldiği için teşekkür ediyorum." diye konuştu. Konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu Büyükerşen'e CHP rozetini taktı ve birlikte basına poz verdi. CHP rozetini takan Büyükerşen, "Bugünden itibaren bu rozeti takıyorum. Bu rozet Atatürk'ün gururla yakasında taşıdığı rozet. Onun ilkelerini temsil eden 6 oklu rozet. Düne kadara mensup olduğumuz rozet başkaydı. Ama önceliklerimiz, hassasiyetlerimiz aynıydı. Bu zamana kadar aynı çatı altında, farklı oda altındaydık. Şimdi aynı binanın altındaki sadece orta duvarlarını yıkıyoruz. Farklı bir şey hissetmiyoruz. Bu zamana kadar evimizdeydik. CHP'ye geçmekle yine evimizdeyiz." şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından yeniden sahneye çıkan Kılıçdaroğlu ve Tekin, CHP'ye katılan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile diğer 36 meclis üyesinin rozetlerini taktı.

Rozet takma töreni ve salondan notlar

4 bin kişinin katıldığı rozet takma törenine Eskişehir'in bazı ilçeleri ile çevre bazı illerden resmi plakalı belediye otobüsleriyle vatandaş taşındı. CHP'li görevliler, sporcu ve hakem girişlerinin yer aldığı bölgede yasak olmasına rağmen sigara içti. Salona önce Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Milletvekili Murat Sönmez, ardından Kılıçdaroğlu ile Büyükerşen kol kola girdi. İlçelerden gelen parti yöneticileri salona alınmadı ve kapıdan uzaklaştırıldı. Polis, iki CHP'li grubun arasına girerek durumu tatlıya bağladı, ilçeden gelen başkanları salona aldı. Salonda bir hırsızlık olayı da yaşandı. Bir CHP'li, Kılıçdaroğlu'nun salona gelişi sırasında soyuldu. CHP'li kişi, kendisini soyan şahsı yakalayarak polise teslim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.