1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yine bahar olur, yaz olur
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yine bahar olur, yaz olur

A+A-
Çok değil, 5-6 ay öncesini hatırlayın.. Hani o neredeyse bir damla suya muhtaç kalmak üzere olduğumuz, geceleri sıcaktan yatakta yapış yapış hale gelip, bir türlü uyuyamadığımız günleri…
“Keşke geçen kış biraz kar yağmış olsaydı” diye hayıflandığımız, “Hava biraz serinlese de, biraz yağmur yasa” diye dua ettiğimiz günleri.. Tarım arazilerinin çatladığı, derelerin kuruduğu, göllerin, Barajın dibinin göründüğü günleri..  Uzmanların, “Küresel ısınmadır bu.. Dünyanın ortalama sıcaklığı yükseldi. Buzullar eriyor.. Dünya adım atım felakete gidiyor” diye ahkam kestiği günleri.. 
……….
Zor günlerdi..  Bu günler de karlı, buzlu zor günler.. Ama her şeyin, zamanında ve dengeli olması güzeldir.. Yazın sıcak olacak, terleyecek, bunalacağız.. Kışın da soğuk olacak, birkaç gün kar yağacak, buz olacak ki, dünyanın dengesi kurulsun.. Baharların kıymeti anlaşılsın.. 
Yaşadığımız ağır kış koşulları, bu bölgenin alışık olduğu bir şey değil. Üstelik, bizim buralarda kar genellikle ocak sonu, şubat başı yağardı. Bu defa, aralık sonu, ocak başı karla karşı karşıya kaldık. Beklenmedik değildi. Meteoroloji’yi kutlamak gerekir ki, haftalar öncesinde gün gün, saat saat, hatta neredeyse parsel parsel ne kadar kar yağacağını, sıcaklığın nerelere düşeceğini duyurdu, uyardı. 
4-5 gündür yaşadığımız kış günleri,  bu bölgenin ortalamalarının biraz üzerindedir ama, afet değildir. Ama  bu kadar kar, böylesine şiddetli soğuk ve buzlanma, dünyanın neresinde olursa olsun sıkıntı yaratır. Benim gözlemim şudur ki, bu ağır kış koşulları bu defa bizim ilimizde  olabilecek en az sıkıntı ile atlatılıyor. 
Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu öncelikle kutlamak gerekir. Daha şiddetli kar yağışı ve bu bölgenin alışık olmadığı soğuklar etkili olmadan önce, pazartesi günü bütün ilgili kurumların yetkililerini topladı. Koordinasyon sağlandı. Herkesin görevini en iyi şekilde yapmasını istedi. 
Büyükşehir Başkanımız, geçen yılın son günlerinden itibaren, sıcak Kutsal Topraklar’da, Umre ibadetindeydi. Bazen, başkan buralarda yokken, Büyükşehir’de işler daha hızlı yürüyebiliyor. Daha seri karar alınabiliyor, daha net biçimde inisiyatif kullanılabiliyor. Bu bağlamda Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak ve Genel Sekreter Tahir Büyükakın’a da teşekkür borumuz var. Dün itibariyle, ilimizin çeşitli bölgelerinde hala çok ciddi elektrik sorunu devam ediyordu. Ama Sedaş bile, hem Vali’den, hem İzmit Belediye Başkanı Doğan’dan kuvvetli fırça yiyince, biraz kendilerini toparladılar. 
……..
Dün sabah, karın üzerine ağır bir “Don”la uyandık. Çarşamba gecesi, hava pırıl pırıldı, dolunay ortalığı aydınlatıyordu. Sıcaklık, İzmit’in hiç alışık olmadığı değerlere (-7,-8 derecelere) kadar düşmüştü. 
Dünyada, özellikle Avrupa’da, Amerika’da böyle olumsuz hava koşulları yaşandığında, insanlar seferber olurlar. Herkes, evinin, dükkanının kapısının önünü teziler. Hatta, ara sokaklarda “İmece” yapılır, insanlar sokaklardaki karı, buzu küreyerek atar. 
Bizim böyle bir insani meziyetimiz yok. Hem vergi kaçırır, hem her şeyi devletten, yerel yönetimlerden bekleriz. İzmit’te,  hiçbir ana arter bu kış kıyamette kapanmadı.. Elbette Vali, Belediye Başkanları kendileri çalışmadılar. Asgari ücretle çalışan müteahhit işçileri ortalığı temizledi. Kaldırımlar, ana caddeler olabilecek en iyi halde kaldı. Ara sokaklara kadar girmek mümkün değildi. 
Böylesi hava koşullarında toplu taşımanın yükünü çeken halk otobüslerinin, minibüslerin fedakarca görevlerini yaptıklarını tespit etmek ve onlara da teşekkür etmek borcumuzdur. Kolay değildir. Çok zor koşullarda minibüsler her yere ulaştılar. Gece geç saatlere kadar işlerini yaptılar. 
Gazımız kesilmedi. En azından İzmit merkezde uzun süreli elektrik kesintileri olmadı. Velhasıl, çok fazla ağır olmayan, ama dünya coğrafyasının bu bölgesi için pek de alışık olunmayan kış koşullarında olabilecek en az zayiatla bu süreci aşıyoruz. Valiliğin hiç komplekse girmeden, meteoroloji koşulları ile hiç inatlaşmadan okulların tatil etmesi, KOÜ rektörlüğünün, sınav dönemi olmasına rağmen tatil kararı alması, çok yerinde kararlardı. Ancak, bu yıldan ders alınarak, KOÜ’deki sınav tarihlerini biraz kış mevsimi dışına taşımak, sınav takviminde biraz değişiklik yapmak da düşünülmelidir. 
Dediğim gibi, zor günler bunlar. Hele  bu ayın gaz faturaları bir gelsin.. “Yandım Allah” diye bağıracağımız kesindir. 
Kışın kar yağması, yağmamasından çok daha iyidir. Bakın, bu karlı, soğuk kışın ardından, eğer Bahar da zamanında gelir,  baharlığını yaparsa, önümüzdeki dönem meyvenin, sebzenin tadından yenmeyecektir. Bolluk olacaktır. Barajlarda, derelerde, göllerde su sorunu olmayacaktır. Hiç yer altı sularına dokunmadan, önünüzdeki yaz ve sonbahar için bu kentin suyu şimdiden garantilenmiştir.. 
Vali’ye, Yerel yöneticilere,  taşeron işçisi olarak, asgari ücretle çalışan, bu karlı buzlu günlerde bu kentteki bütün ana yolları açık tutan, tuzlayan  gariban işçilere, büyük bir fedakarlıkla kamusal görev yapan minibüsçülere, taksicilere , hiç kimsenin kapısının önünü bir kürekle temizlemeye yanaşmadığı kentte, bu kış koşullarında hayatın sürmesine katkı sağlayan herkese teşekkür borcumuz var.. 
Merak etmeyin.. Buzda kayıp düşmemeye, kendinizi yaralamamaya, kar lastiksiz arabayla yollara çıkmamaya özen gösterin. Bu günler de geçer..
Bakın, günler uzamaya başladı bile.. Yakındır, yine Bahar gelir. Erikler çiçek açar. Yine leylekler gelir, Kartepe’de, Başiskele’de elektrikler kesilir.. Sonra yine yaz gelir.. Çok sıcak olur.. Zenginler, villalarının havuzunda, dar gelirliler Kerpe’de, Kovanağzında kendilerini denize atarak serinler..
Hayatın akışıdır bu.. Yaz yaz gibi, kış kış gibi olduğu sürece, baharlar da daha güzel olur. Hayat böyle daha güzeldir.
Bu yazı toplam 389 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum