1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YÖK Başkanı Vali Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti
YÖK Başkanı Vali Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti

YÖK Başkanı Vali Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti

Yaklaşık 3 yıldır YÖK başkanlığını yürüten Prof. Dr. Yekta Saraç bugün ilk kez KSO’nun davetlisi olarak ilimize geldi.

A+A-

Meclis’e katılmadan önce Kocaeli Valiliği’nde Vali Güzeloğlu’nu ziyaret eden Saraç “Kocaeli sanayinin kalbi, biz de bilimsel çalışmalarımızla buna destek vereceğiz” dedi.

Ziyarette YÖK Denetleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Orhan Aydın, YÖK Danışmanı Kocaeli Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Kocaeli, Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Haluk Görgün de hazır bulundu. 

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret eden Saraç, burada yaptığı konuşmada, Kocaeli'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. 

KOCAELİ’Yİ SANAYİNİN VE BİLİMİN KALBİ YAPTI

Valilik makamında önce anı defterini imzalayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Saraç “Kocaeli’nin ülkemizin kalkınmasında önemli bir yeri var. Kocaeli Türkiye’ye ve dünyaya bilim ve sanayi üretecek. Kocaeli ülkemizin kalkınmasında önemli bir yere sahip. Kocaeli  ayrıca bir sanayi kenti biz de bugün Sanayi Odası’na gideceğiz. Yüksek Öğrenim Kurumu olarak, üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde ne gibi hususları başlatabiliriz veya başlattığımız süreçleri nasıl zenginleştirebiliriz kendileriyle bu hususları istişare edeceğiz.” dedi.

Kocaeli'nin, Türkiye'nin kalkınmasında ve ekonomik gücünde çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Saraç, Kocaeli'nin bir sanayi şehri olduğunu, bugün burada Kocaeli Sanayi Odasında üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde ne gibi çalışmalar yapılması ve başlattıkları çalışmaların nasıl zenginleştirilmesi gerektiği konularını müzakere edeceklerini bildirdi. 

YÖK Başkanı Saraç, şunları kaydetti:

"YÖK son 2 yıl, 2,5 yıldan beri çok farklı alanlarda daha önce girilmeyen alanlara yönelik birtakım planlamalar yaptı ve bazı süreçler başlattı. Bunlardan birisi de tabii ki üniversite-sanayi işbirliğini öne çıkarmak bu yoldaki birtakım pürüzleri hem sanayi kesiminin dillendirdiği hem de üniversitelerimizin, akademi camiasının dillendirdiği birtakım hususları gündemine aldı. Kolaylaştırıcı bir rol üstlenmeye başladı. Birtakım mevzuat değişikliklerine girişti. Dolayısıyla tabii ki ülkelerin kalkınması, öncelikle bilim hayatının yüksekliğiyle doğrudan ilişkili. Bu bağlamda gözardı edilmeyecek bir husus da bu üniversitelerimizin bilim hayatına olan katkılarının, sanayiyle tezahür etmesi, sanayide bir ürüne dönüşmesi. Bütün bu hususlar hepsi, üniversitelerin varoluşuyla yani topluma hizmet fonksiyonuyla tabii ilişkili. Sanayimiz de sanayicilerimiz de en nihayetinde ülkemizin varlığına, kalkınmasına katkı sağlayan unsurlar ve gruplar. Dolayısıyla iyi bir işbirliği çerçevesinde ülkemizin kalkınması noktasında bu her iki gücün iyi bir işbirliği yapabileceğine ve kısa sürede bunun güzel semerelerini toplum nezdinde de kabul edilebileceği tarzda ortaya konulacağına inanıyorum."

Saraç, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinin de üniversite ve sanayi işbirliği konusunda kolaylaştırıcı rol oynayacağını sözlerine ekledi.

Vali Güzeloğlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Prof. Dr. Saraç'ın YÖK Başkanlığı döneminde Türkiye'nin gelişme ve kalkınma sürecinde çok önemli sorumlulukları ve katkıları bulunduğunu aktaran Güzeloğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'yi bir büyük geleceğe, aydınlık yarınlara taşımanın heyecanı var. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliğinde bu ülkenin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru kararlı ve inançlı bir yürüyüşü var. Bu perspektifte baktığımız zaman en büyük gücümüz genç nüfusumuz ve eğitilmiş genç kitlemiz ve bunu da sağlayacak şüphesiz üniversitelerimiz. Kalkınmanın hazırlayıcısı ve sağlayıcı üniversitelerimiz YÖK'e bağlı olarak yeni dönemde değişimi de Kocaeli'mizde çok açık bir şekilde görüyoruz."

Vali Güzeloğlu, hem Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü hem de Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün'ün üniversitelerinde değer oluşturan, çevresiyle bütünleşen, kalkınmanın hazırlayıcısı bir üniversite olma yolunda çok öncü, çok yapıcı, çok kararlı çalışmalar sergilediğini vurguladı.

Şennur YILDIZ

yv6.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum