1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yoksullar doymadan, dünya rahatlamaz
Yoksullar doymadan, dünya rahatlamaz

Yoksullar doymadan, dünya rahatlamaz

İstanbul, dünya açısından çok önemli bir toplantıya evsahipliği yapıyor. 10 yılda bir yapılan Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nın 4 ncüsü İstanbul'da devam ediyor.

A+A-

İstanbul, dünya açısından çok önemli bir toplantıya evsahipliği yapıyor. 10 yılda bir yapılan Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nın 4 ncüsü İstanbul'da devam ediyor.

En az gelişmiş demek, aslında en yoksul demek. Bu kapsam içine giren 48 ülke bulunuyor. Bu ülkelerdeki toplam nüfus 1 milyar kişi. Bu insanların hemen hemen hepsi aç. Büyük bölümünde kişi başına gelir, günde 1 Dolar'ın altında.

Dünyanın 1 numaralı sorunu “Terör” olarak gösteriliyor. Oysa Terör, bir sonuç. Dünyayı tehdit eden terörün nedeni yoksulluk ve açlık. Yoksulları sömürerek hak etmedikleri ve ihtiyaç duymadıkları kadar zengin olanların, mutlaka yoksulluğu ortadan kaldıracak, azaltacak adımları atması gerekiyor.

4 ncü Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler konferansı da bu soruna çözüm arayışı için toplandı. Türkiye'nin evsahipliği onur verici. Türkiye'deki 4 ncü toplantıya katılan devlet başkanı ve başbakan sayısı, önceki üç konferansın çok daha üzerinde oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye'nin önümüzdeki yıldan itibaren her yıl çok yoksul ülkeler için en az 200 milyon Dolar'lık katkı sağlayacağını duyurdu.

Bu ülkeler hangileri

İstanbul'da düzenlenen toplantıda yoksulluklarına çözüm aranan 48 ülkeyi merak ettiniz mi?

Pek çoğunun haritadaki yerini gösteremezsiniz. Bir kısmının adını bile duymamış olabilirsiniz. Birleşmiş Milletler'e göre Dünyanın en yoksul, en az gelişmiş 48 ülkesi şunlar:

D. Kongo Cumhuriyeti, Burundi, Liberya, Gine Biseu, Somali, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sierra Leone, Eritre, Etiyopya, Malavi, Mozambik, Togo, Uganda, Raunda, Afganistan, Mali, Komolar, Gine, Madagaskar, Nepal, Gambiya, Burkina Faso, Lesotho, Zambiya, Bangladeş, Tanzanya, Haiti, Tuvalu, Saotome ve Principe, Senegal, Chad, Kamboçya, Myanmar, Solomon Adaları, Moritanya, Laos Dem. Halk C., Sudan, Yemen, Cubuti, Doğu Timor, Kribati, Vanuatu, Bhutan, Samoa, Angola, Evkvator Ginesi.

Hayret, benzin 10 Kuruş ucuzladı

Dünyada akaryakıtı en pahalı kullanan ülke Türkiye… Kazananlardan doğru dürüst vergi alamayan devlet, benzin, motorin fiyatları üzerine insafsız vergiler yükleyip, işin kolay yolunu seçiyor…

Bir de dünyadaki siyasi krizler nedeniyle ham petrol fiyatları yükselince Türkiye'de akaryakıt fiyatları başını alıp gitmiş, benzinin litre fiyatı 5 TL'ye dayanır hâle gelmişti.

Özellikle Usame Bin Ladin'in ölü olarak ele geçtiği haberlerinin ardından dünyada ham petrol fiyatları gerilemeye başladı. Bir varil petrolün fiyatı 28 Nisan'da 127 Dolar'dı. Önceki gün dünya piyasalarında bir varil petrolün fiyatı 114 Dolar'a geriledi.

Ham petrol fiyatı düşünce, Türkiye'de de 95 Oktan benzinin fiyatında 10 Kuruş, motorin fiyatında 8 kuruşluk indirim yapılmış.

Ne diyelim, buna da şükür.

Sonra kimse “Anten istemeyiz” diye bağırmasın

İzmit Belediyesi sahibi olduğu, arsa veya bina hâlindeki 13 ayrı mülkiyetin kiralanmasıyla ilgili ihale açtı.

Kiralanacak 13 gayrimenkulden 7'si, İzmit'in çeşitli yerlerine kurulacak cep telefonu baz istasyonları ile ilgili. İzmit Belediyesi, Akmeşe Cumhuriyet Caddesi'nde; Kuruçeşme Doğan Mahallesi'nde; Yahya Kaptan Ayçiçeği Sokak'ta; Durhasan Mahallesi'nde; Sanayi Mahallesi'nde, yine Yahya Kaptan'da 1508-1535 adalar arasında; Alikahya Fatih Mahallesi'nde boş bulunan alanları 23 Mayıs'ta yapılacak ihalelerle, bu bölgelerde baz istasyonu kurmak isteyen cep telefonu şirketlerine kiralayacak.

Aylık kira bedelleri 1000-2. 700 TL arasında değişiyor. Üstelik bu alanlar üç yıllığına kiralanacak ve üç yıllık kira bedeli şirketten peşin alınacak.

İzmit Belediyesi'nin ihaleye çıkarttığı bu alanları büyük paralar ödeyerek üç yıllığına kiralayan şirketler, kuşkusuz hiç vakit geçirmeden gelip, baz istasyonlarını kurmak isteyecekler. Bu alanların önemli bölümü de yerleşim alanlarının içinde sayılır. Yine bölge halkları isyan edecek, anten kurulmasını engellemeye çalışacak, itiş-kakışlar olacak.

Belediye yetkilileri, şimdiden gidip, kiraya verilecek bu alanları dolaşmalı, yakın çevresinde oturan insanlara durumu anlatmalı. Sonra arazileri kiralayıp, anten kuracak şirketlerle bölgede yaşayan insanları karşı karşıya bırakmak hiç etik olmuyor…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.