1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yoksullara maaş
Yoksullara maaş

Yoksullara maaş

Yaklaşın seçimler öncesi siyasi partilerin seçim vaatleri belirlenmeye başladı. CHP'nin Aile sigortası, HAS Parti'nin vatandaşlık maaşından sonra benzer bir öneri de AK Parti'den geldi.

A+A-

Yaklaşın seçimler öncesi siyasi partilerin seçim vaatleri belirlenmeye başladı. CHP'nin Aile sigortası, HAS Parti'nin vatandaşlık maaşından sonra benzer bir öneri de AK Parti'den geldi. Geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan ailelere, “sosyal koruma” adı altında sabit maaş verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “Eğer Sayın Kılıçdaroğlu ‘Her aileye ayrıca yardım yapacağım’ diyorsa bunun kaynağını açıklamalı” derken, yürüttükleri çalışma için uzun süreden beri kaynak ve gelir analizi yaptıklarını açıkladı. Hürriyet'e konuşan Dinçer, şu bilgileri verdi:

Avrupa'daki örnekler incelendi

Türkiye’de, “Aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası” olarak pekçok yardım yapılıyor. Tüm Avrupa ülkelerindeki aile yardımlarını, “primsiz yardım” sistemine ilişkin örnekleri inceledik. Biz şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz.

Sosyal yardımdan sosyal hak anlayışına

Bu kapsamda, yapılan tüm yardımları “sosyal yardım” kapsamından çıkarıp “sosyal hak” anlayışına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için Türkiye’de bütün ailelere yönelik bir gelir testi yapmaya başladık. Bu testi ‘asgari ücretin altı veya üçte biri’ gibi kriterlere göre yapıyoruz.” Maaşlar bankadan ödenecek Eğer ailenin geliri, belli kriterlerin altında ise devletin onlara düzenli maaş vermesi söz konusu olacak. Bu mekanizmayı oluşturmaya çalışıyoruz. Tıpkı emekli maaşları gibi ailelerin bankada hesapları olacak ve her ay o hesaba maaşları yatırılacak. Düzenleme seçimden sonra gündeme gelecek. Biz bu sistemi ‘sosyal koruma’ olarak adlandırıyoruz.

Daha neler neler yapılacak

Ömer Dinçer, “İlgi göstermediniz, gün yüzüne çıkmayan çok güzel işler yaptık” diye konuştu. Dinçer, bu işleri şöyle anlattı: Tarım sigortalısının eşleri, çocukları ve anne-babası sağlık güvencesinden yararlanacak. Yeni istihdam paketi ile çıraklar, mesleki eğitim görenler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. Zorunlu trafik sigortası için vatandaştan prim kesiliyor. Vatandaş primini ödüyor, devlet de tedavisini sağlıyor ama özel sigorta şirketi bunu devlete vermiyor. Tedaviyi biz üstleneceğiz, sigorta şirketinden tahsil edecek. Kısmi çalışma ödeneğinin kapsamı genişliyor. Bölgesel veya sektörel bazda kriz olursa da yararlanacak.

Kaynak : İnternet Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.