1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yolların kavşak noktası: Dilovası
Yolların kavşak noktası: Dilovası

Yolların kavşak noktası: Dilovası

Her ne kadar büyük fabrika bacaları ile anılsa ve sanayi ilçesi olarak bilinse de Dilovası’nın bir başka özelliği daha var. Birçok geçiş güzergahını bünyesinde barındıran bu ilçemizde, tarihe ışık tutan önemli eserler de mevcut.

A+A-

MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ

Dilovası sanayi ile anılıyor. Ancak bu ilçenin bir başka özelliği vardır. O da geçiş güzergahı üzerinde, yani kavşak noktası olmasıdır. Kültür turizmi de vardır bu ilçemizde. Dilovası’ndaki Ballıkayalar Deresi üzerinde bulunan tarihi kemer köprü kültür turizmi için önemli bir eser. Dilovası’nda Mimar Sinan tarafından yapılan taş köprü yaya trafiğine açıktır. Mimar Sinan’ın Gebze bölgesinde 6 eseri vardır, bu eserlerin önemlilerinden birisi de bu taş köprüdür. Bu tarihi köprü 16. Yüzyılda Diliskelesi mevkiinde bulunan Dilderesi üzerinde, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Koca Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Köprünün mimarının Mimar Sinan olmasından dolayı da halk dilinde köprüye Mimar Sinan Köprüsü denilmektedir. Üç gözlü olan tarihi köprünün ayakları ortasında boşaltma gözleri vardır. Uzunluğu ise yaklaşık 20 metre kadardır.

 

ilcede-tarihe-isik-tutan-onemli-eserler-de-var.jpg

 

TAVŞANCIL EVLERİ

Evleri ve tarihi camisi ile ünlü Dilovası’na bağlı Tavşancıl, kültür turizmi için cazibe merkezi. Orhangazi tarafından 14. yüzyılda kurulmuştur. Sahilde ve yamaçta olmak üzere iki bölümden oluşur. Asıl Tavşancıl yamaçta olanıdır. Aşağı Tavşancıl’dan demiryolu ve D-100 Karayolu geçmektedir. Milli mücadele ve kurtuluş savaşı tarihinde Kocaeli çok önemli olaylara sahne oldu. Kurtuluş Savaşı sırasında Gebze bölgesinde Kuvayı Milliye hareketlerini örgütleyen, Yahya Kaptan'ın anıt mezarı 8 Ocak 1920'de yaşadığı ve öldürüldüğü yer olan Dilovası Tavşancıl'da bulunmaktadır. Yahya Kaptan, Tavşancıl sırtlarında, tarihi akıncılar mezarlığının yakınında selvi ağaçlarının altındaki anıt mezarında ziyaretçilerini beklemekte.

 

dilovasi’nin-bilinmeyen,-yesili-ile-mavinin-buyuk-uyum-icinde-oldugu-alanlar-da-var.jpg

 

DİLOVASI KALESİ

Dilovası'nda yaşayan imparatorlukların bıraktıkları eserlerden Dilovası Kalesi ve Dil İskelesi bugün Dilovası'nın en büyük mahallesi olan Diliskelesi'nde bulunmaktadır. M.S. 7. yüzyıla ait olan bugünkü Diliskelesi’nin kuzeybatısındaki Gebrez Tepesi’nde yer alan 40 metre yüksekliğindeki Lıbyssa surlarının içinde bir mahzen ile yatır vardır. Prof. Mansel'e göre bu mezarın Anibal'a ait olması muhtemeldir. Diliskelesi tek ününü ev sahibi Bithynia Kralı'na ihanet ettikten sonra Romalılara teslim edileceği belli olan Hannibal'lin, intihar ederek öldüğü ve gömüldüğü yer olarak kazanır. Diliskelesi’nde bizi bir yanda balık tutan insanlar, bir yanda da tarihi tren istasyondan geçen yolcu treni karşılıyor.

 

diliskelesi’nde-kucuklu-buyuklu-limanlar-mevcut.jpg

 

DEMİRCİLER KONAĞI

Dilovası’na bağlı Demirciler Köyü'nde bulunan konak, II. Mahmut döneminde 1825 yılında, Süleymaniye Müderrisi Abdullah Şerif Ağa tarafından yaptırılmıştır. Konağın iç mekanlarında ve dış cephelerindeki kalem işi bezemeleri saray nakkaşcıbaşı yapmıştır. Konak bitişik nizamda yapılmış olup, çifte giriş kapılı ve üç katlıdır. Giriş kapılarının bulunduğu, doğu yöndeki ön cephede kemerli üst kat pencerelerinin aralarında yeşil zemin üzerine beyaz renkte bitkisel kalemişi bezemeler ile merkezde madalyon içinde kitabe bulunmaktadır. Üçüncü kat dışa taşkın olup, eliböğründeler ile desteklenmektedir. Üçüncü kat üç oda ve bir salondan meydana gelmiştir. Osman Hamdi Bey, Gebze Eskihisar’da bulunan köşkün giriş katındaki ahşap kapının tablaları 1901-1903 yıllarında yaptığı çiçek motifleri ile Demirciler köyündeki konağın başodasındaki şerbetliğin yanında bulunan dolap kapılarındaki motifler arasında paralellik bulunmaktadır. Demirciler Köyü’nde bu konaktan başka Türk mimarisinin güzel örneklerini sergileyen evler bulunmakta. Tarihi çeşme ve Hamam ziyaretçilerini beklemekte. (Yarın: Darıca)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum