1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yolu açık olsun
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yolu açık olsun

A+A-
İnsanlara çabuk inanın, insanları çabuk seven bir yapım vardır. Bu nedenle, aldandığım, kendimi kötü hissettiğim çok olay yaşamışımdır. 
CHP İl Başkanlığından önceki gün istifa eden ve Haziran-2015 seçimleri için partisinden milletvekili aday adayı olmaya hazırlanan Yalçın Kuşkan, çok uzun yıllardır tanıdığım, beni kendisine güvendiğim için hiç yanıltmayan ender insanlardan biridir. 
Herkesi aynı kefeye koymuyorum elbette.  Ama Kocaeli siyasetinin büyük oranda kalitesiz olduğu gerçeğini yıllardır birlikte yaşıyoruz. Bu kentte, her siyasi partiden çok daha alt kademedeki görevleri hak etmeyen pek çok insan, hayal edemeyecekleri çok üst görevlere yükselmiştir. 
Kaliteden söz ederken, tek ve en önemli kriter olarak eğitimi görmüyorum. İnsanlık kalitesinden, genel ahlaki ilkelerden, aile yaşamındaki düzenden, insanlarla ilişkilerden,  kalpteki ve beyindeki insan ve kent, ülke sevgisinden, topyekün kaliteden bahsediyorum. 
Benim ölçülerimde, bu kriterler açısından Kocaeli siyasetindeki en düzgün ve üstlendiği her görevi layıkıyla yapmaya çalışan insanların başında Yalçın Kuşkan gelir. 
……..
Yalçın Kuşkan, bu kentte herkesin sevdiği, herkesle oturup kalkabilen, her gönüle şerbet veren tiplerden değildir. Ciddi adamdır, az güler. Az insanla oturup kalkar. Kimseye kolay kolay keyif bağışlamaz. Ne birilerinden haksız bir şey talep eder; ne birileri kendisinden haksız talepte bulunursa, umut verir. Bu nedenle kimileri Kuşkan için “Suratsız” derler. 
Yalçın Kuşkan başarılı, çalışkan bir işadamıdır. Ailesine çok bağlıdır. Bu nedenle, geyik muhabbetlerinde bulunmaz, günün belli saatlerini zorunlu olarak işine, ailesine ayırır. Bu nedenle de pek çok kişi Kuşkan’a “Tembel” damgasını vurmuştur. 
Ne suratsızdır, ne tembeldir. Bilirsiniz, çok az kişi için böyle yazı yazarım. Yalçın Kuşkan’la ilgili fikirlerimde yanılma payının olduğunu da sanmıyorum, çok uzun süredir tanıyorum. Kuşkan, adam gibi adamdır. 
……..
Yaklaşık 4 yıl önce CHP İl Başkanlığına atanışı sırasında bir miktar payım olmuştur. Ama daha sonra kongre sürecine girildiğinde, İzmit’te desteklediği adayın kaybetmesi; il kongresi öncesinde karşısına aslında o dönemde kendisini destekliyor gözüken kişilerle işbirliği yapmayacak kadar kaliteli olduğunu bildiğim Servet Alparslan’ın aday çıkması üzerine ben Kuşkan’ın tekrar aday olmamasını istemiştim. 
Yalçın Kuşkan’ın İl Başkanlığı döneminde CHP ilimizde siyasi başarı elde edemedi. Bu doğrudur. 8 Şubat’taki İzmit Belediye Meclisi ön seçiminde yaşanan skandallarda Kuşkan’ın da kabahati vardır. Bunların hepsini kabul ederim, zaten kendisi de kabul ediyor. Ama bu geride kalan 4 yıllık süre içinde, ilimizde CHP’nin başında Yalçın Kuşkan olmasaydı, emin olun ki CHP son seçimlerden çok daha ağır yenilgilerle çıkardı. 
……..
CHP Kuşkan İl Başkanı olmadan önce ilimizde perişan durumdaydı. Çok büyük hatalar yapılmış, parti çok büyük ihanetler görmüştü. Yalçın Kuşkan göreve geldiğinde, CHP Kocaeli örgütünün piyasaya ‘lokantaya, bakkala, çaycıya, personele vs) 450 bin TL’yi aşkın borcu vardı. Kuşkan geçen salı günü İl Başkanlığından istifa ederken CHP Kocaeli Örgütünün,  önümüzdeki bir iki ay kimseden para almasa da cari harcamalarını yapabilecek kadar kenarda parası bulunuyordu. 
Batık, bitik, itibarsız, kendi içinde disiplini kaybolmuş bir CHP devraldı, eli ayağı düzgün bir örgüt bıraktı. Bu açılardan bakıldığında Yalçın Kuşkan bu kentte belki de son 50 yıl içindeki en başarılı, partiye en çok katkı sağlayan İl Başkanı olmuştur. CHP il örgütünün başında geçen 4 yıllık süre içinde Kuşkan gibi biri olmasaydı, emin olun kentte çok insan, çok genç ölebilirdi. Çok tatsız olaylar, çok büyük karmaşalar yaşanabilirdi. Yalçın Kuşkan, bir bakıma bu kent için güvenliğin, huzurun da supabıdır. 
Birilerinin sandığının aksine, Kuşkan’ın “Aman milletvekili olayım” diye bir hırsı da yok. Bunu çok iyi biliyorum. Zaten Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Otur oturduğun yerde” dese, hiç bu işe kalkışmazdı. Şimdi bir yola girdi. Artık aday adaylığı kaçınılmaz. Kuşkan kendi adına bir ikbal istiyor ve bekliyor olsa, “Ön seçim” diye bağırmaz. Ama ısrarla önümüzdeki milletvekilliği seçimi için ön seçim istiyor. 
Bazı dostlar, bazı partililer diyorlar ki, “Görürsün. Senin Yalçın Kuşkan ön seçimden çıkamaz.” Böyle bir duruma zerre kadar ihtimal vermiyorum. Yalçın Kuşkan’ın, yapılacak bir ön seçimde ikinci sırada yer almasını, ancak aynı ön seçimden Prof.Dr.Hurşit Güneş birinci sırada çıkmışsa içime sindirebilirim. 
Ön seçim yapılırsa, bütün üyelerle yapılacak. Her üye, oy pusulasında en az 6, en çok 11 aday adayına oy verecek. Bugüne kadar parti içinde kimin adamı, kimin ekibinden olursa olsun,  her parti üyesinin oylarından birini Kuşkan için kullanacağına eminim. 
Yalçın Kuşkan’ın Kocaeli milletvekili olması demek, Türkiye siyasetinin çok önemli ve değerli bir insan kazanması demektir. Yalçın Kuşkan, Türkiye siyaseti için özlediğimiz, aradığımız, görmek istediğimiz türden çok düzgün bir adamdır. 
Değerli dostum, değerli ağabeyim Yalçın Kuşkan’a, siyasette çıktığı yeni yolda başarılar diliyorum. Girdiği yolda başarıya ulaşmayı fazlasıyla hak ettiğinden eminim. CHP ama iktidarda, ama muhalefette olsun.. Yalçın Kuşkan’ın Kocaeli milletvekili olması demek, bu kentte siyaset kalitesinin yükselmesi, bu kentte siyasi ahlakın yükselmesi demek olacaktır. 
Bu yazı toplam 456 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum