1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yolun mu bozuk; e-belediye’ye gir!
Yolun mu bozuk; e-belediye’ye gir!

Yolun mu bozuk; e-belediye’ye gir!

Devir çok değişti. Artık internet var. Artık her işlemi evinizden, ofisinizden, seyahat halindeyseniz oturduğunuz koltuktan yapabiliyorsunuz. Bilindiği gibi önce e-devlet diye bir şey çıktı.

A+A-

Devir çok değişti. Artık internet var. Artık her işlemi evinizden, ofisinizden, seyahat halindeyseniz oturduğunuz koltuktan yapabiliyorsunuz.

Bilindiği gibi önce e-devlet diye bir şey çıktı. Devletin bütün kurumlarını bu modülden sorgulamak mümkün. Sadece şifre gerekiyor. Hala şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine gidiyor, 1 TL karşısında vatandaşlık şifrenizi alıyorsunuz. Sonra da bu şifreyle www.turkiye.gov.tr adresine giriyor, devlet daireleri arasında sörf yapabiliyorsunuz.

Benzeri bir sistem Kocaeli için de kuruluyor. Bundan böyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, e-belediye sistemine geçiyor. Bunda ne kadar başarılı olunur bilemem, ama Büyükşehir’den gönderilen haber notunda şu ifadelere yer veriliyor:

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilgili tüm hizmetleri takip etmek, sorgulamak, öğrenebilmek artık kolaylaşıyor. Yönetim Bilgi Sistemi ile çok yakında tüm bu işlemleri internet üzerinden tek bir tıkla yapmak mümkün olacak.

Hizmet çeşitliliği ve beklentisi hızla artan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden yeni bir çalışma daha. Büyükşehir bu kez kaynakların verimli şekilde kullanılması,  hizmetlerin şeffaflaştırılması, takibinin kolaylaştırılması ile vatandaşın aktif katılımının sağlanması için e-Devlet kapsamında Yönetim Bilgi Sistemleri Projesi’ni hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sistemle daha iyi hizmet üretebilmek için gerekli bilgi ve verilerin toplanması, kullanılması, paylaşılabilmesi ve bilgi üretiminin standart yöntemlerle gerçekleştirilmesi, üretilen bilgiden en üst düzeyde fayda sağlanması hedefleniyor.

Yönetim Bilgi Sistemi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin www.kocaeli.bel.tr internet adresine yüklenecek. Sistemle hem belediye hem de vatandaş birçok işini internet üzerinden halledebilecek. Büyükşehir, belediyede yürütülen her bir işin hangi aşamada olduğunu, bir tıkanma olup olmadığını, işin süresinde yapılıp yapılmadığını, iş tıkanmışsa nerede tıkandığını kolaylıkla takip edilebilecek. Ayrıca belediye çalışanlarının sorumlu oldukları işlerle ilgili bireysel ve kurumsal performanslarını izleyerek, değerlendirmede bulunacak.

Sistem, yapılacak yatırımın uygun olup olmadığının, hedef kitleye uygunluğunun belirlenmesine katkı sunacak. Örneğin; bir bölgede park yapılacak. Vatandaşın bu konuda talebi bulunuyor. Büyükşehir, önce bölgedeki 7-14 yaş grubu çocuklar ile engelli çocukların sayısını sistemle belirleyecek. Çıkan sonuca göre ihtiyaç halinde bölgede yatırım yapacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Yönetim Bilgi Sistemi ile diğer kurumlarla olan bilgi sirkülasyonunu kağıt ve yazışma trafiği olmaksızın elektronik ortamdan sağlayacak. İlçe belediyeleri, özel kuruluşlar, belediyenin paydaşı konumundaki diğer kurumlar her türlü işlemlerini elektronik ortamda yürütebilecek. Ayrıca Kocaeli’yi yönetmeğe dair değer taşıyan tüm veriler yöneticilerin elinin altında hazır bulunacak. Yöneticiler,  her türlü sorgulama, karşılaştırma ve analiz yapma imkânı bulacak.

Sistemin en önemli ve dikkat çeken özelliği ise vatandaşın zamanından ve bütçesinden tasarruf sağlayacak olması. Herhangi bir talebi, ihtiyacı, şikâyeti olan vatandaşın belediyeye gelmesine gerek kalmayacak. Vatandaşlar, sistemle birlikte belediye hizmetlerinden bilgisayar üzerinden haberdar olacak. Talebini yine TC kimlik numarası ile sisteme iletecek. E-başvuru ile işlemlerini başlatabilecek ve yine işinin hangi aşamada olduğunu internet ortamında takip edebilecek. Mesela; vatandaş bozuk olan yolunun onarılmasını istiyor. O zaman sisteme girecek, bilgilerini sisteme yükleyecek ve isteğini iletecek. İşinin yapılıp yapılmadığı, ne durumda olduğunu yine sisteme girerek öğrenebilecek. Vatandaş, gerekli görüldüğü durumda sadece bir defa belediyeye gelecek bu da tüm işlemlerin daha hızlı yapılmasına olanak verecek. Vatandaşın günlük hayatı da böylece kolaylaşacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.