1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Yönetici görevlendirme takvimi ertelenmesin’
‘Yönetici görevlendirme takvimi ertelenmesin’

‘Yönetici görevlendirme takvimi ertelenmesin’

Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Emine Çalık yaptığı basın açıklamasında, MEB’in yönetici görevlendirme takvimini ertelememesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Sendika binasında gerçekleşen basın açıklamasına Şube Başkanı Emine Çalık’ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Emine Çalık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“2017 yılında yönetici görevlendirmeleri okulların açılmasına kadar sarkmıştı. Bu durum hem yeni göreve gelen yöneticilerin oryantasyonunu geciktirmiş hem de yönetici görevlendirmeden kaynaklı binlerce kadronun il içi ve il dışı yer değiştirmelerde kullanılamamasına yol açmıştı. Bu nedenlerle MEB'i sendika olarak uyarmış ve bu yıl da aynı hatanın yapılmamasını talep etmiştik. Bu haklı ve yerinde önerimizin karşılığı olarak yönetici görevlendirme takvimi 23 Şubat 2018’de açıklamış ve atama sürecinin de en geç 11 Haziran 2018'de yapılması planlanmıştı. Seçim gerekçesi ile 07 Mayıs 2018 tarihinde açıklanması gereken sözlü sınav puanlarının 25 Haziran 2018 tarihinde açıklanacağı duyurulmuştur. Bu durum kabul edilebilir değildir. Bunun anlamı; yönetici görevlendirme nedeniyle boşalacak kadroların il içi ve il dışı yer değiştirmelerde kullanılamaması, yeni görev alacak yöneticiler ile yer değiştirecek olanların oryantasyonunun gecikmesi, okulların yeniden hazırlıksız açılması, demektir. Bu erteleme açıklanacak puanlardaki şaibelerin deşifre olmasını da erteleme ya da seçim sonrasında siyasi konjonktüre göre şekillendirme, kayırma şüphelerini akla getirmektedir. Sonuç olarak MEB, yaptığı mülakata da mülakatı yapanlara da güvenmemektedir. Bu noktada MEB ile aynı düşünüyoruz ve biz de adaletli bir sistem kurulduğuna inanmıyoruz. Bu nedenle MEB sözlü sınav gibi sübjektif uygulamalardan vazgeçip objektif kriterler içeren bir yaklaşımla yönetici görevlendirmesi gerçekleştirmelidir. MEB, sözlü sınavı ertelemeyi değil kaldırmayı düşünmeli ve hızla uygulamaya koymalıdır. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.