1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yöneticilere duyurulur!..
Yöneticilere duyurulur!..

Yöneticilere duyurulur!..

Kocaeli Çevre Hareketi’nden bir basın toplantısı çağrısı almıştım. KYÖD’deki bu toplantıya gittim ve dinledim. Aslında “basın toplantısı” demek de yanlış olur sanırım. Açık bir bilgilendirme

A+A-

Kocaeli Çevre Hareketi’nden bir basın toplantısı çağrısı almıştım. KYÖD’deki bu toplantıya gittim ve dinledim.

Aslında “basın toplantısı” demek de yanlış olur sanırım. Açık bir bilgilendirme toplantısıydı ki; bu kentin tüm duyarlı insanlarının ilgi duyması, gerekeni yapması gerekiyordu.

En çok da yöneticiler; Kocaeli Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, diğer belediye başkanları…

Adı üstünde “Kocaeli Çevre Hareketi” ve konunun uzmanları, işi bilenler tarafından oluşturulmuş bir yapı. Kocaeli’deki çevre kirliliğinin ve giderek artmasının nedenlerini, çözümlerini yatırdılar masaya. Görmeyen gözlere bir kez daha göstermek, duymayan kulaklara bir kez daha duyurmaktı amaçları.

“Sanayiye karşı olmadığımızı tekrar hatırlatarak” diyorlar ve ekliyorlardı;

“OSB’ler kurulum amacına uygun olarak faaliyet göstermemekte ve öncelikle yer seçimleri açısından yanlış planlanmaktadır.”

Yalan mı yani?

“Boş veya yarı kapasite ile çalışan OSB’ler mevcut iken yeni OSB’lerin kurulması anlaşılmamakta ve yine rant akla gelmektedir” diyorlardı ki, bu da öyle kulak arkası edilecek bir saptama değildi.

“Kocaeli, sanayi tesislerinin çokluğuna rağmen işsizlik sorununu yoğun olarak yaşamaktadır. İstanbul’un yanı başında olması itibariyle de, neredeyse tüm sanayinin merkezi kentte bulunmamakta ve bu da verginin ilde kalmamasına yol açmaktadır” gibi bir saptamaları vardı. İsterseniz siz de düşünün bu yanını! Bakın bakalım doğru mu, değil mi?

Ne öneriyorlardı peki! İstekleri neydi!

“Doğal değerlerin ve tarımsal alanların yok edilmesine son verilmesi”.

“Öncelikle bugüne kadar iyi planlanamayan kentin sanayi alanlarının iyileştirilmesi odaklı bir planlama yapılması.”

“OSB’lerin kentimizde yanlış biçimlenmesine izin verilmemesi.”

“Yerleşim alanları içinde yeni OSB’lere izin verilmemesi.”

“OSB içindeki tesislerin çevre etkilerinin sadece üretim, atık, emisyon, kirlilik gibi ilk akla gelen sebeplerle değil, kent planlaması bağlamında, şehircilik ilkeleri doğrultusunda, mevcut kent yapılaşmasının ve yaşamının sosyal kültürel değerler, ulaşım, yoğunluk ve gelecek öngörüleri ile dikkate alınması.”

Gördüğünüz gibi, bir yerleşim yerinin “kent” olarak tanımlanabilmesinin önemli unsurları sıralanmış ve bu sıralamayı yapanlar öyle sıradan insanlar değil, kendi dallarında, şehircilik alanında yetkin olan, söz söyleyebilecek nitelik ve yeterlilikte olanlar.

Bundan sonra ne olur!

Onun orasını yetkili olanlar bilir doğal olarak. Kenti sevenlerin, uzman olanların saptamaları ve önerileri böyle. Kalan bölümünü de tarih değerlendirir ancak…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.