1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. YÖNETİLEMEYEN ALTERNATİFLİK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

YÖNETİLEMEYEN ALTERNATİFLİK

A+A-

Demokratik dönüşüm dönemindeki Türkiye’de bütün gerçeklikler biliniyor. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sağlanacak sürdürülebilirlik olmazsa olmazlık durumunda. Vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan iktidar partisi ulaştığı gücü, liderin ve merkezin belirleyici olduğu kadro hareketiyle sürdürmeye çalışıyor. İktidar partisinin yaptıklarını kabullenemeyen ana muhalefet partisi ise karşıtlık üzerinden, liderin ve merkezin belirleyici olduğu kadro siyasetiyle alternatiflik ihtiyacını karşılama çabası sergiliyor. Ne iktidar partisinin vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan kadro hareketi, ne de ana muhalefet partisinin alternatiflik geliştirmeye çalışan kadro hareketi demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin sorunlarının çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasına yetmiyor. 

İKTİDAR PARTİSİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ
İktidar partisi oluşumu, vesayet sisteminin sürdürülemez olduğu dönemde, çözülmesini sağlayabilecek dinamiklerin bileşkesinden oluşturulabilmişti. Ekonomik/demokratik sürdürülebilirliğin gözetilmesi temel alınarak başarılı olundu ve vesayet sisteminin çözülmesi sağlanabildi. Vesayet sisteminin yerine en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu Demokratik Hukuk Devletinin inşası, belirleyici kadro siyaseti alışkanlıklarıyla karşılanmaya çalıştığı için yetemez hale geldi.  Ortaya çıkan eksiklere, yanlışlara, yetmezliklere rağmen iktidar partisi, ekonomik/demokratik sürdürülebilirliği sağlayabilme kararlılığı sergileyebildiği ve alternatif iktidar ihtiyacı karşılanamadığı için iktidarını sürdürebilmektedir.

ANA MUHALEFET VE ALTERNATİFLİK 
Ana muhalefet partisi alternatiflik ihtiyacı yoğunlaştığı için ne yapacağını bilemez haldedir. Lidere ve merkeze bağlı kadro siyasetinin, demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sini yönetemeyeceği bütün yönleriyle açığa çıktı. Demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edemeyen ana muhalefet partisi, iktidar partisi siyasetinin, alternatifini besleyen siyasete dönüşmüş olmasını değerlendirememektedir. Kendisini dönüştüremediği, yeniden üretemediği için de karşıtlık üzerinden, kendisini tekrar eden alışkanlıklarla siyaset yapmaktadır. Parti içi dengelere göre oluşturan belirleyici kadro siyaseti, değişimi ve demokratik dönüşümü temsil edemediği için oluşan dinamikleri yapabilirliğe taşıyamıyor. Toplumla, örgütle, toplumsal dinamiklerle, değerlerle çelişkiler ortaya çıkıyor. Yerel yönetim adaylarının belirlenmesinde, “ezan”  konusunda, vb. ortaya çıkan, toplumsal gerçekliklerle ve değerlerle örtüşmeyen yaklaşımlar bu nedenlerledir.

TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMÜ
Türkiye değişti ve gelişti. Orta üstü gelişmişlik sorunlarıyla uğraşıyor. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülebilirliğin sağlanması olmazsa olmaz hale geldi. Yetişmiş insan gücü ihtiyacı her alanda karşılanabilecek durumda. Gelişmiş dünya ülkeleriyle iletişim, etkileşim, rekabet yeterli düzeye ulaştı. Türkiye’nin demokratik dönüşüm döneminin sorunlarının, ihtiyaç ve beklentilerinin ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik sağlanarak karşılanabileceği biliniyor ve kabul ediliyor. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin vazgeçilmezliği her alanda hissediliyor. Yaşanan gerilimde ve belirsizlikte, değişemeyen, demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlayamayan siyasetin en önemli etken olduğu, her seçimde, toplumsal olaylarda görülüyor. Türkiye’yi değiştiren, geliştiren bu günkü düzeye ulaşmasında temel etken olan siyaset eski alışkanlıklarını aşmadığı için normalleşme sağlanamıyor.    

YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ GÖRÜNÜMLERİ
Yerel yönetim seçimlerinin yaklaşmasına rağmen öne çıkarılan adayların baskın kabul edilebilir duruma gelmesinde zorlanılmaktadır.  Demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşamayan siyaset, belirleyici kadrolarının alışkanlıklarını sergilediği için yeterli karşılığa ulaşamıyor. Dünya’nın ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğine uyum sağlayan, iletişim ve etkileşim kurabilen, rekabet edebilen Türkiye’nin demokratik dönüşümü belirleyici kadro siyasetleriyle karşılanamamaktadır. Hayatın her alanında organize olan, dünya ile etkileşim halinde olan Türkiye’de, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik merkeze alınamadığı için gerilimlerin, belirsizliklerin aşılmasında güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Yerel yönetim seçimlerindeki yansımalar seçim sonrasında, siyasetin demokratik dönüşüm ihtiyacını daha görünür hale getirecektir.

Bu yazı toplam 826 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.