1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yönetimin dikkatine sunulur
Yönetimin dikkatine sunulur

Yönetimin dikkatine sunulur

Önceki gün köşemde, Trabzon-Kasımpaşa ceza maçının İsmetpaşa Stadı’na verilmesiyle ilgili Kocaelispor’dan izin almayan, Kocaelispor’u adeta yok sayan Trabzonspor ile Gençlik ve Spor teşkilat

A+A-

Önceki gün köşemde, Trabzon-Kasımpaşa ceza maçının İsmetpaşa Stadı’na verilmesiyle ilgili Kocaelispor’dan izin almayan, Kocaelispor’u adeta yok sayan Trabzonspor ile Gençlik ve Spor teşkilatlarını kınamıştım. Yazımla ilgili Kocaeli Üniversite Öğretim üyesi ve Kocaelispor eski yöneticisi sevgili Ayhan Orhan aradı. Ayhan, “Böyle bir durumda kalmamız gerçekten üzüntü verici. Ancak bu durumu değiştirmek de elimizde. Bu konuda çalışmalar yaptım, araştırmalarımız var. Yönetim ciddi olarak bu işe eğilirse sorun çözülür” dedi. Ayhan Orhan konuyla ilgili bir mail gönderdi bana, ayrıntılardan bahsetti.

Ayhan Orhan ne diyor?

“ Sevgili Hayrettin ağabey son günlerde alevlenen stat işi ile ilgili yöneticilik dönemimde yaptığım bir çalışma ile ilgili sana bilgi vermek ihtiyacı duydum. Stat devri ile ilgili birçok görüşmede bulundum. Bu konu hakkında girişimlerimde oldu. Buna göre, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü statların devir için bir yönetmelik hazırlamış. Yönetmelik gereği Kocaelispor Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne stat kirası borcu dolayısı ile stadın üst kullanımını talep edemiyor. Ancak stadı devralmanın başka usulleri var. İlgili madde şöyle: “Genel Müdürlük, kullanımında bulunan taşınmazlardan maliki idarece muvafakat verilenlerin kullanım hakları ile mülkiyetinde bulunan taşınmazları, talepleri halinde; a) Federasyonlara, b) En az üçü olimpik olmak üzere toplam altı spor dalında faaliyet gösteren ve liglere katılan spor kulüplerine, c) Yerel yönetimlere, ç) Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına, Kanunun ek 11 inci maddesi uyarınca protokol yapılmak suretiyle bedelsiz olarak kırk dokuz yıla kadar devredebilir”

“Nevzat Doğan olumlu bakmıştı”

Bu yönetmeliklere göre yönetime tavsiyem, stat ile ilgili sorun yaşamak istemiyorlarsa bu iki madde ile ilgili işlem talep edebilirler. Ben yönetimde bulunduğum süre içerisinde konuyu İzmit Belediye başkanımız Sayın Nevzat Doğan’a açıp yardım talep etmiştim. Sayın başkan, o ziyaret sırasında yanımızda bulunan Sayın Hüseyin Üzülmez’e “Bu konuyu araştırıp yardımcı olmaya çalışalım demişti”. O zaman bu destek için çok sevinmiştik. Ancak bu işi gerçekleştirmek için süre bulamadık. Eğer mevcut yönetim bu konuda bir adım atarsa sayın valimiz veya yerel belediye başkanlarımızdan biri bu işi üstlenebilir. Nevzat Doğan başkanım bu konuya vakıf, sporu ve Kocaelispor’u seviyor, Aziz Alemdar Başkanımız da olabilir o da sporun içerisinde ve Kocaelispor ile yakından ilgili, yanlış anlaşılmasın stat bu iki belediyemizin sınırlarında olduğu için sayın başkanların isimlerini telaffuz ettim. Kentimizde görev yapan diğer belediye başkanlarımızın yasal olarak devri alma hakkı var. Hepsi bu anlamda Kocaelispor’a destek sağlayabilir. Destek sadece nakdi olmayabilir ayni destek sayılabilecek bu uygulama bu, başvuru ile Kocaelispor’a stadın kullanımını ve reklam haklarının direkt devrini sağlayabilirler. Yönetim ciddi olarak bu işe eğilirse bu iş çözülür. Tüm kent halkına saygılarımla”

 

Gereği yapılmalı

Ayhan Orhan’ın konuyla ilgili aktardığı bilgiler bunlar. İsmetpaşa Stadı’yla ilgili bir tasarrufta bulunulurken, Trabzon-Kasımpaşa ceza maçında olduğu gibi Kocaelispor’un yok sayılmasını istemiyor, buradaki bir organizasyondan gelir sağlamak istiyorsak Ayhan Orhan’ın işaret ettiği yoldan gideceğiz ve bu sorunu çözeceğiz. Kocaelispor yönetimi bu konuya ciddi şekilde eğilmeli, belediye başkanlarımız da gereken desteği vermelidir. Müjdeli haberi en kısa süreçte bekliyorum.

Söz sırası Bağçeşmespor’un

Bir haftadır köşemin gündeminde Bağçeşme Ali Osman Topal Stadı var. Bölge antrenörlerinden Halil Zengin’in, “Bu sahanın kullanımıyla ilgili Bahçeşmespor’un önceliği veya özelliği olamaz. Olursa sorun çıkar” şeklindeki açıklamasının ardından bu düşünceye destek veren kulüpler oldu. Konuyla ilgili olarak Bağçeşmespor cephesi ne düşünüyordu? Merak edilen bu sorunun yanıtı geldi. Kulübün eski başkanı Tuncay Karagöz açıklama yaptı. Karagöz’ün açıklamasını aynen yayınlıyor ve bu açıklamayla birlikte okurlarımı fazla sıktığım düşüncesiyle köşemde bu tartışmayı noktalıyorum.

Tuncay Karagöz’ün açıklaması

”Sayın Hayrettin ALBAYRAK, iyi günler dileklerimle size köşenizde paylaştığınız Bağçeşme spor ile ilgili yazılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Reklamın iyisi kötüsü olmazmış bizimle ilgili olumsuz da olsa, çünkü kendilerini reklam yapmak isteyen insanların sayesinde biz de sebepleniyoruz. Biz ses çıkarmıyoruz diye kimse zannetmesin ki bu böyle gidecek ses çıkarmamamız edeptendir. Sizinle bazı olayları paylaşmak istiyorum değerlendirmeyi sizin şahsi vicdanınıza ve tüm spor kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

Ben Bağçeşmespor’un kurucu başkanıyım. Rahmetli kardeşim Ali Osman TOPAL mevcut başkanımız Salim ACARSOY, Ayhan TOPAL, Hasan ŞİMŞEK, Erol AKYÜZ gençliğe ve spora nasıl hizmet edebiliriz diye on seneden beri çırpınıyoruz. Ali Osman TOPAL stadı da bu çırpınışın eseridir. Bu stat Sayın Hikmet ERENKAYA'nın başkanlığı döneminde başlatılmıştı sadece antrenman yapmak için tesviye edilecekti. Başkan bize yapmışken nizami saha yapalım diye teklifte bulundu bizde velinimet olur herkes faydalanır dedik. Fakat mevcut yer nizami sahayı kurtarmadı. Bunun üzerine etrafındaki parsel sahipleri ile anlaşma yoluna gidildi ve mahalle sakinlerimizden hak sahibi olanları alıp tek tek belediyeye götürdük. Anlaşıldı saha bugünkü konumuna geldi. Sahanın yapılması da Sayın başkanımız Halil Vehbi YENİCE'nin Büyük Şehir belediyesine sunduğu ilk proje oldu ve Sayın İbrahim KARAOSMANOĞLU kabul edip sahayı bitirdiler. Sonsuz teşekkür ediyoruz. Saha yapılırken inşaatı durdu. Bazı çıkan eski küçük mezarlardan dolayı İstanbul’dan Anıtlar yüksek kurulundan heyet geldi bizler mahalleden kadınları çocukları alıp heyete bu gençleri sokağa atmayın diye yalvardık. Bu söylediklerimin hepsi arşivlerinizde vardır. Bölge kulüplerine yalvardık gelin bize destek olun kamuoyu oluşturalım diye. Kimse destek vermedi, şimdi çıkıyor birileri ahkam kesiyor. Adama demezler mi el insaf diye. Tabi ki ben söz sahibi olacağım, benim idman programıma göre diğer kulüpler saat bildirecekler: Kimse kusura bakmayacak ben ve arkadaşlarım mücadele ederken onlar kahvede elli bir oynuyorlardı. Kim maçını nerde oynuyorsa idmanını da orda yapsın. Biz serzenişte bulunuyor muyuz Hayrettin Bey bizim sahamıza basın mensubu göndermiyorsunuz Mehmet Ali Kağıtcı'dan çekildik diye bizi unuttunuz diyor muyuz? Adam gibi gelen herkes başımızın tacıdır, sizin evinize gelen misafir size hakaret etse kahve mi ısmarlarsınız! Böyle bir şey yok. Herkes şapkasını önüne koyacak, iyi düşünecek. Ben ikinci amatöre ilk başladığımız sene 2000 yılında 3 ay takımımı Alikahya’nın stadına antrenmana götürdüm Bağçeşme nere Ali Kahya nere? Sayın Elman DEMİR şahittir Bekirderespor ile beraber antrenman yapıyorduk. Şimdi ayağımın dibine saha yapılmış, yapılana kadar herkesin kapısını çalmışım. Herkese yalvarmışım. Bu kadar mücadelenin karşısında kendi sahamda yabancı konumuna düşeceğim. Beyler kendinize gelin demezler mi adama? Bu yüzden herkesi insafa davet ediyorum. Bizim yerimize kendinizi bir koyun bir de bizim penceremizden bakın bakalım nasıl olacak. Diyeceklerim bu kadar. Adam gibi gelen herkes başımızın tacıdır, misafirperverlik bizim töremizin gereğidir. Saygılarımla”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.