1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yörük açılımı isteyyöz biz de gari!..
Yörük açılımı isteyyöz biz de gari!..

Yörük açılımı isteyyöz biz de gari!..

“Beni bakın biyo! Önkü önküle olmaz gari, ben de “açılım isteyyom!” Ni' len bu? Köpeksiz köv bulmuşla da değneksiz geziyo bu boyu devrilesiceler!... Aman ne güzel olupbatırı herşelee, tastam

A+A-

“Beni bakın biyo! Önkü önküle olmaz gari, ben de “açılım isteyyom!”

Ni' len bu? Köpeksiz köv bulmuşla da değneksiz geziyo bu boyu devrilesiceler!...

Aman ne güzel olupbatırı herşelee, tastamam istediğiniz gibi…Öğlüü yağma yok! Yörüğüz diye, Egeliyiz diye hepiden sessiz mi kalcez sandınız siz bizi?

Gari ben de isteyyom, biz de isteyyoz önkü açılım maçılımdan! İllere ne vediyseniz bene de verin, bizi de verin de bi görem!...

Siz unuttunuz yalım; bu dağlara çıkmayı en evvel biz biliriz… Kocu Osmanlı bilen eyi tanır bize, hımm!... Efeler, Zeybekler hele bi gızmaya görsün, kızanlarını alıp şu dağlara çıkmaya görsün, bakın biyo neler olupbatırı memlikette!... Gahpe Yunan cavırını na'hal ettiğimizi alem bilipduruu! Hölü bi düşünün derim ben, hatırlayıverin geçmişiii!

Verin hakkımıza, yoğsa bek bi kötü olcek ahirinîz! Ben önden habar veren de sonuna siz düşünün gari. Soğnudan, dimedin, uyarmadın demen hiiç. Aha anlı gabağınıza yapıştırım önkü yazıyı…Siz bilisiğiniz, benden sölümesii…Ben istekleemi deyi veren de siz hazırlıklarınızı hindiden yapagoyun.

Köy Adları Meslemiz bek önemli. Hölü böyük tabelala isteyyom yol kenarlaanda, köv adları bilen bizim şiveynen yazılcek bak onu göre!Hökümat işleende iresmi gayıtla da bizim anlicemiz dille yazılcek, unutmeyin!

Afyonlu, Değizlili, Aydınlı ve Kötayalı hemşehrilerimize  “a…. goyma ve a… çakma” hakkı aceleynen verilsiiin! Adamla yüzlece yıldır mahrum galdı bu haktaaan!

Hu nu bakın, beni bakın dinleyyonuz dee mi?

Temel Haklarımızı İstiyoruz!

Eğitim hakkımza da unuttuk sanmeyyin…İlk mektepten başleyerek liyse sonu gadar “ege şivesi” örgetilcek çocuklamıza… ana dil değ mi bu?

Olcek, odu olcek, isteyyoz! Önüvestelede “Yörük Fakiltesi” bilen ihmal mihmal olmesin, gurulsuun!  Telezonlada ganalımız, her partide adamımız, meclisde bakanımız ossuun!

Ramazan'a Irmızan,  Raziye'ye Iraz, Ahmet'e Amat, Yaşar'a Yağşar, Hüseyin'e Üsen, Murat'a Mırat, Patlıcan'a Badılcan, Isırgana Dalgan ve Hatice'ye de Hatçe denilcek bundan kelli, unudulmasın!

"Gaagı vaa gaagıcık vaa, gaagıdan gaagıyı faak vaa, Atçı gagısı dıınak gibi, İsbeyli gaagısı baamak gibi”  veya  “Köpek nenicek takkeyi, tingilderken düşürüü” diye sölenen sözlemizi anliyebilmek için sözlükle bastrılıp halgımıza dağdılıvesin, buna da boş geçmen!

Bütün Ege vilayetlerinin galkınmakta öncelikli olmesi için kanunlaa çıksııın, doğu vilayetleri gibi vergiler ve sigortalaa  düşük olsuuun, bunla da not alın gari.

Efeler Dağdan İnince!

Efelemiz dağdan indiğinde davul zurneynen garşılansııın, hakimlee ve savcılaa hep barabar Davaz Zeybeği oynasııın. Suçlu olmadıkları için bizimkinlere ilişilmesin! Anleyyonuz değ mi gari?... Onlaa bitek cavıra sıkar gurşunu, cavıra şaplatır şamarııı, tokadııı! Önkünler gibi, hayııın, önkünle gibi bebek gatili değillerdir anasını saten!

Deve Güleşlene İreyisi Cumhur'un gatılması mecbur osun! Harmadalı'na bizzat gelsiiin, öğlü yazın gari ganuna…

Bakkallağda “yufka ekmeği” satışı başlesin, herkes dürüm dürüm dürünüvesin de garınlamız hölü bi doyu vesin! Bütün lokantalarda bulguraşı, fasille, tarhana çorbası, guyu kebabıinen Nazilli Bidesi olsuuun, yancazına da turunç gonsuun, olma mı?

“Türk Birliği'nin yolu da Egeden Geçer” ilgililere böğlü bildirilsin, başkı yerlede, başkı izleede, başkı başkı yolla arenmesin!

Atam Fatih Han'ın mirası Ayasofya'da, Girit'teki, Güney Gıbrıs'taki, Rodos'daki ve bilimum zalimin elinde galmış camileede namaza durcem bilin buna!

Adı sanı Akdamar değil emme yine de deyiverem dedim hindiden!...

Herkes haddini hududunu eyi bilsin. Garadenizli, Marmıralı, Balkanlı, İçanadolulu, Güneydoğulu, Doğulu, Asyalı, Kıbrıslı, Kafkasyalı, Kerküklü, Kırımlı ve cümle kangardaşımın da aslı Yörüktür(!) akıllanıza kazılsııın…Hem Yörürük hem severük(!), bu gerçek heç unudulmasın!...

Hindilik deveceklerim bu kadar. Eğer bi yapmeen dediklemi, tövbüossun ben o zuman yapçemi bilirim!

Galın salıcekle, hadi gülü gülü…”

Sevgili dostum, eğitimci Necati Kur Ege'lidir. Yazıyı da O yollamış bana. Umarım siz de beğenmişsinizdir.

İyi pazarlar...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.