1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yücesoy: “Şeker yükleme testini yaptırın”
Yücesoy: “Şeker yükleme testini yaptırın”

Yücesoy: “Şeker yükleme testini yaptırın”

Gebelik döneminde anne adaylarının şeker yükleme testinin yaptırılmasının önemine değinen Perinatoloji ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gülseren Yücesoy, “Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için şeker yükleme testini yaptırın” dedi.

A+A-

GEBELERİN KORKULU KABUSU

Gebelik döneminde ‘Gestasyonel Diyabet’ yani gebelik şekeri, neredeyse tüm kadınların korkulu kabusu haline geldi. Hamilelik döneminde anne adayının gebelik şekerinin olup olmadığının tanısı pankreas rezervine verilen şeker yükleme testi ile anlaşılabiliyor. Fakat şeker yükleme testinin gebelik sürecini etkileyecek sonuçlar doğurması tıp dünyasını ikiye bölmüş durumda. Peki anne adayları, şeker yüklemesi yaptırmalı mı yoksa yaptırmamalı mı? İşte bu sorunun yanıtını Perinatoloji ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gülseren Yücesoy’a sorduk. Bu konuda net bir karar ortaya koyan Yücesoy, “Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için şeker yükleme testini yaptırın” dedi.

GEBELİK ŞEKERİ NASIL OLUŞUR?

Gebelik şekerinin nasıl oluştuğu hakkında detaylı açıklamada bulunan Prof. Yücesoy, “Diyabet, gebeliğin en sık görülen tıbbi komplikasyonudur. Gebeliğin ilk yarısında hormonların etkisiyle pankreas bezi uyarılır, fazla miktarda insülin salgılanır. Böylece kan şekeri düşer. Gebeliğin ileriki haftalarında ise vücutta artmış olan hormonlar insüline karşı direnç oluşturur. Kan şekeri yükselir ve bebeğe daha fazla glukoz gider. Yükselmiş olan kan şekerinin normal düzeyde kalması için gebenin pankreasından daha fazla insülin salgılanması gerekir. Eğer gebenin pankreası iyi çalışıyorsa, rezervi yeterli ise gebeliğin oluşturduğu bu fizyolojik durumla, stresle başa çıkar. Daha fazla miktarda insülin salgılayarak direnci yener, kan şekerini normal sınırlarda tutar. Gebenin pankreas rezervi sınırda ise insülin üretimi gebeliğin son üç ayında yetersiz kalır ve gestasyonel diabetes mellitus(gebelik şekeri) ortaya çıkar” dedi.

İKİ ÇEŞİT TESTLE ANLAŞILIR

Gebelerde pankreas rezervini şeker yükleme testi ile anlaşılabildiğini belirten Yücesoy, “Şeker yükleme testi (OGTT) risksiz gebelerde gebeliğin 24-28. haftasında yapılmalıdır. Eğer risk faktörleri varsa daha erken haftalarda, gebenin ilk hekime başvurusunda test istenmelidir. Şeker yükleme testi iki şekilde yapılır. İki basamaklı test; günün herhangi bir zamanında aç veya tok farketmeksizin gebeye 50 gr şeker yüklemesi yapılıp, 1 saat sonra kan şekerine bakılır. Değer 140mg/dl altında ise başka bir teste gerek kalmaz. Kan şekeri 140mg üzerinde ise 100 g yükleme testi gerekir” diyerek ikinci testi anlattı.

İNSÜLİN TEDAVİSİ GEREKEBİLİR

Prof. Yücesoy, “Tek basamaklı test; genellikle bu testi kullanıyoruz. 75 g glukoz yükleme testi yapılır. Bu testte gebe aç olmalıdır, açlık ve şeker yüklemesinden sonra 1. ve 2. saatte kan şekerine bakılır. Değerlerden bir tanesi bile yüksekse gebelik şekeri (gestasyonel diabet) tanısı konulur. Açlık kan şekeri 92mg/dl’den küçük olmalıdır. Gestasyonel diabet tanısı konulan gebelik takiplerinde kan şekeri düzeylerine bakılmalı ve kan şekerinin normal sınırlarda olması hedeflenmelidir. Bu amaçla gebenin kilosuna göre verilen diyetine dikkat etmesi, düzenli egzersiz yapması, açlık kan şekeri 95mg küçük, tokluk ise 130 mg’dan küçük değerlerde olmalıdır. Bir ay içinde kan şekeri kontrolü sağlanamamışsa insülin tedavisi gerekir” açıklamasında bulundu.

ŞEKER HASTASI ADAYI OLABİLİRLER

Şeker hastası olan anne adaylarının sıkıntılarını da değinen Yücesoy şu ifadelere yer verdi: “Diabet olan gebelerde anne ve fetüsle ilgili riskler yüksektir. Düşük, idrar yolu enfeksiyonlarında sıklık, erken doğum, gebelik zehirlenmesi, zor doğum, sezaryen, doğum sonu kanamalarda artış, gebeliğin 3. yarısında açıklanamayan bebek ölümleri görülme sıklığı artar. Kan şekeri yüksek seyretmesi fetüste irilik, su kesesinde sıvının fazlalığı, akciğer gelişiminde gecikme sonucu doğum sonrası solunum sıkıntısı, doğum sonrası kanda şeker ve kalsiyum düşüklüğü, bilüribin yüksekliği, ileride şeker hastalığı olma riski artar. Gebelik şekeri doğumdan sonra düzelir. Ancak anneler ileride şeker hastası olma adayıdır” dedi.

ÖNEMLİ UYARILAR!

Bu nedenle anneleri doğum sonrası 6-12 hafta içinde 75g şeker yükleme testi yaptırmaları, normal gelirse yıllık açlık kan şekerlerine baktırmaları ve 3 yılda bir de şeker yüklemesi yaptırmaları gereklidir. Gebelik diabet olan kadınların yarısına yakını 20 yıl içinde aşikar diabet olur. Bunun gelişmemesi için düzenli egzersiz, sağlıklı ve dengeli beslenme, kilo kontrolü ilerideki yaşamı için önem arz eder. Gebelik öncesi şeker hastalığı mevcut olan pregestasyonel diabetli (aşikar diabet) kadınların gebe kalmadan önce hekime gidip gebeliğe engel bir durumu olup olmadığının kontrolü önemlidir. Gebelikte hbA1C değeri 6.5’dan küçük olmalıdır. Kontrolsüz diyabeti olan kadınların önce tedavi olup, daha sonra gebe kalması önerilir.”

Prof. Dr. Gülseren Yücesoy hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.