1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksek gerilim, 50 yıl sonra vatandaşı yaktı
Yüksek gerilim, 50 yıl sonra vatandaşı yaktı

Yüksek gerilim, 50 yıl sonra vatandaşı yaktı

Bekirpaşa bölgesinde yıllardır açıkça devam eden, belediyelerin sürekli göz yumduğu çarpık yapılaşmanın faturası yine vatandaşa çıktı. 170 bin voltluk yüksek gerilim hatlarının altındaki,...

A+A-

Bekirpaşa bölgesinde yıllardır açıkça devam eden, belediyelerin sürekli göz yumduğu çarpık yapılaşmanın faturası yine vatandaşa çıktı. 170 bin voltluk yüksek gerilim hatlarının altındaki, aslında güvenlik şeridi olan yerlere ev yapanların, şimdi bu evleri bedelsiz olarak yıkmaları isteniyor.

SEDAŞ’la ilgisi yok

Yüksek gerilim vakasının SEDAŞ’la hiçbir ilgisi yok. Bu konu doğrudan doğruya TEİAŞ, yani Türkiye Elektrik İletim A. Ş. Genel Müdürlüğünün sorumluluk alanına giriyor. Geçen ay, 28 Haziran, Bekirdere, Tavşantepe, Gündoğdu ve Yeşilova Mahallelerinde yüzlerce eve tebligat yapıldı. TEİAŞ tarafından yapılan tebligatta, ilgili vatandaşların yüksek gerilim hattı altındaki, aslında yapılaşmaya kesinlikle yasak olan güvenlik şeridine ev yaptıkları, bu evleri bedelsiz olarak yıkmaları ve parasını da belediyeden almaları istendi. TEİAŞ, söz konusu evlerin yıkımı için mahkeme kararı bulunduğunu ve evlerin bir an önce boşaltılarak yıkılması gerektiğini vurguluyor.

1960 yılından beri

Bekirpaşa’nun kuzeyinden 170 bin voltluk yüksek gerilim hatları geçiyor. 1960 yılından bu yana insanlar ruhsatlı veya ruhsatsız olarak bu tehlikeli elektrik tellerinin altına ev yapıyor. Belediyeler de buna göz yumuyor. Ancak gelinen nokta, artık buna bir son verilmesi yönünde. Mahalle sakinleri, evleri yıkmanın mümkün olmayacağını, ya enerji hatlarının başka yere kaydırılması ya da direklerin yükseltilmesi gerektiğini söylüyorlar. Ama her iki olasılık da mümkün değil. Zira enerji hatlarının yerlerinin değiştirilmesi çok büyük maliyet gerektiriyor. Direklerin boylarının yükseltilmesi ise tehlikeyi ve mevcut yasaları ortadan kaldırmıyor.

Tapuya işlendi

Mahkeme kararı, gerilim hatları altındaki evlerin tapu kayıtlarına da işlendi. TEAİŞ 5 nci İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü tarafından 2 Eylül 2010 tarihinde Kocaeli Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan davada söz konusu evlerin tapularına ihtiyati tedbir konuldu. Ara kararda, yüksek gerilim hattının altında bulunan binaların sahiplerinin ileride meydana gelebilecek can ve mal kaybı ile zarar sorumluluğunu üstlenmiş oldukları belirtiliyor. Bu taşınmazların 3 ncü şahıslara devir ve satışının önlenmesi amacıyla tapu kayıtlarına şerh konulduğu vurgulanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.