1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksek gerilim hatları tehlike saçıyor
Yüksek gerilim hatları tehlike saçıyor

Yüksek gerilim hatları tehlike saçıyor

İzmit Belediyesi'nin hazırladığı yüksek gerilim hattı raporuna göre, mahalleler üzerinden geçen hatlar, 6 mahalleyi etkiliyor. Rapora göre, yüksek gerilim hatlarının yer altına indirilmesi

A+A-

İzmit Belediyesi'nin hazırladığı yüksek gerilim hattı raporuna göre, mahalleler üzerinden geçen hatlar, 6 mahalleyi etkiliyor. Rapora göre, yüksek gerilim hatlarının yer altına indirilmesi öngörülüyor.

İzmit Belediyesi’nin 2009 yerel seçimleri sonrası genişleyen sınırlarında, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yürütülen deprem risk analiz çalışmaları ortaya tedirgin edici sonuçlar çıkarıyor. Daha önce Akmeşe ve Alikahya bölgesinde çalışmaları tamamlayan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bağlı Zemin Araştırma Birimi görevlileri son olarak Bekirpaşa bölgesinde yaptıkları risk analiz raporunu da tamamladı. Rapor, bu bölgede doğal afetler sırasında önemli riskler olduğunu ortaya koyuyor. En fazla risk oluşturan faktörler arasında yerleşimlerin üzerinden geçen yüksek gerilim hatları yer alıyor.

İzmit Belediyesi’nin hazırladığı raporda Bekirpaşa’da 9 farklı güzergahtan geçen yüksek gerilim hatları meskenler, okullar ve pazar yerlerini de kapsayan 6 mahalleyi etkiliyor. Yenişehir, Yeşilova, Yahyakaptan, Tepeköy, Malta ve Ayazma mahalleleri bu nedenle ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya. Belediye yetkilileri, Saraybahçe bölgesinde olduğu gibi, şehir ortamından geçen yüksek gerilim hattının Bekirpaşa’da da mutlaka yer altına alınması gerektiğini belirtiyor.

Belediyenin Zemin Araştırma Birimi Sorumlusu Jeofizik Müh. Faruk Küçük, yüksek gerilimin neden olabileceği tehlikelere dikkati çekerek, “Şiddetli rüzgar, fırtına, sel, deprem gibi doğal afet durumlarında yüksek gerilim tellerinin kopması yangın ve elektrik çarpması şeklinde can ve mal kayıplarının meydana geleceği tehlikeli sonuçlar ortaya koyar. Normal şartlarda bile insan sağlığını olumsuz etkilediği bilinen bu hatlar çağdaş kent anlayışına uygun hale getirilmelidir. Bu raporun ilgili kurumlar tarafından ciddiye alınacağını umuyoruz.” dedi.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da raporun sonuçlarının herkes tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Doğan, “İzmit’in marka bir şehir olabilmesi için bizler elimizden geldiğince çaba harcıyoruz. İddialı projelerimizle, sosyokültürel ve sportif çalışmalarımızla özellikle Bekirpaşa bölgesinde son dönemde ciddi yatırımlar yaptık. Ancak kent, kurumların ortak çabaları ve kaygıları sonucu gelişir. Bu nedenle yetkili kurumların bu raporun sonuçlarını çok iyi değerlendirmeleri gerekir. İzmit Belediyesi bu konuda üzerine düşen sorumlulukları sonuna kadar yerine getirecektir.” şeklinde konuştu.

İzmit Belediyesi’nin hazırladığı raporda ortaya çıkan sonuçlar, konuyla ilgisi olan diğer kurumlara da iletiliyor. Son yapılan çalışmada yüksek gerilim tehdidi altındaki Bekirpaşa’nın durumu SEDAŞ’a da bir yazı ile bildirilerek, bir an önce gerekli tedbirlerin alınması ve şehir ortamından geçen hatların Saraybahçe bölgesinde olduğu gibi yer altına alınması gerektiği belirtildi. Bu konuda SEFAŞ’ın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.