1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksek gerilim hattının yeri değişir, sorun çözülür
Yüksek gerilim hattının yeri değişir, sorun çözülür

Yüksek gerilim hattının yeri değişir, sorun çözülür

Dünkü gazetemizin manşetindeki haberi okumuşsunuzdur. İzmit’in doğusunda, Bekirpaşa bölgesinde 170 bin voltluk yüksek gerilim hatlarının altında bulunan evlerin yıkılması isteniyor. Türkiye

A+A-

Dünkü gazetemizin manşetindeki haberi okumuşsunuzdur. İzmit’in doğusunda, Bekirpaşa bölgesinde 170 bin voltluk yüksek gerilim hatlarının altında bulunan evlerin yıkılması isteniyor.

Türkiye Elektrik İletim A. Ş. Genel Müdürlüğü, Kocaeli Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak, yüksek gerilim hatlarının altında kalan, 28 Haziran, Bekirdere, Tavşantepe, Yeşilova ve Gündoğdu Mahallelerindeki evlerin güvenlik bandını ihlal ettikleri gerekçesiyle yıkılmasını, yıkım bedelinin ise belediyeden tahsil edilmesini istemiş.

Bu olay, saçma sapan bir girişimdir.

Enerji nakil hatları, 1960 yılından beri o bölgeden geçiyor. 50 yıldır da bu hatların altına ruhsatlı veya ruhsatsız olarak ev yapılıyor.

İnsanlar o evleri, “Nasıl olsa bir gün bu hatları buradan kaldırırlar” diye yaptı.

İzmit’in yerleşimi doğuya, kuzey doğuya kaymışken, belediyenin Kent Konut projeleri bu bölgelerde peşi sıra uygulanırken, TEİAŞ çıkmış, “Enerji hatları kalsın, evleri yıkın” diyor. Üstelik de mahkemeden karar çıkarıp, evlerin tapularına ihtiyati şerh konuluyor, üçüncü şahıslara devri ve satışı engelleniyor.

Bu, düpedüz bir hak gaspıdır.

50 yıl önce o bölge, bomboştu.

Getirip enerji hatlarını oradan geçirdiniz.

Ama şimdi orası Konya Ovası değil, adeta İzmit’in merkezi.

Evleri yıkın diyeceğinize, enerji nakil hatlarını kaldırıp, başka yerden geçirin.

Enerji hatlarının altına güvenlik bandı gerekçesiyle ev yapmak yasakmış.

Pöh!...

Bir örnek vermek isterim.

M. Alipaşa Mahallesindeki Namık Kemal Lisesi, 1968 yılında yapılmıştır. Üzerinden yüksek gerilim hattı geçtiği halde yapılmıştır. Ben o okulda okurken, ailem fırtınalı havalarda okula gitmemi istemezdi. 170 bin voltluk elektrik tellerinden biri kopsa, okul bahçesinde büyük facia olabilirdi. O yüksek gerilim hattının altında yıllarca okul bulundu, evler bulundu. En sonunda devlet o yüksek gerilim hattını oradan kaldırdı.

Demek ki;

Kanuna rağmen, devlet bile enerji hattının altına okul yapabiliyormuş.

Demek ki;

Enerji hatlarının altındaki yapıların yıkılması gerekmiyor, hatlar pekala başka yerlere taşınabiliyormuş.

İzmit’in kuzeydoğusunda mahkeme kararıyla evlere tebligat gönderip, “siz bu evleri yıkın, parasını da belediyeden alın” demek, büyük bir garabettir. İnsanların mülkünün tapusuna “Satılamaz, devredilemez” şerhi konulması, bu kadar ucuz ve basit olmamalıdır.

Dahası…

Bir devlet yetkilisi; çıkıp şu meseleyi halkın anlayacağı şekilde izah etmelidir.

Ve…

Tapulardaki haciz bir an önce ve mutlaka çözülmeli, bu mahkeme marifetiyle getirilen bu tahdit mutlaka kaldırılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.