1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yumurta topuk
Yumurta topuk

Yumurta topuk

Her şey hafta sonu Başbakanın rektörlerle buluşmasını protesto etmek üzere Ankara’dan İstanbul’a gelmek isteyen öğrencilere, polisin müdahalesiyle başladı. İşte o müdahalede 150 öğrenci,

A+A-

Her şey hafta sonu Başbakanın rektörlerle buluşmasını protesto etmek üzere Ankara’dan İstanbul’a gelmek isteyen öğrencilere, polisin müdahalesiyle başladı.

İşte o müdahalede 150 öğrenci, polisten cop ve biber gazı yemişti!

Zaten Başbakanın, “Sizi davet ettik de mi geliyorsunuz?” çıkışı, öğrencilerle hükümetin arasını açmaya yetti.

Hatta ve hatta 19 yaşındaki bir öğrenci de polisin tekmelerine maruz kaldığı için bebeğini düşürmüştü. Bu resmen cinayetti ama asıl cinayeti, hükümetin yandaş kalemleri, “Madem hamilesin, gösterilerde ne işin var?” diyerek işlemişlerdi!

Bu olayların sıcaklığı düşmeden TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Ankara Siyasal Bilimler Fakültesindeki sözde ‘Yumurta Şenliği’nin hedef ismi olmuştu!

Kısaca mülkiyeliler, hükümeti yumurta ile uyarmak istedi. CHP liderinin de dediği gibi ‘Aslında hiç de şık olmamıştı!’

Görüntüleri görünce empati yaptım ve kendimi Burhan Kuzu’nun yerine koydum. ‘Bu durumda ben olsaydım ne yapardım?’ dedim kendi kendime…

Eğer yumurtayı kafama yediysem, gurur meselesi yapar topuklar giderdim. Yetkilileri istifaya çağırmak yerine kendim istifa ederdim!

Yaşları 20 ila 40 arasında değişen genç dostlarıma danıştım. İşte gençlerin dilinden, ‘Ben olsaydım…’ cevapları;

Hakan Şişman - Memnun edemeyip de yaşam standartlarını, sosyal ve çağdaş yaşama standartlarına ulaştıramadığım için üzülürüm.

Serpil Aygün - Eğer biri benim kafama yumurta atsaydı, kesinlikle o kişileri bir şekilde (ibreti âlem olsun diye) falakaya yatırırdım. Yine de yumurta yiyen değil; yumurta atan olmayı tercih ederim. O görüntüyle fazla yaşayamam çünkü.

Zeynel Yalman - Kafama yumurta yeseydim kesin büyük bir öfke seli içerisine girerdim. Sanırım biraz da aşağılanmışlık duygusu hâsıl olurdu!

Deniz Özsoy - Usulca atılan yumurtalardan birinin kabuğunu alırdım, (şu aralar yumurtaların üzerinde markası oluyor ya?) bu tespitten sonra, ilgili yumurta firmasına gidip son bir hafta da o marka yumurtadan kimlerin aldığını tespit ederdim! Ve ‘aynı marka yumurtadan almış mutlaka bir asker, bir laik, bir ülke aşığı vardır’ derdim. “Omlet” adında yeni bir baskın zinciri ile her birinin evlerine güvenlik nezaretinde girer, ‘Pis provokatörler, azmettiriciler sizlersiniz. Canınıza ot tıkayacağım sizin!’ diyerek ocaklarına incir ağacı dikerdim. Öyle istifa falan da etmezdim. Japon muyum harakiri yapacağım?

Kıvılcım Korkmaz - Ben biraz konu üzerinde düşünüp fevri hareketlerden kaçınırdım.

Zeral Kılıç - Bulunduğum konumu göz önünde bulundurarak, ‘Bana bile bunu yapabiliyorlarsa demek ki bir yerde yanlış yaptım!’ diye düşünür, hareketlerimi gözden geçirirdim.

Özge Erdoğan - Utanır, kendime gelirdim! Kırılan burunlar, öldürülen bebekler karşısında iki yumurtanın edeceği nedir ki? O milletvekilleri de üniversiteye gövde gösterisine gitmelerinin öncesinde bu gençler için bir şey yapmış olsalardı, samimiyetlerine de inandırsalardı yumurtalar ziyan olmazdı. Yerlerde sürüklenmekle, tekmelerle, coplara yumurtayı kıyaslamayalım artık!

Birdem Şahin - Çok ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğumu düşünürdüm. İlk önce ağzımdan çıkanı kulağımın duyması önemli…

Vural Özkan - ‘Ne yaptım da böyle oldu?’ derdim. Gerçekten bir şeyleri hatalı yapmışsam çözüm yolu arar çözümü bulamıyorsam o görevi yapmamın anlamı yok derdim. Ama bu yumurtanın ardında kışkırtmalar oyunlar varsa, ‘Beni yumurta kesmez, karpuz atın!’ derdim…

Nurgül Kılıç - ‘Kim attı bu yumurtayı? Tebrik ederim tam isabet!’ derdim.

Abdulmennan Zinal – Üzülürdüm… ‘Koskoca milletvekili olmuşum, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanıyım ama gördüğüm muameleye bak!’ der istifa ederdim.

Ebru Çetindamar Şen – ‘Galiba bi yerde yanlış yaptım!’ derdim.

Murat Kalyoncu - Doğru siyaset yaptığımdan bir kez daha emin olmuş vaziyette “demokratur” ve aynı zamanda “demokratikcik” rejimlerde bu tip vakaların olabileceği tezini savunarak hiçbir şey olmamış gibi durarak, (yola devam) derdim.

Murat Demir Bakal - Hayatta herkesin söylediği şey ciddiye alınamayacağı gibi her tepkiyi de ciddiye almazdım. Bu protestoya neden uğradığımı düşünür, karşı tezin doğruluk payını hesaplardım.

İrem Akman - Siyasi görüşe bağlı, muhtemelen etkilenmezdim. Çünkü bu tarz tepkilere alışık olurdum. ‘Terbiyesizler’ der geçerdim.

Bilge Erşen – ‘Sürpriiiiz benim cebimden de yumurta çıktıııı!’ der, o günü Geleneksel Yumurta Şenliği ilan ederdim.

Sevim B. - Kimse kimseye durup dururken böyle bir şey yapmaz. (Hak ettim) der, bir kuaföre gidip saçımı yıkatırdım.

İjlâl Tütüncükolu - Millet benden şikâyetçi ki yumurtayı kafama yemişim, o zaman durur düşünürüm. Yumurtada protein de var ya? Belki kafam çalışırdı, kuzu kuzu kafamı temizlerdim!

Elif Sedef Dizer – (Yine bizden biri zengin oldu) der keh keh gülerdim! ‘Atın kardeşim atın, Unakıtan kazansın!’

İlyas Pestil - ben olsaydım o duruma düşmezdim. Eğer yine de durum o ise ‘Atanda bir problem var’ derdim ve “Meyve veren ağaç taşlanır” sözüyle yürür giderdim.

Cihan Can - Eğer kafama atılan yumurtalar balık yumurtası ise, hiç dikkate ve ciddiye almam. Benzin fiyatlarından sonra havyar fiyatlarında da bir düzenlemeye gidilmesi konusunda ise parti grup toplantısında bir öneri verirdim. Yumurtalar devekuşu yumurtası ise, bunun ileri demokrasinin gereği olduğunu ama olayı bu kadar büyütmenin de gereği olmadığını basına açıklar, medyayı ve muhalefeti suçlardım.

Özgür Öner - Galiba deli gibi küfrederdim. Siyaseti falan gözüm görmezdi. Hızımı alamayıp medyaya saydırırdım.

Anıl Karakuzu - Hemen gider istifa ederdim. İşimi iyi yapmış olsam o öğrenciler bana yumurtayla değil çiçek veya plaketlerle gelirlerdi zaten… Ailemi, kendi çocuklarımı ve şerefimi düşünür o yumurtanın atılmamasını sağlardım. Eğer bunu beceremiyorsam benden ne yönetici olur ne de aile babası zaten!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.