1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yunan halkı salak mı?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yunan halkı salak mı?

A+A-
Komşumuz Yunanistan, son altı yıl içinde 5 nci genel seçimini yaptı. Sandıktan, yine tek başına iktidar çıkmadı. Son olarak geçen 25 Ocak’ta yapılan seçimlerdeki sonuçlar, üç aşağı beş yukarı tekrar Yunanistan’ın önüne konuldu. 
Çarpıcı bazı sonuçlar var: 25 Ocak’taki seçimlerde Yunanistan’da katılma oranı yüzde 63.6 olmuştu. Ülke,  Ocak’taki seçimlere çok büyük sorunlar yumağı içinde girmişti. Yunanistan tam olarak batmıştı. Bankalar kapanmıştı. Emekliler, memurlar maaş alamıyor, çalışanlar işlerinden atılıyordu. İnsanlar dilencilik yapmaya başlamıştı. 
Buna rağmen, seçime katılma oranı yüzde 65’in altında kaldı. Şimdi geçen pazar günkü seçimde seçime katılma oranı daha da düştü, yüzde 56.5 oldu. 
Yani Yunan halkı için, seçimi kimin kazandığı çok fazla önemli değil. Yunanistan, demokrasinin beşiği. Demokrasiye inanmıyor değiller. Ama seçimleri,  herhangi bir partinin iktidara gelmesini ya da gitmesini, bir “Ölüm kalım” meselesi gibi görmüyorlar.. 
Pazar günkü seçime iddialı giren iki partinin genel Başkanları 61 yaşındaki Vangelis  Meimarakis ile, 41 yaşındaki Aleksis Çipras, televizyonda Yunan halkının önüne birlikte çıktılar.  Birbirlerini eleştirdiler, seçilirlerse ülkeyi nasıl yöneteceklerini anlattılar. Öyle şehir şehir, miting miting dolaşmadılar.
……….
Yunanistan, geçen ocak ayındaki genel seçim ile pazar günkü seçim arasında bir de referandum için sandık başına gitmişti. Çipras’ın partisi Syriza-ki bu aslında Radikal sol partilerin koalisyonudur, tek başına parti değil- 25 Ocak’taki seçimlerde oyların % 36.6’sını aldı, 300 milletvekilinden oluşan mecliste 149 milletvekili çıkarttı. Hükümet kurması için 
1 milletvekiline ihtiyacı vardı, Komünist Parti ile koalisyon yaptı. 
Pazar günkü seçimlerde Çipras’ın liderliğindeki Syriza’nın oy oranı 1.5 puan kadar düştü,  yüzde 35’e indi. Ama Syriza yine uzak ara birinci. Geçen seçimde 149 milletvekilliği kazanmıştı, bu kez 145 milletvekili var. Yine büyük olasılıkla 15 milletvekili çıkartan Komünist Parti ile, ya da 11 milletvekili çıkartan AB yanlısı Merkez Sol Parti ile bir koalisyon kuracak. Çok zor ama, matematiksel olarak,  seçimden 75 milletvekili ile çıkan Yeni Demokrasi Partisi’nin de Syriza dışındaki bütün partileri bir araya getirerek hükümet kurma imkanı var.
………
Yunanistan seçimlerinin sonuçlarında benim dikkatimi çeken bir ayrıntı var. Malum, Çipras 25 Ocak seçimleri öncesi halka çok büyük sözler vermiş, ama iktidar olunca bu sözlerin bir kısmını tutamamıştı. AB ile zorunlu olarak yeni bir kredi anlaşması imzalamıştı. Çipras’ın bu tavrına, kendi partisindeki bazı yakın çalışma arkadaşları tepki gösterdi, partiden istifa ettiler.  Çipras’a bayrak açıp, Syriza’dan ayrılarak Halk Birliği isimli yeni bir siyasi parti kurdular. O parti, pazar günü yüzde 3’lik barajı geçemedi, sadece yüzde 2.86 oy alarak, katıldığı ilk seçimlerde tükenmiş oldu.
……….
Evet, komşumuz Yunanistan’ın sorunları, bizden daha az ve hafif değil. Onların belki terör sorunu yok. Ama ekonomik sorunları bizden çok daha ağır. Ama Yunan halkı, “Bu ağır sorunların altından mutlaka tek parti iktidarı ile çıkılır” gibi bir saplantı içinde değil. Pazar günkü seçim öncesi hiç kimse de Yunan halkını, “Aman istikrar olsun. Tek parti iktidarı olmazsa batarız” diye korkutmadı. 
Yunanistan’da da çok siyasi parti var. Seçimde ülke barajı yüzde 3. Pazar günkü seçimlerin ardından da 6-7 parti meclisi girdi.  2009 yılında katıldığı ilk genel seçimlerde sadece yüzde 6 oy alan 41 yaşındaki Cipras, 25 Ocak seçimlerinde yüzde 36.6 oy almıştı. Pazar günü küçük de olsa oy kaybına uğradı. Ama hala, Yunan halkının en güvendiği lider. Görürsünüz, bir hafta-10 gün içinde koalisyon pazarlığını tamamlar, yeni Yunanistan hükümetini kurar. Bu kez, eli de daha güçlü olacak. 
………..
Yunan halkı ile Türk halkının birbirine çok benzediği hep söylenir. Öyle ya cacık aynı, rakı aynı.. Çok uzun yıllar birlikte yaşamış, bazen dost, bazen kanlı bıçaklı düşman olmuşuz. Ama müziğimiz, yaşam biçimimiz, kültürlerimiz arasında çok büyük benzerlikler vardır. 
Şu sıralar, iki ülkede de sıkıntılar, sorunlar var. Yunan halkı-ki Avrupa’daki en dindar toplumlardan biridir- her yerde “Ben dinsizim. Ben ateistim” diye bağıran Çipras’ı yine Başbakan yaptı. Ama tek başına ülkeyi yönetmesine yetecek desteği vermedi. Geçen ocak ayında yapılan son seçime göre,  siyasi partilerin aldıkları oy oranlarında çok küçük farklılıklar ortaya çıktı. 
Bizim ülkemizde, 1 Kasım’da seçimi katılma oranı, öyle Yunanistan’daki gibi düşük olmaz. Mutlaka, yüzde 80’lerin üzerinde bir katılma oranı göreceğiz. Ama sonuçların 7 Haziran’dan buyana çok fazla değişeceğini ummak da siyasetin ve sosyolojinin matematiği ile uyuşmaz. 
Yunan halkı salak mı?.. Ülke bunca batağa sürüklenmiş de hala bir siyasi partiye tek başına iktidar yetkisi vermiyor, koalisyonlarla yönetilmeyi içine sindiriyor?.. Yunan halkı salak mı,  9 ay önce  verdiği oyu  kitlesel biçimde değiştirmiyor?.. 
1 Kasım’da Türkiye’de siyasi tablo değişebilir. 7 Haziran’da AKP’nin 18 milletvekili eksiği kalmıştı. Bunu çok çalışarak ortadan kaldırabilir, yeniden tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısına ulaşabilir. 
Zaten, 1 Kasım seçimlerinde AKP dışında bir siyasi partinin tek başına hükümet kuracak kadar milletvekili çıkartmasını kimse beklemiyor. CHP Genel Başkanı bile bunun hayalini daha kuramıyor. 
Ama AKP tek başına iktidar olamazsa, bu da Türkiye için dünyanın sonu değildir. Din elden gitmez.. Vatan bölünmez,  Türkiye çökmez, batmaz, bitmez.. Hatta belki bu kadar ağır sorunların yaşandığı bir dönemde, bu ülkenin tek parti tarafından değil, uzlaşma temelinde kurulmuş bir koalisyon hükümeti ile ülke daha bir huzur bulur. Toplumsal bölünme önlenebilir. Keşke bizim siyasetimiz, bu olgunluğu 7 Haziran seçimleri sonrası AKP-CHP koalisyonunu kurarak gösterebilseydi. Yapamadılar. Bana öyle geliyor ki, 1 Kasım seçimleri sonrası “Seve seve” yapacaklar. 
Bu yazı toplam 523 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum