1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yunanistan'da 48 saatlik grev başladı
Yunanistan'da 48 saatlik grev başladı

Yunanistan'da 48 saatlik grev başladı

Yunanistan’da hükümetin parlamentodan geçirmeye hazırlandığı son tasarruf tedbirlerini protesto eden kamu ve özel sektör çalışanları 48 saatlik genel greve gidiyor. Göstericiler, hükümetin

A+A-

Yunanistan’da hükümetin parlamentodan geçirmeye hazırlandığı son tasarruf tedbirlerini protesto eden kamu ve özel sektör çalışanları 48 saatlik genel greve gidiyor. Göstericiler, hükümetin ekonomi politikası ile 28,5 milyar Euro’luk tasarruf ve 50 milyar Euro’luk özelleştirme programının kabul edilmesini engellemeye çalışacak.

Yunan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Yunan Memur Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY) bugün ve yarın düzenlenecek protesto gösterileri ile hükümet ve PASOK milletvekillerini baskı altına almayı hedefliyor. Atina’nın iflastan kurtarılması için Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) oluşan Troyka’nın şart koştuğu yaklaşık 28,5 milyar Euro’luk tasarruf ve 50 milyar Euro’luk da özelleştirme yapılmasını öngören "Orta Vadeli Mali Çerçeve Stratejisi 2012-2015" program, mecliste görüşülüyor.

Plan, Yunanistan için ölüm kalım mücadelesi anlamına gelirken, 300 üyeli Yunan parlamentosu yarın öğlen saatlerinde tasarruf paketinin taslağını, perşembe günü ise programın uygulanmasına yönelik yasa tasarısını oylayacak. Protesto gösterilerin yarın sertleşmesi bekleniyor. Her iki oylamanın da mecliste kabul edilmesi için 151 “evet” oyu alması gerekiyor. İktidar partisi PASOK’un 155 milletvekili bulunuyor. Dün PASOK'tan bir milletvekili ağır şartlar içerdiği gerekçesiyle programa “hayır” oyu vereceğini açıklarken, daha once “hayır” oyu vereceğini açıklayan bir diğer milletvekili ise Maliye Bakanı Venizelos ile görüştükten sonra geri adım attı.

Yapılan yorumlarda oylamaların ve hükümetin geleceğinin pamuk ipliğine bağlı olduğu değerlendirmesi yapılırken, ağırlık kazanan görüşe göre ise hükümetin her iki oylamadan da başarı ile çıkacağı şeklinde. Muhalefet partilerinin tamamı, “hayır” oyu vereceklerini açıklarken, ana muhalefet Yeni Demokrasi partisinden 1 ya da 2 milletvekilinin programa destek verecekleri ifade ediliyor.

Troyka, Atina’ya verdiği 110 milyar Euro’luk kurtarma paketinin beşinci dilimi olan 12 milyarı vermesi için bu oylamaların kabul ile sonuçlanmasını istiyor. Programın uygulamaya geçirilmesi durumunda ise AB, 2014 yılına kadar Yunanistan’a ikinci bir 100 milyar Euro’luk kurtarma kredisi ile destek vereceğini açıklamıştı.

2 GÜN BOYUNCA HAYAT FELÇ OLACAK

Atina’da gösterilere yolcu taşınabilmesi için toplu taşıma araçlarından metro dışında tramvay, otobüs, trolley ve tren seferleri gerçekleştirilecek. Grev sebebiyle Pire limanından adalara yolcu taşıyan gemileri hizmet vermeyecek. Atina havaalanı kontrolörleri de greve destek verecekleri için 4 saat boyunca uçak seferleri duracak.

Doktor ve hemşirelerin 48 saatlik greve katılacak olmaları nedeniyle de sağlık hizmetleri durma noktasına gelecek. Hastanelerde sadece acil vakalara müdahale edecek personel görev yapacak. Eczaneler ise yarın belli saatlerde kapalı olacak.

Bu arada Atina’daki Sintagma Meydanı’nda 34 gündür akşam üzeri protesto gösterileri için toplanan “bıkkın ve öfkeli vatandaşlar hareketi”, internet üzerinden halkı gösterilere katılmaya davet etti. Öfkeli vatandaşlar, parlamentoya çıkan çok geniş bir bölgedeki yolları kapatarak abluka altına alacaklarını duyurdu. Bugün sabah saatlerinde meclis etrafındaki 3 ana cadde trafiğe kapatıldı. Bunun zaman zaman çevre yollarına genişlemesi bekleniyor. Bu şekilde milletvekillerinin meclisteki çalışmalarının engellenmesi ve üzerlerinde baskı kurulması hedefleniyor. Bu arada Selanik, Girit ve diğer şehirlerden vatandaşların Atina’ya gelerek gösterilere destek vermeleri bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.