• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 11 °C

YUSUF ALTINTAŞ VE KORAY KORAL YENİDEN HOŞGELDİNİZ HAYATA…

Cem ŞAKOĞLU
Geçtiğimiz hafta şehir sosyal medya üzerinden epey bir sallandı. Kentin sevilen iki ismi kalp krizi geçirmiş, ikisinin de durumu ciddi idi. Daha da açalım ki işin ciddiyeti ortaya çıksın, her ikisinin de kalbi durmuş ve yapılan müdahalelerle hayata geriye döndürülmüştüler. 
Çok korktuk. Allah biliyor ya hem Sevgili Koray KORAL, hem de Sevgili Yusuf ALTINTAŞ için çok korktuk. Ya yaşam savaşlarını veremezlerse diye inanılmaz endişe içerisindeydi şehir. Sevenleri Akademi Hastanesinin neredeyse kapılarında yattılar iyi haberlerini alabilmek için. Çok şükür ki her ikisi de şimdi zımba gibiler Maşallah.
Sevgili Koray KORAL ile başlamak istiyorum. KOCAELİSPOR maçlarının neredeyse aranan yüzü. Dost, insan, adam ne derseniz deyin. Yüreği KOCAELİSPOR ile attığı kadar dostları ile de sağlam sıkı diyalogları ile bilinen bir karakter. Hani derler ya nereye gitseniz insanın yanında götüresi gelir, aynen öyle bir adam Sevgili Koray. Hastaneye ziyaretine gittiğime odanın içerisi tıka basa doluydu. Bir güruh gidiyor, anında yeni bir güruh gidenlerin yerini alıyordu. Sebebi ne sizce? Demek ki bu adam farkında olarak ya da olmadan etrafındaki insanlara bir şeyler katmış. Hayata bir şeyler vermiş ki şimdi alıyor. Buna rağmen açık yüreklilikle şunu söylüyor ‘Ben çok sağlıklı bir hayat yaşamıyordum zaten’ diye. Bakın bu nokta çok önemli. 
Evinden başlamak kaydı ile hastanede yoğun bakımda dahil tam üç kez kalbi durmuş Koray’ın. Elektroşok ile hayata döndürmüşler üçünde de. Yaşayacak ömrü varmış daha. Allah ona bir mesaj yollamış bana sorarsanız. ‘Kimsenin ne zaman gideceği belli değil, bu fırsatı iyi kullan’ diye. 
Biz konuştuk ona söylediklerimi buradan hepinizi şahit göstererek bir kez de yazıyorum. Sevgili Koray bak bu bir fırsattır. Sana bir şans verildi. Senin kriz geçirdiğin an itibariyle neredeyse bütün şehir bir endişenin içerisine düştü ‘Ya Koray’a bir şey olursa’ diye. Daha ne olmasını bekliyoruz. Ölümü mü? Çünkü bunun bir tık ötesi orası. Bir tık ötesinde yoksun oğlum. Öyle olsaydı şu an sen orada olacaktın, biz burada ve dokunamayacaktı ellerimiz artık birbirine. Gollerde sarılamayacaktın mesela dostlarınla. Hüzünlü bir veda, birkaç pankart ‘UNUTMAYACAĞIZ’ ve güle güle. Oysa şimdi buradasın. Hala buradasın. Ve gördün ki sana değer veren, seni seven bir dolu insan var ve artık biliyorsun ki hepsine karşı bir sorumluluğun var. Senden ricam LÜTFEN artık bu sorumluluğunu yerine getir. Hayatını kaliteli yaşa. Hayat kaliteni yükselt. Kastım lüks yaşam değil biliyorsun. Sana daha doğrusu hepimize sunulan hayat aslında o kadar büyük bir lüks ki, biz onu göremiyoruz. Bana sorarsan sen o noktayı gördün. Biliyorum beyaz ışık falan yok. Öyle bir durum yok yazmışsın ama olmaması da artık senin elinde be kardeşlik. Üzme kimseyi lütfen. Dikkat et kendine ve iyi yaşa. Ki hepimiz senin iyi günlerin ile mutlu olalım. Ki çarşıda her gördüğümüzde sanki çok uzun süredir görüşmemişiz gibi sarılabilelim birbirimize. 
Gelelim Yusuf ALTINTAŞ’a. Namı diğer Rambo Yusuf’a. Kocaelispor ve Galatasaray camialarında, Türk Milli Takımında kaptanlık yapmış sıkı dost, sevilen insan. Futbol oynadığı dönemlerdeki cengaverliği gibi yüreği de büyük adam. Çok severim Yusuf ağabeyi. Bilirim o da beni sever. Sevgili Koray gibi onu da duyduğumda nutkum tutuldu. Hani ‘Ne oluyor böyle yahu. Bütün sevdiklerimiz bir anda’ der gibi bir fotoğraf. Yine kalp krizi, yine kritik saatler, günler. Yine aldığımız haberler Yusuf ağabeyin de kalbinin durduğu ve sonra doktorlar tarafından müdahale edilerek yeniden çalıştırıldığı yönünde. Gece gündüz edilen dualar ‘Allah’ım ne olur onlara bir şey olmasın’ diye. 
Sosyal Paylaşım sitesinde Yusuf ağabeyin ağabeyi Sevgili Yaşar ALTINTAŞ ağabey ile hastanede koltukta otururken fotoğrafını gördüğümde ‘Tamam’ dedim. ‘Allah’ın izni ile bu iş bitmiş’ Çünkü onun yüzündeki ifade her şeyi ortaya koyuyordu. Akşamüstü Akademi Hastanesine ziyaretine gittim. Çekinerek de gittim açık konuşmak gerekiyorsa. Çünkü Sevgili Koray By-Pass olmamıştı ama Sevgili Yusuf ağabey By-Pass ameliyatı geçirmişti. Bu ameliyatı geçiren kişilerin yanına pek girmemek gerektiğini iyi biliyorum. Kapıda Sevgili Yaşar ağabey karşıladı beni. Odanın yarısına kadar girdim. Büyük kaptan yatakta oturuyordu. Beni görünce yüzüne bir gülümseme geldi. Hoş geldin, beş gittin sohbetleri falan filan derken durumunun günden güne iyiye gittiğini öğrendim. Mutlu oldum tabi ki. Hem de çok mutlu oldum. 
Sadece benim değil binlerce, yüzbinlerce ve hatta milyonlarca insanın anıları var Sevgili Yusuf ağabey ile. Kendisi her ne kadar bu durumun farkında olmasa da o bir Yusuf Altıntaş, o bir Rambo Yusuf. Sorumlulukları var hayata ve hepimize karşı. Onunla da konuştuk üç aşağı beş yukarı Sevgili Koray’la konuştuğumuz şeyleri. ‘Ağabey sen daha lazımsın bize. Kendine LÜTFEN biraz dikkat et’ diye. 
Şimdi gelelim önemli ve ortak noktaya. Kalp krizi geçiren her iki dost da sigara içiyorlardı. Hem de iyi içiyorlardı. Her ikisi de ortak noktada birleştiler. Artık sigara yok. Her ikisi de söz verdiler sevdiklerine ve kendilerine artık sigara içmeyecekler. İnşallah çevrelerindeki insanlara da içirtmeyecekler. İnşallah onların bu durumları hala sigara içmeye devam eden, yaşı kaç olursa olsun bütün insanlara örnek olur. Onları tanıyanlara örnek olsa yeter. Bakın bu sigara eğer öldürmezse eninde sonunda korkunç zor durumlara sokuyor. Yapmayın lütfen şu sigara illetinden kurtulun. 
Her iki dostuma da, onların sevenleri ve ailelerine de büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Diliyorum bundan sonra ki hayatlarında son derece sağlıklı günler geçirirler. Diliyorum bu durumdan ders çıkartabilir, mesajı alabilirler. Son bir dokunuşu da Akademi Hastanesine yapmak istiyorum. Her iki artık bitti denilen hastayı da hayata döndürmelerinden dolayı kendilerini kutluyorum. Elbette ki bu bir alın yazısı, elbette ki hepimizin bir vadesi var hayatta. Ancak yine de bazen öylesi durumlar duyuyoruz ve öylesi durumlarla karşılaşıyoruz ki, işte onun için kutluyorum Akademi Hastanesi doktor ve yetkililerini. Her iki dostumu da ziyarete gittiğimde pırıl pırıl bir hastane, inanılmaz güler yüzlü ve yardımcı olan bir personel ve gerçekten müthiş bir hizmet gördüm. Yolları açık olsun. İyi iş yapan, halk için yapan, temiz yapan herkesin olduğu gibi. Allah hayırlı ve bol kazançlar versin…

CENGİZ TOPEL HAVA ALANI 
Kaç kez yazdığımı hatırlamıyorum artık. Burnumuzun dibinde ama bir türlü randımanlı çalışmayan, çalıştırılamayan, bunca vekil, bunca bakan, bunca iktidar yanlısı yöneticiye rağmen bir türlü verimli hale getirilemeyen Cengiz Topel Hava Alanı. Lütfen ve göstermelik birkaç uçuş dışında neredeyse sadece adı hava alanı olan bir mekan. 
Hayır bırakın öyle pek kimsenin de umurunda değil zannediyorum. Bunun altında var bir bit yeniği ama ne olduğunu daha bilmiyorum ama öğreneceğim göreceksiniz. Bunca vekil, bakan, belediye başkanları vs. yanında bundan yaklaşık bir ay kadar önce Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Sevgili Murat ÖZDAĞ Bora Jet ve Atlas Air firmalarının yöneticilerini kentimize getirmiş ve hatta bizim mekanımızda Özler Lezzet Pazarında misafir etmişti. Konu Cengiz Topel Hava Alanını nasıl daha aktif hale getirebiliriz konusuydu. Haddimi çok da aşmamaya gayret göstererek, misafirlere misafirperverliğimizi yapmaya çalıştık. Bir arzu istekleri olup olmadığını öğrenmek için birkaç kez masalarına gittiğimde tanıştırdı Sevgili Başkan Murat ÖZDAĞ. Ayaküstü bir iki sohbet, birkaç soru ile yakalamaya çalıştım kendilerini. Sebepler söylediler kendileri açısından. Ekonomik ve teknik birkaç sebep. Sonra vedalaştık gittiler. Bir gelişme oldu mu bilemiyorum ama ortada öyle bir fotoğraf yok ya da haber yok benim görebildiğim. Ancak en azından Kocaeli Ticaret Odasının bunca vekil, bakan, kent idarecisi konuya neredeyse kayıtsız kalırken bu konuda kent adına bir gayretin içerisine girmiş olması beni acayip mutlu etti. Ümitlendim açıkçası. Devlet kurumlarını ellerinde bulunduranların oldukları yerde oturmalarının yanında üstün bir gayrettir bu çünkü. Kent için bir gayrettir. Başarabilirler mi bilemiyorum ama hani karıncanın Hacca gitmeye çalışması misali ‘Gidemesem de yolunda ölürüm’ hikayesindeki gibi. 
Öyle bir haldeki bu kent. Bilmem kaç senedir iktidar sayesinde koltuklarında oturanlar o kadar rahat hareket eder bir tarzdalar ki, kimse kimsenin umurunda değil gibi. Kent, kendi doğrularının dışında da kimsenin umurunda değil gibi. Erk devam etsin, suya sabuna dokunmayalım, kimseyi kışkırtmayalım, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın, dokunmaya kalkanın ocağına incir ağacı dikilsin mantığı ile muhatap durumda bu kent bir çok alanda. Yazık. 
Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir kardeşim geldi bana. Sevgili Murat Tandoğan. Ağabeyi Sevgili Nuri Tandoğan ile birlikte ‘Fuad Turizm’in’ işletmeciliğini yapıyorlar. Daha ziyade Hac ve Umre turizmi üzerine çalışıyorlar. Kendi şirketleri. Öyle dışarıdan bir şirketin işlerini satmıyorlar yani. Sevgili Murat çok idealist, çalışkan, koşturmayı seven ve inanın kenti için bir şey yapmak adına bildiğiniz savaş veren kardeşlerimizden bir tanesi. Onunla daha önceden birkaç kez konuşmuştuk bu Cengiz Topel Havaalanının bir türlü işlememesi konusunu. 
Bakın azim, kararlılık ve tutarlılık örneği bir durumu yazacağım size. Ve bir nevi bu kentin vefasının test edileceği bir durumu aktaracağım hepinize. İyice ve dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Sevgili Murat bu Cengiz Topel Havaalanının Uluslararası uçuşlara açık olmaması durumunu iş edinmiş kendisine. Kentimizden bir çok insanın Hac ve Umre Turizmi için başka başka şehirlere giderek bu seyahatlerini gerçekleştirdiklerini, burnumuzun dibindeki Cengiz Topel Havalimanının ise bu konuda atıl olarak durduğunu iş edinmiş. Yetkililerin ağızlarından girip, burunlarından çıkmış ve 10 MART 2016 Perşembe günü Türk Hava Yolları uçağı ile Cengiz Topel Havaalanından bu kentteki ilk Uluslararası uçuşun gerçekleşmesi için çalışmalarını tamamlamış. Nereye? Medine’ye. Bu bir tarih. Bu tarihe şahitlik ve eşlik etmek isteyenler için ise bulunmaz bir fırsat. Bir Umre seyahati. Gitmek isteyen, yüreğinde o topraklara olan özlemi taşıyanlar için hele ki bu kentte yaşayanlar için inanılmaz bir güzellik ve fırsat. Yüreğim nasılda pır pır oldu anlatamam size. 
Şimdi bu birçok yönden inanılmaz önemli bir organizasyon. Bu ilk uluslararası uçuş için o uçağın tek bir koltuğunun bile boş olmaması lazım. Ki boş kalacağını ben çok düşünmüyorum. Bir kere bu kentte idarecilik yapan insanların öyle ya da böyle o uçağın içerisinde olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu benim şahsi düşüncem. Çünkü bu bir ilk ve ilkler her zaman çok önemlidir. Bu bir tarih diyorum ya öyle laf ola değil bildiğiniz tarihe adınız yazılacak. Ki bunun yanında gidilen yer Kutsal Topraklar. Baş nereye giderse, ayaklar oraya gider. Bir başka deyimde de nasıl başlarsanız arkası öyle gelir. 
Bakın Cengiz Topel Havalimanı öyle ya da böyle işleyebilmeli. Şehirlerarası veya Uluslararası ya da her ikisi birden. Ama bu iş bir yerden başlamalı. Sizinle başlamalı, bu başlangıcın içinde siz de olmalısınız. Olmalısınız ki, bu taşın altında ben de vardım diyebilesiniz. 
Kutluyorum Sevgili Nuri ve Murat Tandoğan kardeşleri. Bu organizasyona destek veren idarecileri ve herkesi. Bu uçak tıklım tıklım dolu olarak 10 MART’TA Cengiz Topel Havalimanından düğün dernek kalkmalı ve bundan sonra da diğer firmalarda bu işe özenmeli. Kilometrelerce yol gidip, saatlerce trafik eziyeti çekeceğinize, burnumuzun dibinden evimize en kabadayı 15 dakikada ulaşabileceğimiz bir havalimanı. Siz isterseniz olur. Ben çok istiyorum. 
Bu arada ister reklama girsin, ister girmesin, ben de bu işin içinde olmak istiyorum diyenlerin ulaşabilmeleri adına bu organizasyonu düzenleyen Fuad Turizmin telefonu 331 00 36 Murat ya da Nuri beye ulaşabilirsiniz. Benden de selam söyleyin. Allah yollarını açık, niyetlerini kabul etsin İnşallah…
ÇARŞI ESNAFI İÇİN NE YAPIYORSUNUZ BİR SÖYLER MİSİNİZ?
AVM, AVM, AVM her yer AVM. Açılımı Alışveriş Merkezi. Sanki çarşının merkezi tu kaka. Sanki mikroptan kurtarıyoruz insanları der gibi tavırlarla açılan AVM’ler. Kim bilir kaçıncı kez yazıyorum ve yazmaya da ısrarla devam edeceğim. Derdim tasam AVM’ler değil elbet. AVM’lere karşı çıkan bir adam da değilim. Gitmiyor da değilim, gidiyorum elbet. Benim derdim kenti idare ettiğini sananlarla. Benim derdim gücün yanında yer alıp, yerel halkını, esnafını yok sayanlarla. Bir de tüm bunlar yetmezmiş gibi sanki en büyük halkçı kendileriymiş gibi gezinenlerle. 
Yazık bu kente, yemin ediyorum yazık, bu anlayışa yazık. Bir başka yazık ise insanlarımıza, kent halkına,  Vurdumduymazlığımıza yazık. Umudunu kaybetmiş, ne yapsak olmuyor, bizi kimse takmıyor mantığını takınanlarda. Sanki kendi kaderiymişçesine başkalarının çizdiği yollarda yürümek durumunda kalanlarda. Hani vardı ya ‘NEFES’ filminde ‘Uyursan ölürsün’ diye bir söz. Aynen öyle durum. Bir suskunluk, üzerine bir ölü toprağı serpilmişlik. Nedir bu böyle anlamış da değilim. 
Şehir merkezinde iş yapan esnafı bu denli yok saymak neyin nesidir? Neyin efeliğidir, ya da neyin intikamıdır anlayamadım. Belki de ben başka bir şehirde yaşıyorumdur kim bilir? Öyle ya sanki bu sorunları bir tek ben görüyormuşum gibi bir durum da var ortada. Alan memnun, satan memnun gibi bir durum. 
Sürekli dükkan kapatan bir esnaf. Kulaktan kulağa ve hızla yayılan iflaslar. Yılların esnaflarının isim olan, markalarını kapatmaları ve daha bir dolu hikaye. Ben mi görüyorum bunları sadece. Bir tek ben mi duyuyorum. Hayır öyle şey olur mu? Herkesin kulağı var. Herkes sokaklarda. Ki bu kentin idarecilerinin asli görevi bu. Kent insanının, kent esnafının sorunlarını çözmek, kenti rahatlatmak. Bunun için yapılan bir tane çalışma söyler misiniz bana? 
İnsanlar çarşıya inmiyorlarsa biz ne yapabiliriz? Bu olası gelebilecek bir sorudur çünkü. Sorudan çok baştan savma bir cevaptır aslında. Çarşıdan ve insanlardan uzak olmanın fotoğrafıdır bir başka bakış açısıyla. Neden AVM’lere gidiyor insanlar? Bana sorarsanız birinci sebep OTOPARK. Adam veya kadın aracını AVM’nin dev gibi otoparkına bırakıp istediği kadar saat otoparkta kalıp üstüne üstlük otoparka bir kuruş bile ödemeden alışverişini yapıp, yemeğini yiyip, filmini izleyip evine dönebiliyor. Peki çarşı? Sanırsınız cehennem. Gidenlerin tamamı günahkarlar ve cezalarını çekecekler. Sen misin AVM’ye gitmeyen al sana ceza. Bu yol boyunca araç park etmek yasak. Karşı yola park edersen de 15 dakika sonrasına yapıştırıveririm otopark parasını. Yahu şurada bir yemek yiyecektik ailecek. Yeme kardeşim. AVM’de yemediysen, git evinde ye madem. Ne işin var çarşının göbeğinde?
Sokaklar araçların farları ile aydınlanıyor neredeyse. Büyükşehirlerle kıyasladığımızda ilkel kabileler gibiyiz mübarek. E israf, masraf, yılbaşı, sevgililer günü, anneler, babalar vs günleri de bizim yapımıza ters. İyi de be mübarek burnumuzun dibi İstanbul. Adamlar bırakın ana caddeleri, sokak aralarını ve hatta neredeyse apartman girişlerini bile ışıl ışıl aydınlatıyorlar. Biz ne yapıyoruz? Bombardıman uçakları ışıklarımızı görmesin diye karartma yapıyoruz sanki. 
Sokaklarda bir aktivite yok. Bir hareket, bir heyecan, bir etkinlik. Esnafı teşvik edebilecek bir girişim, bir toplantı. Bırakın hepsini, arkadaşlar biz bir şey üretemiyoruz, gelin bu iş için birlikte kafa patlatalım, durumu bir gözden geçirelim de şu çarşı merkezini bir hareketlendirelim diyen bir Allah’ın kulu da yok. Olmaması da biz bu tarz hareket ettiğimiz sürece son derece mubah. 
Birçok esnaftan duyuyorum ‘Kardeşim söylesek de bir şey olmuyor ki. Bari susuyoruz ki kendi kendimizin canını sıkmayalım’ Sıkmayın kardeşim sıkmayın. Yarın sıkılacak can kalmayınca arkadan gelen çocuklarınızın canı nasıl olsa yeterince sıkılacak. 
Yahu bu kent bu kadar mı elden gitti. Bu kent bu kadar mı vizyonsuz, bu kadar mı üretmekten uzak. Bu kadar mı yukarıdan gelen projelere mahkum. Bu kentin idarecileri kendi başlarına bir şey üretmekten bu kadar mı aciz anlayamıyorum. Gerçekten ve yürekten söylüyorum anlayamıyorum. Bunca belediye çalışanı, bunca üst düzey yönetici, bunca omzu kalabalık, üniversite diplomaları kocaman kocaman insan bu kent için hiçbir bir çözüm üretemiyor. Bu kadar mı batağa saplandık yoksa bu kadar mı vazgeçtik bu şehirden. Ya da son olarak birileri nasıl olsa benim artık sürem doluyor, diğerleri de süresi dolanın yeri belki bana düşer ne yapacaksam o zaman yaparım mantığı ile mi ilerliyor. Bunları söylemekten yürekten söylüyorum çok utanıyorum. Çünkü bu kentin belediye başkanları arasında oturup sohbet etmediğim, tanımadığım neredeyse kimse yok. Ve inanın aslına bakarsanız bu yazdıklarımı hiç birisine de yakıştıramıyorum ama durum o kadar ortada ki. Bir çözümsüzlük hakim ve kimse de çözümün peşinde değil. Herkes başka taraftan anlatıyor. Konuya domates diye giriyorsunuz biraz sonra size koltuk anlatılmaya başlanıyor. Derken konuya domatesten girdiğinizi siz bile unutmuş, oturmuş koltuğu konuşur bir hal almışsınız vaziyetine dönüşüyor. 
Gerçekten yazık bu kente. Kentin esnafına yazık. AVM’lere mağlup edilen, dükkanlarını kapatmak zorunda bırakılan insanlara yazık. Her birisi ev geçindiriyor ve o mecburiyetten kapatılan dükkanların tamamında evlerini geçindiren insanlar istihdam ediliyor. Yahu bir teşvik, bir yanınızdayız mesajı, bir halk günü, bir organizasyon. Kenti ulusala taşıyabilecek bir konsept. Ama yok. Yapan yok, araştıran yok. Bu işler vizyon ve proje üretme işleri. Olabilir insanlar bu konuda yetenek sahibi olamayabilirler. Ola ki ekipleri de mecburen seçilmiş ve işi bilmeyen ekipler olabilirler ama arkadaş bari dışarıdan ve işi bilen insanlardan destek isteyin. Bari bir meclis oluşturun ve lütfen artık bu kentin merkez esnafının yaşaması için bir operasyon yapın. 
Haydi kentin idarecileri konuya duyarsız kaldılar. Yahu bu kentte hiç mi STK kalmadı. Nerelerdesiniz? Kendi aranızda toplanmak için mi oturdunuz o koltuklara. Hani proje, hani hareket, hani organizasyon? Neden bu kadar duyarsızlaştı STK’lar. Herkes kendine yakınlaştırmak için STK’ların DNA’ları ile oynadı. Siyaset STK’ların tam göbeğine oturdu ve STK’lar ortadan kayboldu. Falanca partinin karargahı, filanca oluşumun cephesi gibi oldu neredeyse hepsi. Kentini düşünen yok ama kendini düşünen bir dolu oluşum oldu etrafımızda. Alın size bir yazık daha. Belediyeler, idareciler üretemiyor diye siz de mi suskun kaldınız. Yoksa işimize mi öyle geldi?
Biliyorum belki biraz ağır oldu herkes için ama inanın çok üzülüyorum. Elimizde bir dünya harikası olabilecek güzellikte bir kent varken el birliği ile altüst etme çabalarımıza inanın üzülüyorum. Üretememeye, bu kadar kısır bir döngü içerisinde dönmeye, hayata küsmüş gibi kendi kabımız içerisinde oturmaya devam ettiğimiz sürece de üzülmeye devam edeceğiz. Yazık olacak demek için çok geç bile kalındı biliyorum ama bir umut ışığı taşımaktan da vazgeçmeyeceğim asla. 

SENİN GÖNLÜN DEĞİŞİRSE DÜNYA DEĞİŞİR..
Bir adam Hz. Ali’ye geldi ve “Sana sormak istediğim dört sorum var” dedi. İlim Şehrinin Kapısı “Buyur, sor” dedi. Adam sordu.
“Vacip nedir? Vacipten evvel vacip nedir?”
Hz. Ali cevap verdi. “Tövbe etmek vaciptir günahları terk ise ondan önce vaciptir.”
Adam sordu. “Yakın nedir? Yakından yakın nedir?”
Hz. Ali cevap verdi. “Kıyamet yakındır ölüm ondan daha yakındır.”
Adam sordu. “Acayip nedir? Acayipten daha acayip nedir?”
Hz. Ali cevap verdi. “Dünya acayiptir dünyayı sevmek ise ondan daha acayiptir.”
Ve adam son olarak, şu soruyu sordu.
“Zor nedir? Zordan daha zor nedir?”
Ve Hz. Ali, bu son soruya da, şöyle cevap verdi.“ Kabir zordur; azıksız, amelsiz kabre girmek ondan daha zordur.”
“Şu dünya bir dağ gibidir. Ona nasıl seslenirsen o da sana sesleri öyle aksettirir. Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır. Şer çıkarsa, sana gerisin geri şer yankılanır. Öyleyse kim ki senin hakkında kötü konuşur, sen o insan hakkında kırk gün kırk gece sadece güzel sözler et. Kırk günün sonunda göreceksin her şey değişmiş olacak. Senin gönlün değişirse dünya değişir.”
Şems-i Tebrizi
TEMEL’CE..
Adam, korkunç bir kazada kulaklarının ikisini birden kaybetmiştir. Bu alışılmadık durum, onu çok hassas ve alıngan bir kişi yapmıştır. Kaza sonucu sigorta şirketinden aldığı rekor tazminat, acısını epey hafifletmiş ve ona her zaman hayalini kurduğu işi kurma olanağı vermiştir. 
Gider, gelişmekte olan küçük bir bilgisayar şirketini satın alır. Ancak, hiç yöneticilik deneyimi olmadığını görür ve birini işe almaya karar verir. Üç aday seçer ve her biriyle tek tek görüşür.
 İlk aday gayet iyidir ve adam onu sevmeye başlar. Derken adaya sorar: 'Bende alışılmadık bir şey görüyor musun?' Adam yanıtlar: 'Eğer onu kastediyorsanız, kulaklarınız yok.' Adam üzülmüştür, derhal adayı odadan kovar. 
İkinci aday, birinciden de iyidir. Konuşmanın devamında adam aynı soruyu ona da sorar: 'Bende alışılmadık bir durum görüyor musun?' Aday, 'Evet'  der, 'Kulaklarınız yok!' Adam üzgün ve kızgın, onu da dışarı atar. 
Derken sıra üçüncü adaya gelir. Üçüncü bizim Temel. Tümünden iyidir. Bütün sorulara mükemmel yanıtlar verir.  Adam, heyecanla sorar: 'Bende, alışılmadık bir durum görüyor musun?' 
Temel, 'Evet, kontak lens kullanıyorsunuz' der. Adam iyice heyecanlanmıştır: 
'Çok iyi! Bu, senin zeki biri olduğunu gösterir. Nasıl anladın?'
 'Ula çok basit,' der Temel: 'Kulakların olsaydı gözlük takardın!'

GÜNÜN ÖZÜ
Duydum ki gıybetimi yapmışsın. Yüzüme söylemekten kaçmışsın. Benim gibi bir acizden korkmuş, Allah’tan korkmamışsın. (Mevlana Celalettin Rumi)
Bu yazı toplam 470 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37